آغاز بارش برف‌وباران در استان اصفهان/تداوم انباشت غلظت آلاینده‌های جوی تا فردا

وی با بیان اینکه بیشینه دما در ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان اصفهان دو تا پنج درجه افزایش خواهد داشت، اظهار کرد: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعت‌های امروز به ۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا، به منفی یک درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار نارنجی و زرد به دلیل تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی، افزود: بارش برف و باران، کولاک، مه‌آلودگی و کاهش محسوس دما در اواخر هفته، مناطق غرب و جنوب استان را در برمی‌گیرد.

آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف‌زدایی

معتمدی ادامه داد: لغزندگی و یخبندان سطح جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری، مسدود شدن محورهای روستاهای سردسیر، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد در محورهای مواصلاتی استان اصفهان به استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، لرستان و کهگیلویه‌وبویراحمد از اثرات مخاطرات این سامانه سرد بارشی است.

وی بارش باران، بارش برف (مناطق سردسیر و مرتفع)، کولاک برف در گردنه‌ها، کاهش دید و مه آلودگی، وزش باد موقتی و کاهش دما از اثرات مخاطرات فعالیت این سامانه بارشی است، اظهار کرد: لغزندگی سطح جاده‌ها، اختلال و کاهش دید در جاده‌ها، افزایش مصرف حامل‌های انرژی و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نیست.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار هواشناسی سطح زرد از دوازدهم دی‌ماه با فعالیت سامانه بارشی، گفت: فعالیت این سامانه از اواسط فردا آغاز و تا روز جمعه شانزدهم دی‌ماه در مناطق غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات شمال غرب ادامه دارد به نحوی که طی روز پنجشنبه بیشتر نقاط استان و روز جمعه نیز بخشی از مناطق جنوبی، غربی و شرق استان را در بر می‌گیرد.

وی درباره هشدار هواشناسی سطح نارنجی از دوازدهم دی‌ماه با تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی، تصریح کرد: فعالیت این سامانه از اوایل روز پنجشنبه پانزدهم تا جمعه شانزدهم دی‌ماه در مناطق غرب و جنوب استان با بارش برف، گاهی وزش باد موقتی، رخداد مه، کاهش دید و کاهش محسوس دما و کولاک برف همراه است.

وی افزود: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، نبود فعالیت کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی در ناوگان حمل‌ونقل و راهداری‌ها، آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف‌زدایی و برف‌روبی توصیه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از اواسط امروز با نفوذ سامانه بارشی به استان اصفهان طی افزایش ابر، در مناطق جنوبی و غربی استان بارش برف و باران آغاز خواهد شد، افزود: به‌تدریج با حرکت این سامانه به سمت شرق تا اواخر روز پنجشنبه در بیشتر نقاط استان، بارش در مناطق سردسیر و ارتفاعات به صورت برف و در سایر مناطق بارانی خواهد بود. احتمال ایجاد روان‌آب‌های محدود در نیمه شرقی برای فردا نیز وجود دارد.

وی با اشاره به هشدار هواشناسی سطح نارنجی از یازدهم دی‌ماه با تشدید شرایط پایداری جوی، تصریح کرد: از اواخر امروز تا اوایل روز پنجشنبه پانزدهم دی‌ماه، سکون نسبی و افزایش و انباشت غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق کلان‌شهر اصفهان و صنعتی سبب کاهش کیفیت وضع هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

معتمدی افزود: احتیاط در تردد، اجتناب از هرگونه فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به قله‌ها، استفاده از امکانات و وسایل ایمنی در خودروها، جمع‌آوری دام‌ها در مراتع و مناطق کوهستانی، آمادگی ارگان‌های امدادی جهت کاهش خطرات احتمالی، مدیریت حامل انرژی، کنترل دما گلخانه‌ها و مراغداری‌ها توصیه می‌شود.

انباشت غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق کلان‌شهر اصفهان و صنعتی

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: تحلیل نقشه‌های هواشناسی بیانگر تداوم شرایط پایداری جو طی امروز روی استان است. بر این اساس وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت صاف تا کمی ابری پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تاکید بر نبود تردد غیرضروری برای تمام گروه‌ها، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم تاکید می‌شود.

معتمدی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و بوئین‌میاندشت با دمای منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان اصفهان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/631396/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%BA%D9%84%D8%B8%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C