آموزشگاه‌های سینمایی مدام باید به‌روز شوند/ اعلام فیلم‌های کوتاه

«کله» به کارگردانی سهیل عرب از بوشهر

«زیبای زیبا» به کارگردانی سجاد موسوی از تهران

علم سینما در دنیای امروز، در همه ابعاد، در حال «نو شدن» است، کار آموزشگاه‌ها، از آنجا جلوه پیدا می‌کند که باید مدام در حال تازه شدن و به روز شدن باشد. این ویژگی باعث شده که آموزشگاه‌های سینمایی، مسیری امن برای به‌کارگیری علم روز، در بدنه سینمای ایران باشند در عین حال، تردیدی نیست که تقویت ساختارهای آموزشی در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها از طریق دروس فلسفه اسلامی هنر و تعالیم معرفتی یک پیش نیاز اساسی و احیای دروس معرفتی هنر یک ضرورت است.

«آبنبات تلخ» به کارگردانی متین خاتمی از تهران

«بدرقه سکوت» به کارگردانی محمدرضا دهستانی از قم

آموزشگاه‌های آزاد سینمایی باید محلی برای پرورش توامان جوانان متخصص و متعهد باشد و در کنار آموزش تخصصی، مسائل معرفتی نیز در مسیر تکامل آموزشی طراحی شود.

«آلزایمر» به کارگردانی سعید ونایی از تهران

فیلم‌های کوتاه راه‌یافته به دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی به شرح زیر معرفی شدند:

«اوهام» به کارگردانی مرتضی آقاجانی از زنجان

دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی به دبیری مهدی شفیعی از ۳۰ آبان تا ۳ آذر ۱۴۰۲ در موزه سینما برگزار می‌شود.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1112108/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87

ترویج فضیلت‌های اجتماعی، مسئولیت‌پذیری نسل جوان، مشارکت شهروندی و اولویت‌بخشی به نهاد خانواده، از رویکردهای این دوره از جشنواره معرفی شده است که بازتاب هنرمندانه آن در تولیدات سینماگران جوان و پرشور و شعور مایه امیدواری خواهد بود.

«دستبند» به کارگردانی محسن تقی‌زاده از تهران

«همزاد» به کارگردانی آقامرتضی ربیعی از تهران

«داس» به کارگردانی کاووس قاسمی از تهران

«سردست» به کارگردانی فاطمه‌سادات جلالی از تهران

«آخرین بار» به کارگردانی زهرا نظری از قزوین

در هنگامه‌ای که تکنولوژی هر ساعت ما را به ضیافت تازه‌ای از غافل‌گیری و شگفتی می‌برد، لزوم توجه به آموزش و راهکارهای استفاده بهینه از آن در سینمای ایران بیش از پیش احساس می‌شود و بدیهی است که آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در این حوزه می‌توانند اسبابی باشند تا سینمای ایران از کاروان فناوری‌های روز و دستاوردهای آن عقب نماند.

آثار راه‌یافته به دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی معرفی شدند

این بزرگترین دستاورد هنر دینی است که مبتنی بر دانش‌محوری و تجربیات موروثی به اقناع علمی و ارتقای ذوقی و نوسازی آموزشی هدایت می‌شود.

«فاصله رنگی» به کارگردانی شاهین آقازاده از تهران

«مترسک» به کارگردانی هما زرینی از تهران

«چک» به کارگردانی مهرداد مهرکیش از تهران

«همسایه» به کارگردانی پیروز کرمی از تهران

«نگاه خدا» به کارگردانی علیرضا موسی‌زاده از تهران

«یادداشت» به کارگردانی محمدرضا دهستانی از قم

دومین جشنواره هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی با هدف ورود به گام دوم تربیت نسل آگاه، با دانش و متعهد به ارزش‌ها و منافع ملی در فرایندی رقابتی و به منظور پایش توانمندی‌ها، ارزیابی آثار و معرفی نخبگان سینمایی آموزشگاه‌ها به فضای حرفه‌ای برگزار شود.

 به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در پیامی به دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی عنوان کرد: «سینما به مفهوم یک هنر، ساحت گسترده و عمیقی است که چشم‌اندازهای وسیعی را تحت تسلط خود دارد. هنر آرمانی، هنر انسان‌سازی است. اعتقاد به خصیصه انسان‌زایی هنر که به الگوآفرینی‌های فردی و جمعی منتج می‌شود، افق مطلوب رویکردهای آموزشی تولیت دولتی فرهنگ و هنر است که علاوه بر ترویج مهارت‌ها به تجلی معرفت و معنویت چشم دارد.

«دوراهی» به کارگردانی ستایش افشانی از تهران

تقویت علمی، مهارتی و رقابت‌آفرینی از مهمترین مولفه‌های تحکیم و تثبیت آموزشگاه‌های آزاد سینمایی محسوب می‌شود که این نقش موثر را سازمان امور سینمایی به عنوان تکلیفی حمایتی و رویکردی نتیجه‌محور، برعهده گرفته است.

«۹۹-۹۷» به کارگردانی السا آذرگون از تهران

متاسفانه احساس می‌شود در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها صرفاً به جنبه تربیت تکنیسین‌های خوب توجه صورت می‌گیرد در حالی که عرصه هنر و هنرمندی عالم کشف، شهود و سیر کردن در جهان معانی است و در آن صورت است که خلق آثار، ابعاد دیگری پیدا می‌کند.

«دزد» به کارگردانی فرزام طبیبی از تبریز

«تله هوس» به کارگردانی کیانا تعصبی از تهران

امیدوارم افق پیش رو، به منظر باشکوهی بدل شود تا ایران اسلامی بدان ببالد و بتوانیم شکوفایی ملی هنر سینما را جشن بگیریم.»

«لبه گود» به کارگردانی رایحه مظفری از تهران

اهتمام سازمان سینمایی با محوریت «اخلاق، آگاهی، امید» در راستای استانداردسازی بر توسعه منضبط آموزشگاه‌های سینمایی، گسترش عدالت فرهنگی، کشف و پرورش استعدادهای خلاقه و زمینه‌سازی برای بروز نسل نو، تبیین هویت ایرانی‌اسلامی، با هدف تولید متعهدانه و انتقال تجارب ممتاز اساتید متمرکز شده است.

«لیلا» به کارگردانی حسین رضائیان از تهران

«من، او، مهتاب» به کارگردانی مجید نورالفلق از تهران

«مرا ببوس» به کارگردانی الناز نادریان از زنجان

«بین خطوط رفاقت» به کارگردانی محمدصادق سعدی از مشهد

«نزدیک‌تر از دور» به کارگردانی شاهین آقازاده از تهران

«درخت» به کارگردانی دانیال محمدعلی از تهران

«منم همین طور» به کارگردانی سعید دولتی از تهران

مسعود مددی، علی محمدقاسمی و مجید شیخ انصاری هیات انتخاب بخش فیلم کوتاه دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی هستند.

«کابگراس» به کارگردانی سیدعلی حائری از تهران

«مادر» به کارگردانی دانیال غلامی از یزد

«کانیبال» به کارگردانی مهتاب فرهادی از تهران

«ویلای خیابان ۲۲» به کارگردانی طاها قارداشی از تهران

«شهر عسل» به کارگردانی معین روح‌الامینی از تهران

«ارشیا» به کارگردانی مهرداد بشارت و مرضیه قاسمی از تبریز

«صدای سکوت» به کارگردانی الهام آقاجری از اصفهان

«الماس و شیشه» به کارگردانی داریوش کرمیار از تهران