احتمال کولاک و برف در نیمه غربی و جنوب اصفهان / هشدار نارنجی و زرد صادر شد

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی درباره هشدار سطح نارنجی از روز شنبه با تشدید فعالیت سامانه بارشی، گفت: فعالیت این سامانه از اواخر دیروز آغاز شده و تا پایان روز چهارشنبه، بیست‌وششم بهمن‌ماه در مناطق غرب، جنوب و مرکزی و شمال استان اصفهان با بارش برف و باران، وزش تند باد موقتی، مه‌آلودگی، کولاک در گردنه‌ها و ارتفاعات برف‌گیر تداوم دارد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان بویین‌میاندشت با دمای پنج درجه سانتی‌گراد زیر صفر و شهرضا با دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان اصفهان پیش‌بینی می‌شود.


منبع: https://www.imna.ir/news/640728/%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D9%88-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AC%DB%8C

وی اظهار کرد: یخبندان و لغزندگی سطح جاده‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های محلی و مسیل‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و ریزش بهمن از اثرات مخاطرات تشدید فعالیت سامانه بارشی است.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان اظهار کرد: تحلیل نقشه‌های هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه بارش‌زا روی استان تا اوایل روز پنجشنبه بیست‌وهفتم بهمن است. بر این اساس وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت نیمه‌ابری تا ابری، بارش برف و باران به ویژه در نیمه غربی و جنوب و گاهی وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در نیمه جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

امینی با بیان اینکه دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان سه تا پنج درجه افزایش خواهد داشت، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعت‌های امروز به هشت درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به سه درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی درباره صدور هشدار سطح زرد به دلیل فعالیت سامانه بارشی، تصریح کرد: فعالیت این سامانه از اواخر روز شنبه آغاز شده است و تا پایان وقت سه‌شنبه، بیست‌وپنجم بهمن‌ماه با بارش برف و باران، کاهش دید و مه‌آلودی، گاهی وزش باد شدید، کولاک در گردنه‌ها و ارتفاعات برف‌گیر در مناطق غرب، جنوب و به‌تدریج مرکز و بیشتر نقاط استان ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی افزود: فعالیت این سامانه تا اوایل روز پنجشنبه به صورت متناوب بر استان ادامه خواهد داشت. شدت فعالیت آن در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه است که منجر به آب‌گرفتگی معابر، کاهش دید، مه آلودی، احتمال کولاک برف و اختلال در تردد به ویژه در نیمه غربی و جنوب استان خواهد شد.

احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی وجود دارد

وی افزود: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر و تمهیدات لازم برای حفظ ماشین‌آلات کشاورزی توصیه می‌شود.

امینی افزود: احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، تمهیدات لازم جهت حفظ ماشین‌آلات کشاورزی، در نظر گرفتن تدابیر در سفر در مسیرهای مواصلاتی به استان‌های همجوار به ویژه چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه‌وبویراحمد و مسیرهای داخل استانی توصیه می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی ادامه داد: یخبندان و لغزندگی سطح جاده‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های محلی و مسیل‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و ریزش بهمن از پیامدهای فعالیت سامانه بارشی بر استان است.