اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی

وی ابراز امیدواری کرد با علاقه مندی موجود، شاهد توسعه روابط و اجرای طرح‌های مشترک باشیم و این آمادگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کامل وجود دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش بینی کرد برنامه‌های مشترک با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روسیه شتاب بیشتری بگیرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، یاسر احمدوند ضمن بازدید از کتابخانه دولتی روسیه با اولگا یاریلووا قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه و همچنین وادیم دودا رئیس کتابخانه دولتی، پاول کوزمین رئیس کتابخانه ادبیات خارجی، النا زاخوروا رئیس کتابخانه نابینایان روسیه و دنیس بزنسوف معاون کتابخانه کودکان دیدار و بر لزوم برنامه ریزی منسجم و بلند مدت برای توسعه همکاری در زمینه‌های فرهنگی، تأکید کرد.

در این دیدار همچنین در زمینه برپایی نمایشگاه مشترک کتاب کودک، کارگاه‌های تخصصی تصویرگری کتاب کودک، تبادل تجربیات مرمت نسخه‌های خطی و اعزام نویسندگان و ناشران توافق صورت گرفت.

پس از این بازدید که با حضور حسین دیوسالار مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسعود احمدوند رایزن فرهنگی ایران در مسکو انجام شد، معاونان وزرای فرهنگ دو کشور و روسای کتابخانه‌های تخصصی روسیه در نشستی مشترک به بحث و تبادل نظر پرداختند.

اولگا یاریلووا ضمن پذیرش دعوت ایران برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: تاکنون درخصوص تبادل تجربیات و اقدامات مشترک به ویژه در زمینه‌های فرهنگی، اقدامات مهم و موثری انجام شده که ضروری است با ترسیم چشم انداز و برنامه ریزی دقیق تر، فعالیت‌های متنوع دیگری که می‌تواند زمینه ساز و تعمیق تعاملات فیمابین در دیگر حوزه‌ها باشد و بی تردید این دیدار‌ها نیز نقش مهمی در رشد این فعالیت‌ها خواهد داشت.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3574988/%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C

در این نشست یاسر احمدوند ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه کتاب و کتابخانه ها، گفت: ایران و روسیه ظرفیت‌ها و امکانات فراوانی دارند که باید برای بهره مندی از آن‌ها و انتقال تجربیات گام‌های بلندی برداشته شود.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه، درباره زمینه‌های توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف فرهنگی بین دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه نیز روابط ایران و روسیه را بسیار مهم و قابل توجه دانست و گفت: از اینکه در نمایشگاه امسال شاهد حضور جدی و گسترده جمهوری اسلامی ایران بودیم بسیار خرسندیم و ضروری است تا در جهت توسعه همکاری‌های مشترک تلاش کنیم.

یاسر احمدوند در بخش دیگری از این نشست، پس از دریافت نظرات و پیشنهاد‌های قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه و روسای کتابخانه‌های تخصصی این کشور، خواستار جمع بندی طرح اجرایی فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای با همکاری رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه شد.