استقرار جوی نسبتاً ناپایدار در اصفهان تا آخر هفته

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی الگوهای هواشناسی نشان می‌دهد از امروز شرایط نسبتاً ناپایداری تا آخر هفته بر روی استان حاکم است.

وی تصریح کرد: احتیاط در سفرهای برون و درون شهری، اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آگاهی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و در نظر گرفتن تدابیر در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌شود.

وی اظهار کرد: احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، آسیب به سازه‌های شهری و روستایی، احتمال شکستن درختان فرسوده، اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی استان به‌ویژه ساعات بعدازظهر و کاهش دید به واسطه گرد و خاک از اثرات مخاطرات این سامانه است.

وی اظهار کرد: اثرات فعالیت سامانه بارشی امروز در شهرستان‌های خوانسار، گلپایگان و فریدونشهر و طی وقت دوشنبه پانزدهم خردادماه در شهرستان بویین و میاندشت، خوانسار، گلپایگان، فریدونشهر، داران و میمه پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه دمای هوای استان طی ۲۴ ساعت پیش رو تغییر محسوسی ندارد، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۳۸ درجه سلسیوس بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۱۷ درجه سلسیوس بالای صفر می‌رسد.

امینی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۴۲ درجه سلسیوس بالای صفر و بوئین میاندشت با دمای ۹ درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان اصفهان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/665266/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87

وی تصریح کرد: طی روزهای امروز تا سه‌شنبه به دلیل حضور امواج همرفتی در استان شرایط رگبار، رعدوبرق، وقوع صاعقه و احتمال تگرگ دور از انتظار نیست.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان افزود: لغزندگی سطح جاده‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌های فصلی، کاهش دید در جاده‌ها، احتمال اختلال در راه‌های روستایی به واسطه رگبار باران از اثرات مخاطرات این سامانه بارشی است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان افزود: احتیاط در سفرهای برون شهری، تمهیدات لازم برای حفظ ماشین‌آلات کشاورزی، توقف فعالیت‌ها در فضای باز و ارتفاعات، انجام تدابیر پیشگیرانه به منظور کاهش خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید و نبود توقف در زیر درختان توصیه می‌شود.

امینی درباره توصیف وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، وقوع تندباد لحظه‌ای و گردوخاک با کاهش دید موقتی در سطح استان که از بعدازظهر امروز آغاز و تا پایان روز سه‌شنبه تداوم دارد، گفت: اوج فعالیت این سامانه فردا است که بیشتر مناطق استان به ویژه بادرود، خوانسار، اصفهان، دهق، انارک، مورچه خورت، میمه، کاشان، آران و بیدگل، اردستان، نجف‌آباد، دهاقان، گلپایگان، کبوترآباد، ورزنه، نائین، چوپانان، داران، بویین و میاندشت، شهرضا و داران همراه خواهد بود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان افزود: اوج وزش باد به صورت نسبتاً شدید تا شدید و تند باد لحظه‌ای فردا در بیشتر مناطق و از جمله کلانشهر اصفهان است که در مناطقی از شرق و شمال استان با گردوخاک همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: از امروز بعدازظهر به تدریج انتظار رشد ابر، گاهی وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و بارش‌های همرفتی پراکنده و رعدوبرق را در شمال و شمال غرب خواهیم داشت.

امینی درباره هشدار هواشناسی سطح زرد با فعالیت سامانه بارشی در استان اصفهان، گفت: فعالیت این سامانه از اواخر روز گذشته آغاز و تا پایان وقت سه‌شنبه _شانزدهم خردادماه_ با رگبار باران بهاری، گاهی رعد و برق، احتمال تگرگ و وقوع صاعقه همراه است.