احمد بهرامی بهترین کارگردان جشنواره تالین شد

جشنواره تالین با برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برندگان به پایان راه رسید و جایزه بهترین کارگردانی را به احمد بهرامی برای «شهر خاموش» اهدا کرد.

در این دوره از جشنواره شب‌های سیاه تالین در مجموع ۱۷۹ فیلم بلند و ۲۴۴ فیلم کوتاه از ۷۵ کشور دنیا به نمایش درآمد.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، بیست و ششمین دوره جشنواره شب‌های سیاه تالین ( PÖFF) شنبه شب برگزار شد.

«جنگ جهانی سوم» هومن سیدی که نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۳ است، از دیگر فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره شب‌های سیاه تالین بود.

لازم به یاد آوری است، جشنواره بین‌الملی فیلم شب‌های سیاه تالین از ۱۱ تا ۲۷ نوامبر (۲۰ آبان تا ۶ آذر) در استونی برگزار شد.

جایزه بهترین فیلمنامه به شاهار روزن و دودو بوسی برای «اردک‌ها» اهدا شد که افسانه‌ای شهری برای دستیابی به چیزی نادر است و دنیای آشفته موجود در رژیم صهیونیستی را تصویر می‌کند.

برای فیلم «شهر خاموش»؛

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/816961/%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AF

قربان اسماعیلف جایزه بهترین بازیگر مرد را برای ایفای نقش در فیلم «سرد مثل مرمر» و آنتونیا زگرز برای ایفای نقش آنا در فیلم «تنبیه» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را دریافت کردند.

در این مراسم جوایز به برندگان در پنج بخش رقابتی جشنواره اهدا شد. در بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم کمدی سیاه «مامان راننده» ساخته هیلمار اودسون به عنوان فیلم برتر جشنواره جایزه ۲۰ هزار یورویی را دریافت کرد.

در بخش بهترین کارگردانی احمد بهرامی برای فیلم «شهر خاموش» به عنوان برنده جایزه ۵هزار یورویی انتخاب شد. هیات داوران چنین کار وی را ستودند: کارگردان با تصویر کردن مکانی غم‌انگیز و ویران شده، درام باستانی و جهانی خلق کرده که شبیه یک تراژدی شکسپیری است. علاوه بر این بازی بازیگران جذاب است. هیچ گاه نمی‌توان فضای استعاری را با تصویرسازی شاعرانه که گویی همه چیز در خواب می‌گذرد، فراموش کرد. این فیلم جشن سینما و هنر است.

جایزه بهترین موسیقی هم به آهنگساز استونیایی تونو کوویتس برای موسیقی فیلم «مامان راننده» اهدا شد.

داوری این بخش را هایده صفی یاری، آدام بالاژ آهنگساز مجار، آندرس کلینرت کارگردان آلمانی و بیجایا جنا بازیگر هندی به ریاست الدیکو انیادی فیلمساز مجار برعهده داشتند.