اجاق گاز عامل ابتلای کودکان به آسم

حاج آقایی// اجاق گاز عامل ابتلای کودکان به آسمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ اکثر والدین می‌دانند که دود سیگار می‌تواند منجر به بروز آسم در کودکان شود. اما احتمالا تعجب کنید اگر بشنوید که پخت و پز روی اجاق گاز خطرات مشابهی به همراه دارد.
بر اساس مطالعه‌ای که به صورت پیش چاپ در مجله‌ی بین‌المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی منتشر شده، ۱۲.۷ درصد از موارد آسم دوران کودکی در ایالات متحده آمریکا به ز برمی‌گردد.
بنا بر اعلام وبگاه اینسایدر، سوختن گاز، آلاینده‌هایی مانند مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و فرمالدهید آزاد می‌کند که خطر بروز آسیب‌های تنفسی را افزایش می‌دهد.
این نتایج بر اساس تجزیه و تحلیل‌های تحقیقات قبلی به دست آمده است که براساس آن‌ها تخمین زده شد که کودکانی که در خانه‌های دارای اجاق گاز‌های سنتی زندگی می‌کنند ۳۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسم هستند. این مطالعه همراه با داده‌های مطالعه سال ۲۰۱۹ مبنی بر اینکه بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی عمدتاً غذای خود را با گاز طبخ می‌کنند، نشان داد که حدود ۶۵۰ هزار کودک احتمالاً به دلیل مجاوریت با آلاینده‌های اجاق گاز به آسم مبتلا شده‌اند.
یکی از محققان این طرح گفت؛ چندین دهه مطالعه در مورد ارتباط بین اجاق‌های گاز و آسم دوران کودکی انجام شده است، اما این مطالعات کنار گذاشته شده‌اند.
بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست، اکنون برخی از منتقدان تغییرات اقلیمی به دنبال حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی در ساختمان‌ها هستند که حدود ۱۳ درصد از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.
این محقق در ادامه افزود: این ضرب المثل که «اگر چیزی برای شرایط جوی مضر است، احتمالاً برای سلامتی شما نیز مضر است»، ما را بر آن داشت تا حدود سه سال پیش تحقیق در مورد این موضوع را آغاز کنیم.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3707071/%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D9%82-%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D9%85