افتتاح نخستین خانه محیط‌ زیست در شمال استان اصفهان

وی افزود: هدف از راه‌اندازی خانه محیط‌زیست شهر نوش‌آباد، هم‌اندیشی و مشارکت برای ارائه نظرات و پیشنهادات جهت رفع مشکلات و معضلات محیط‌زیست از طریق جلب مشارکت مردم و فعالان محیط زیست در راستای ارتقای شاخص‌های آموزشی مربوطه است.

حسین‌زاده گفت: شرکت فولاد کویر مصمم است تا پایان فرودین‌ماه ۳۰۰ هزار اصله نهال اکالیپتوس در نزدیکی شهر نوش‌آباد غرس و با پسماند تصفیه شده فاضلاب آن را آبیاری کند. در چشم‌انداز مجتمع فولاد کویر ۱۰ کارخانه زنجیره چوب در منطقه دیده شده تا در شرکت صنعتی نوش‌آباد به بهره‌برداری برسد و اشتغال‌زایی کند.

محوریت توسعه منطقه، حفظ محیط‌زیست است

به گزارش خبرنگار ایمنا، احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: تأسیس خانه‌های محیط‌زیست در فرهنگ‌سازی بسیار مؤثر است و نقش کمک‌کننده و تسهیل‌گر در مفاهیم محیط زیست دارد. خانه‌های محیط‌زیست باید محلی برای مباحثه و همکاری مردم و مسئولان باشد و به اتاق فکری برای پیشرفت و توسعه این سرزمین تبدیل شود.

رضا دهقانی، استاد و مدیرگروه محیط‌زیست دانشگاه کاشان نیز در این آئین، اظهار کرد: ترکیب سرمایه‌های انسانی همراه با علم و دانش، مسیر توسعه منطقه را هموار می‌کنند. هیچ فردی حاضر نیست در مکانی که زندگی می‌کند، فعالیتی داشته باشد که امنیت دیگران را در معرض خطر قرار دهد.

وی ادامه داد: این مقدار اصله نهال در مزرعه مخصوص مجتمع فولاد تولید می‌شود که ۳۰ درصد از آن را خود کشت می‌کند و ۷۰ درصد را به شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و مردم می‌دهد تا در افزایش سرانه فضای سبز و ارتقای کیفیت محیط‌زیست سهمی بسزا ایفا کند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت فولاد کویر تصریح کرد: خانه‌های محیط زیست می‌تواند محلی برای گسترش دانش زیست‌محیطی و مجموعه‌ای برای حضور افراد دغدغه‌مند و دوستدار محیط زیست باشد، ما موظفیم در حفظ محیط زیست بکوشیم از این رو در راستای نهضت تولید یک میلیارد اصله نهال ظرف چهار سال، شهرستان آران‌وبیدگل و مجتمع فولاد کویر متعهد شده است تا سالانه ۱.۵ میلیون اصل نهال متناسب با اقلیم منطقه تولید کنند.

مدیرگروه محیط‌زیست دانشگاه کاشان تصریح کرد: بدون شک در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که با محدودیت آب و خاک مناسب مواجه هستیم و باید فعالیت‌های این منطقه به صورت علمی صورت گیرد. امروزه بدون تکیه به سرمایه انسانی و مدیریت اجتماعی، توسعه میسر نخواهد شد.


منبع: https://www.imna.ir/news/647382/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

وی افزود: امید است فعالیت‌های دوستداران محیط‌زیست الگویی باشد برای سایر واحدهای تولیدی و صنایع منطقه برای مدیریت پایدار منابع از جمله آب، خاک، محیط‌زیست و هوا نیز در همین راستا حرکت کنند.

حسین حسین‌زاده، رئیس هیئت‌مدیره شرکت فولاد کویر در آئین افتتاح نخستین خانه محیط زیست شمال استان اصفهان در شهر نوش‌آباد، اظهار کرد: خانه‌های محیط‌زیست یکی از بسترهای مهم برای مشارکت مردم در امر حفاظت از محیط‌زیست محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه منابع ما بی‌نهایت نیست که آن را هدر دهیم، افزود: فرهنگ‌سازی و دوستدار محیط زیست شدن برای همه ضروری است و اگر چنین نباشد، عرصه‌های منطقه، مستعد تبدیل شدن به کانون گردوخاک است.

خانه‌های محیط‌زیست، از بسترهای مهم مشارکت مردم محسوب می‌شود