اجرای طرح ایمنی سفر‌های دریایی

سوال: قرار است کشتی‌های ویژه‌ای بگذارید یا قرار است اتفاق تازه‌ای بیفتد؟

سوال: اتفاقی که دارد می‌افتد یک فصل خوب و تازه است و تفاوت آن کاملا مشهود است و درک میکنیم.
 هیچ اقدامی هم کردید با آموزش و پرورش که بخواهد دانش آموزان را متوجه ظرفیت ویژه کند به لحاظ اینکه استراتژی ملی ما هم الان متمرکز روی اقتصاد دریا محور است، اقتصاد ساحل محور و این که بچه‌ها فکر کنند میشود از شهر‌های بزرگ و دودزده و پیچیده مثل تهران که قابلیت هیچ بارگذاری برای زندگی ندارد، آن‌ها فکر کنند که افق‌های روشنی در کنار این زیبایی نهفته است؟

علی نازی: الان بنده در بندر انزلی به اتفاق همکاران آمدیم که نظارت بر عملکرد این طرح را داشته باشیم. کار‌هایی که انجام شدهف بحث بندر چمخاله که بزرگترین بندر گردشگری و مسافری دریایی ایران است که فاز اول آن انشاالله تا پایان امسال تکمیل خواهد شد و به بهره برداری خواهد رسید.
 ما بحث لایروبی تالاب انزلی را در پیش داریم که هفته گذشته کار‌های تشریفات اداری اش انجام شد و ۷۰۰ هزار مترمکعب لایروبی انجام خواهد شد در راستای توسعه گردشگری، لایروبی بلوار انزلی هم دو روز پیش به اتمام رسید که برای اولین بار پس از انقلاب این کار صورت پذیرفت در دولت سیزدهم ۱۳۰ هزار متر مکعب که جمعا مبلغی بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه برداشت که انشاالله برای توسعه گردشگری الان تشریف بیاورید بلوار انزلی، می‌توانید ملاحظه کنید گذشته به خاطر کاهش تراز دریای خزر، آن جا ایستگاه‌ها تقریبا خشک شده بودند، ولی الان حدود سه متر عمق دریانوردی وجود دارد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر دریایی : طرح ایمنی سفر‌های دریایی تابستانه ۱۴۰۲ با تمرکز در استان‌های ساحلی شمال کشور تا پایان تابستان ادامه دارد و تمرکز سفر‌های گردشگری دریایی در نیمه اول سال در استان‌های شمالی و در نیمه دوم در استان‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس خواهد بود.

سوال: این اطلاعات کمک می‌کند به این که رونق داشته باشیم. این خدمات از طریق دفاتر خدمات گردشگری خواهد بود یا مستقیم از طریق سازمان بنادر و دریانوردی؟

 علی نازی: این تعامل بسیار خوبی است که بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت پذیرفته و در واقع آن ویترین موضوع که با خود وزارت میراث است.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3896072/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C

 علی نازی: ما از گذشته تعامل بسیار خوبی با وزارت آموزش و پرورش داشتیم حتی در سرفصل‌ها و گروه‌های مختلفی همکاران و متخصصان سازمان بنادر و دریانوردی حضور دارند برای تدوین مطالب دریایی در طول دروس مقاطع مختلف دانش‌آموزان عزیز، بحث ارائه بسته‌های حمایتی جهت تشویق فعالان حوزه صنعت گردشگری را داشتیم و اشاعه فرهنگ دریایی در مدارس را در دستور کار خودمان از گذشته تاکنون داشتیم. این مشوق‌هایی خواهد بود برای توسعه فرهنگ دریایی و توسعه اقتصاد دریا محور.

سوال: در کشور قرار است گردشگری دریایی در بنادر شمالی متمرکز شود و سازمان بنادر و دریانوردی طرح تازه‌ای برای تابستان امسال در حوزه گردشگری داخلی دارند. آقای علی نازی این طرح چیست و چه برنامه‌ای را در این طرح‌ها تدارک دیدید؟

علی نازی: پیشاپیش عید سعید قربان را به همه مسلمانان جهان تبریک عرض می‌کنم و انشاالله هموطنان عزیز ما را از دعای خیرشان در روز عرفه بهره‌مند کنند. در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد دریا محور و توسعه مسافرت و گردشگری دریایی در دولت سیزدهم، ما طرح ایمنی سفر‌های دریایی تابستان ۱۴۰۲ با تمرکز در استان‌های ساحلی شمال کشور را انشاالله از ابتدای تابستان امسال تا پایان تابستان که ادامه خواهد داشت را در برنامه کاری خودمان داریم. مستحضر هستید که با توجه به شرایط اقلیمی، تمرکز سفر‌های گردشگری و دریایی در نیمه اول سال در استان‌های شمالی واقع می‌شود و در نیمه دوم در استان‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس. به این منظور کمیته خدمات حمل و نقل دریایی با حضور سازمان بنادر و دیگر ارگان‌ها که عضو این کمیته هستند برگزار می‌شود که تاکنون هم چندین جلسه اش برگزار شده و مقرر شده همه اعضای کمیته طبق ماموریت‌های ابلاغی مندرج در دستورالعمل کمیته، نسبت به همکاری با سازمان اقدام کنند.

آغاز اجرای طرح ایمنی سفر‌های دریایی
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما رادیو اقتصاد در برنامه روزی نو در مصاحبه با آقای مجید علی نازی معاون امور دریایی سازمان بنادر دریایی درباره گردشگری دریایی گفتگو کرده است.