اختیارات استانی برای خدمات رسانی به ایثارگران تفویض شده است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه دو مفهوم در خصوص کارآمدی وجود دارد، تأکید کرد: اولین مورد رضایت و سپس اجرای قانون است، موضعی که در برداشت ذهنی همه وجود دارد رضایتمندی است، ولی به دلیل اینکه بین نیاز‌ها و قوانین و اعتبارات تطابق وجود ندارد، به طور طبیعی بسیاری از درخواست‌ها را نمی‌توانیم پاسخ دهیم، از این منظر مأموریتی به مدیران کل دادیم که به دلیل اینکه چارچوب قانونی و منابع به ما اجازه نمی‌دهد بسیاری از نیاز‌ها را مرتفع کنیم، لذا در این رابطه باید مدیران محلی و معتمدین به کمک ما بیایند تا شرمنده ایثارگران نشویم. ما تلاش می‌کنیم که نیاز‌ها را برطرف کنیم، اما گاهی امکان‌پذیر نیست و رسیدگی به ایثارگران یک امر عمومی و وظیفه همگانی است و در قوانین هم همه دستگاه‌ها نسبت به ایثارگران وظایفی دارند.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در استان سیستان و بلوچستان وحدت و همدلی بین مسئولان وجود دارد و مسئولان استان و نماینده محترم، ولی‌فقیه در استان با هم هماهنگ هستند. این سفر در قالب سفر‌های استانی انجام می‌شود و به مشکلات خانواده‌های تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران رسیدگی می‌شود، در حال حاضر حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جامعه ایثارگری در قید حیات هستند که پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد با توجه به مقررات موجود در کشور و پیگیری‌هایی که انجام شده به بیش از ۴ میلیون نفر افزایش یابد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به دیدار‌های استانی خود با نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر در استان‌ها گفت: این نشست‌ها با هدف یاری طلبیدن از این عزیزان است. این نخبگان افراد مؤثر و توانمندی هستند که باید به جامعه معرفی شوند. برای حمایت از نخبگان شاهد و ایثارگر خانه‌های خلاق راه‌اندازی شده و حدود هزار استارتاپ شناسایی شده و تفاهم‌نامه‌هایی با پارک‌های علم و فناوری در استان‌ها منعقد شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان اقدامات مناسبی انجام داده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه سفر استانی به سیستان و بلوچستان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه زاهدان دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده، ولی‌فقیه با بیان اینکه در خدمت‌رسانی ابعاد مختلفی وجود دارد، بیان کرد: طبق گفته‌های شما محدودیت‌های قانونی وجود دارد که سبب می‌شود آنگونه که باید خدمات ارائه نشود، اما شما به عنوان مدعی‌العموم خانواده شهدا باید برای افزایش امکانات و خدمات به قدری پیگیر باشید تا بتوانید خدمات بیشتری ارائه دهید. به غیر از بحث بودجه اگر خلأ قانونی وجود دارد، باید به دنبال راهکار بود.

وی افزود: نمایندگان مجلس در قالب بند ششم در رابطه با کسانی که فاقد مستندات بالینی در حین جنگ هستند مواردی را مصوب کرده‌اند به این معنی که با یک سازوکاری مستندات آن‌ها پذیرفته شود و با ۵ درصد جانباز محسوب شوند، در زمان اتمام جنگ حدود ۱۲۰ هزار نفر جانباز ثبت شده داشتیم که در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار نفر جانباز داریم.

وی با بیان اینکه در دیدار با خانواده شهدای استان یکی از نکاتی که مطرح می‌شود بحث درمان است، تأکید کرد: باید از تمام امکانات برای حل مشکلات درمانی ایثارگران عزیز بهره‌برداری کرد و نباید کوتاهی در این زمینه صورت گیرد.

نماینده، ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان در این دیدار گفت: به شما و همکارانتان تبریک عرض می‌کنم که توفیق پیدا کردید در مجموعه‌ای خدمت کنید که عنوان آن خدمت به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران عزیز است، توفیق بسیار بزرگی است که باید خدا را شاکر باشیم.

وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان بحث اشتغال فرزندان شهدا مورد تأکید است و در چابهار با آن همه پروژه باید تعدادی از خانواده شهدا به کارگیری شوند. نکته بعدی این است که ما علاوه بر جنبه مادی خدمات، باید از لحاظ جنبه فکری و فرهنگی هم خدمات ارائه دهیم و باید در جنبه‌های محتوایی کار فرهنگی سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در این سفر‌های استانی چند موضوع دنبال می‌شود، ادامه داد: هم‌زمان با سفر استانی میز خدمت با حضور معاونان و مدیران کل ستادی بنیاد هم برگزار می‌شود و هم اکنون نیز معاون تعاون و امور اجتماعی و بهداشت و درمان و مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مستقر هستند. برخی از ایثارگران تصور می‌کنند که برای پیگیری مسائل خود باید به تهران مراجعه کنند در حالی که تمام اختیارات به بنیاد استان‌ها تفویض شده و طبق برنامه عملیاتی باید اقدامات لازم انجام شود. مدیران عالی و ستادی بنیاد نیز سالی یک‌بار در هر استان مستقر شده و پاسخگوی سؤالات و نیاز جامعه ایثارگری هستند و این طرح به نوعی نظارت بر عملکرد مدیران بنیاد در استان‌ها نیز هست.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در سفر‌های استانی گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم هر استان انجام می‌شود که در آن گزارشی از اقدامات دولت در خصوص ایثارگران ارائه می‌شود ضمن اینکه حضور در یک نشست دانشجویی با توجه به شرایطی که اخیراً در کشور پیش آمده برگزار می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در خصوص جامعه ایثارگری تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران گاهی اشتباهاتی پیش می‌آید، تصریح کرد: افراد تحت پوشش بنیاد شهدا و والدین و همسر و فرزندان این عزیزان هستند و خواهر و برادر شهید را مگر در برخی تسهیلات مانند ثبت‌نام مدارس شاهد شامل نمی‌شود. در خصوص جانبازان هم همسر و فرزندان این عزیزان تحت پوشش هستند و البته خدمات بیمه تکمیلی والدینی که تحت تکفل جانباز باشند نیز ارائه می‌شود.

وی گفت: موضوعات و مسائل ایثارگران با توجه به وسعت استان سیستان و بلوچستان باید در همان محل و شهرستان حل شود و پشتیبانی‌های لازم برای این هدف صورت می‌گیرد. اعتبارات بنیاد با حمایت دولت و مجلس در سال جاری دو برابر شده است به این معنی که بودجه بنیاد در سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که در حال حاضر با برخی تخصیص‌های جدید به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نشان‌دهنده توجه دولت و مجلس به ایثارگران است، اما نیاز بنیاد بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای خدمات‌رسانی بهتر است و با توجه به منابع و اعتبارات کشور بودجه کنونی کافی نیست.

آیت‌الله مصطفی محامی ادامه داد: در رابطه با خانواده شهدا، کشور و نظام ما مدیون شهدا و امام شهداست، ما استقلال، عزت و شرف و پیشرفتمان را مدیون این عزیزان هستیم که از جان خودشان مایه گذاشتند تا علیرغم اینکه دشمنان ما می‌خواستند نباشیم، اما امروز هستیم و در عرصه‌های مختلف هم پیشرفت داشتیم. برای ادای دین به این عزیزان هر کاری کنیم کم است و قابل قیاس با آنانی که جانشان را عرضه کرده‌اند نیست.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/817865/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%81%D9%88%DB%8C%D8%B6-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

معاون رئیس‌جمهور افزود: مطابق قانون رزمندگان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیستند بلکه سازمان رزمندگان و امور ایثارگران ستاد کل نیرو‌های مسلح متولی امور این عزیزان هستند و کارت ایثار رزمندگان را صادر می‌کنند.

قاضی‌زاده هاشمی در سفر به استان سیستان و بلوچستان: