افق‌های روشن پیشرفت ملت ایران را در این جشنواره می‌بینم

سپس عبدالرضا سهرابی، مدیرکل هنرهای تجسمی یادداشتی درباره روند برگزاری این رویداد هنری ارائه داد و گفت: از همه همکارانم در این مدت به رلی برپایی جشنواره تشکر می‌کنم.

اکنون، می‌توان امیدوار بود که جشنواره هنرهای تجسمی فجر با کوله‌باری ارزنده از تجارب و اندوخته‌های هنریِ برآمده از دوره پانزدهم، با رویکردی خلاقانه و ایده‌های نو به سوی رخداد شانزدهم گام بردارد. 

میرهاشمی، دبیر جشنواره توضیحاتی درباره‌ بخش‌های مختلف جشنواره داد.

پانزدهمین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی فجر؛ ضمن اهتمام به رسالت، مأموریت و اهداف عالی‌ خود، کوشید تا بیش از همیشه، شرایط و زیرساخت‌های لازم برای تحقق عدالتِ فرهنگی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها‌ و قابلیت‌های ارزنده عموم هنرمندان سراسر کشور را به منظور جلوه‌نماییِ ایشان، فراهم آورد و برای نخستین بار در طول همه‌ی ادوار گذشته، زمینه‌ی حضور و مشارکتِ 31 استان کشور در بِستر این رویدادِ ملّی را میسّر کند تا از این رهگذر، بر اهمیتِ گردشِ چرخه‌ی اقتصاد هنر و بهبود وضعیتِ اقتصادی هنرمندان این عرصه تأکید ورزد.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/833824/%D8%B3%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D9%82%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%DB%8C%D9%86%D9%85

وی اظهار داشت: زبانِ هنر به عنوان بلیغ‌ترین و رساترین سیاق ممکن برای بیان حقایق و معانی ناب دینی و معرفتی، هماره در متن توجه اهالیِ خوش‌قریحه و هنردوست سرزمین هنرپرورمان ایران، قرار داشته و دستمایه‌ی هنرنمایی‌های سِحرانگیز و چشم‌نواز هنرمندان توانمند و متعهد ایران اسلامی واقع شده است.

 

آثار نمایش یافته در فجر پانزدهم از یک سو نمایانگر افق‌های روشن رشد، پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی و از سوی دیگر تبلور روحیه‌ی ایثار، مقاومت و حماسه‌آفرینی ملّت بزرگ ایران بودند.

فجر به مَثابه آرمان بلند، یگانه و شکوهمند انقلاب اسلامی، تبلور اندیشه‌های متعالیِ پیر و مرادِ روشن‌ضمیرمان بوده و در امتداد آن با هدایت‌های داهیانه و رهبری حکیمانه فرزند خلفش، پیوندی استوار و ناگسستنی دارد.

وی افزود: ساحت هنر از دیرباز تاکنون، تجلی‌گاه ناب معارف، مبانی و آرمان‌های بلند و معناساز انسانی و بستر مستعدی برای پالایش و تعالی فرهنگ، افکار و اندیشه‌های جاری در جوامع بوده است. اکنون، نقش بی‌بدیل و آینده‌ساز هنر در نمایش قله‌های پیشرفت، افتخار، رشد و شکوفایی ملّت‌ها و ترسیم حرکت در امتداد افق این قُلل رفیع، بر کمتر کسی پوشیده است.

در ادامه از خانواده‌های حبیب‌الله صادقی و عبدالرحیم‌ سیاهکارزاده تجلیل شد که همسر و فرزند هر کدام روی استیج حاضر شدند.

در ادامه کلیپ‌هایی از برپایی نمایشگاه در فرهنگستان هنر و برگزاری پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر، داوری آثار و برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط با جشنواره مثل «آینه در آینه ۲» و «ایران عزیز ما» پخش شد.

همچنین از مساعی دبیر کل محترم، اعضای شورای سیاست‌گذاری، دبیران، داوران، هنرمندان و سایر ارکان برگزاری جشنواره پانزدهم به‌منظور برپایی هرچه شایسته‌تر این رخداد هنری؛ قدردانی نموده و به همه‌ی عزیزان خدا قوت و دست مریزاد می‌گویم.

اینجانب، رجاء واثق دارم که جشنواره هنرهای تجسمی فجر در کنار دیگر جشنواره‌های هنری متعلق به همه مردم ایران بوده و از ظرفیت‌های لازم برای عرض اندام حداکثری عموم هنرمندان با علایق و سلایق گوناگون برخوردار است.

در نهایت، از حمایت و همراهی پرشور و همه‌جانبه اصحاب محترم رسانه،  که از آغاز تا به امروز، سفیران خبری لایق و سزاوار جشنواره پانزدهم بودند، صمیمانه تشکر می‌نمایم.

در این مراسم برای نخستین بار «جایزه ویژه جهاد تبیین» از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان برگزیده اهدا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی آنا، اختتامیه پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر با حضور هنرهای تجسمی و محمدمهدی اسماعیلی دقایقی دیگر پنجم اسفندماه یک روز پس از اختتامیه موسیقی فجر در تالار وحدت آغاز می‌شود.

نمایشگاه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دبیری سید عباس میرهاشمی از ۷ تا ۲۸ بهمن‌ماه در فرهنگستان هنر برپا بود.

آیین اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی فجر آغاز شد

مسعود نجابتی، سید مسعود شجاعی طباطبائی، محمدحسین نیرومند، حسین عصمتی، محمدکاظم حسنوند، مینا صدری، کمال‌الدین شاهرخ، کاظم طلایی، طاهر شیخ‌الحکمایی، علی بحرینی، ناصر محمدی، سیدعبدالله حاجی سیدحسن، حمیدرضا آویشی، امیرعلی جوادیان، عباس مشهدی‌زاده، محمدعلی رجبی دوانی و احمد خلیلی‌فرد از جمله هنرمندان حاضر در مراسم هستند.

بی‌تردید، موفقیت و سربلندی جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گام پانزدهم، مرهون بصیرت، آگاهی و هوشمندی هنرمندان شریف و غیرتمند سرزمین عزیز مادری‌مان ایران است که با حضور و همراهی پرشور خود در این رخداد هنری، برگ زرین دیگری را در دفتر خوش‌نقش و نگارِ هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی ایران ورق زدند.

در پایان، لازم می‌دانم مراتب تشکر و قدردانی خویش را از همراهی‌های صمیمانه و دلگرم‌کننده جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای سالاری معاون گران‌مایه‌ی امور هنری و کلیه همکاران ارجمندم در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز نمایم. بی‌تردید، طی طریق در این وادی پر پیچ و خم، بدون حمایت‌ و همراهی‌ این عزیزان میسر نبود.

عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی در صحبت‌هایی گفت: پیش از هر کلامی، لازم می‌دانم حلول نورانی ماه شعبان و اعیاد را تبریک بگویم و تلاقی آئین پایانی پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را با این اعیاد مبارک، به فال نیک بگیرم.

سهرابی یادآور شد: جشنواره هنرهای تجسمی فجر در قامت بزرگترین آوردگاه هنرمندان این ساحت، در گستره ملّی، همواره کوشیده است تا بستر مناسبی برای ارائه‌ی بهترین و برجسته‌ترین آثار هنری در رشته‌های: نگارگری، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، گرافیک، مجسمه‌سازی، سفال و سرامیک، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید باشد تا عرصه‌ای مهیّا برای ترغیب و تشویق رقابت سالمِ هنری و امکانی درخورِ شأن به منظور هرچه بهتر دیده شدن تلاش‌ها و تکاپوهای آحاد هنرمندان در نگارخانه‌ای به وسعت ایران اسلامی، میسّر شود.

وی در پایان گفت: خداوند مهربان را شاکریم که توفیق و تفضّل مداوم خود را شامل حالمان ساخت تا برای نخستین بار در تاریخ برگزاری جشنواره‌های هنری فجر، مفتخر به اعطای «جایزه ویژه جهاد تبیین» به هنرمندان برگزیده، از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم. امید است که این توفیقِ مبارک، زمینه‌ساز ورود و عملگریِ مضاعف و موثرِ هنرمندان عزیزمان در میدان خطیر جهاد تبیین باشد.

مراسم اختتامیه جشنواره تجسمی فجر که از حدود ساعت ۱۹ آغاز به کار کرد، قرار است با تقدیر از تعدادی از هنرمندان باسابقه هنرهای تجسمی همراه باشد.

محمدطاها بهبهانی مجسمه‌ساز به دلیل بیماری در مراسم حاضر نشده بود که جایزه اش به شیخ‌الحکمایی اهدا شد. به این هنرمندان نشان عالی هنرهای تجسمی، تندیس طوبای زرین و لوح مفاخر اهداء شد.

رضا بدرالسماء نگارگر، محمدکاظم حسنوند نقاش، محمدعلی کشاورز پژوهشگر، محمد موحدیان عطار طراح گرافیک، فرهاد جمشیدی تصویرساز و محمدعلی جدیدالاسلام عکاس و محمدطاها بهبهانی مجسمه‌ساز از هنرمندان پیشکسوتی بودند که با حضور وزیر ارشاد و سایر مدیران روی سن مورد تجلیل قرار گرفتند.