امروز از امام رضا (ع) چه بخواهیم؟

همانگونه که خداوند حتی از نیاز‌های درونی ما خبر دارد و آن‌ها را مستجاب می‌کند، امام و ولی خداوند نیز از درون ما خبر دارد. نقل شده است: محمد بن عبیدالله قمى گفت: خدمت حضرت رضا (ع) بودم، خیلى تشنه شدم، نخواستم تقاضا کنم آب بیاورند، خود امام آب خواست مقدارى میل کردند، به من داد فرمود: محمد بیاشام آب سردى است آشامیدم.

** رحمت همراه حکمت

در روز ولادت امام رضا (ع) وقتی دلمان به پنجره فولاد حرم رضوی گره می‌خورد، از او که امام مهربانی‌ها است، چه چیزی را طلب کنیم؟

در نتیجه خوب است که از ایشان علم بخواهیم. به ویژه اینکه زیارت این امام عزیز برای ایرانیان در دسترس‌تر است و موهبتی الهی به ایرانیان هستند. شاید به همین دلیل باشد که از گذشته حوزه علیمه مشهد در جوار حضرت رونقی داشته است. حتی پیش از تأسیس حوزه علمیه قم.


منبع: https://ana.press/fa/news/850365/%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B9-%DA%86%D9%87-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85

این رحمت و استجابت دعای حضرت همراه با حکمت است. نقل شده است: ابى حبیب نباجى گفت: در خواب پیغمبر اکرم (ص) را دیدم که به نباج آمد و وارد همان مسجدى شد که حاجیان هر سال در آن مسجد وارد می‌شوند، من در خواب خدمت ایشان رفتم سلام کرده ایستادم در مقابل ایشان طبقى از خوشه‏ هاى خرماى معروف بصیحانى مدینه بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا، یازدهم ذی‌القعده سالروز ولادت سراسر نور و پر برکت، ولی نعمتمان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است، این روز‌ها که دل‌هایمان به سوی مشهد مقدس پر می‌کشد و لحظاتی با اشک شوق همراه است، از امام مهربانی‌ها چه طلب کنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عجمی کارشناس فرهنگی و تربیتی این گونه به ما پاسخ می‌دهد:

پیغمبر اکرم (ص) دست دراز کرده یک مشت خرما به من داد، گرفتم شمردم ۱۸ عدد خرما بود با خود تعبیر کردم به تعداد هر خرما یک سال زنده خواهم بود. بیست روز گذشت در مزرعه ‏اى که داشتم مشغول کار بودم، یک نفر آمد، خبر آورد که حضرت رضا (ع) در مدینه آمده و در همان مسجد وارد شده است. دیدم مردم با عجله به آن طرف می‌روند. من هم رفتم، دیدم امام (ع) در همان جایى که پیغمبر (ص) نشسته بود نشسته است، زیر آن جناب حصیرى فرش است همان طور که در خواب پیغمبر (ص) را روى حصیر دیدم. مقابل حضرت رضا (ع) نیز طبق خرمایى از نوع صیحانى قرار داشت. سلام کردم، جواب مرا داد و مرا نزدیک خود خواست یک مشت خرما به من داد، شمردم مطابق با همان تعدادى بود که پیغمبر (ص) به من داده بود، عرض کردم بیشتر لطف فرمایید یا بن رسول اللَّه! فرمود اگر پیغمبر (ص) بیشتر داده بود بیشتر می‌دادم.

** رحمت امام حتی به دشمنان

من از پدرم جعفر بن محمد (ع) مکرر شنیدم که فرمود: عالم آل محمد (ص) در صلب و ذریه تو است،‌ای کاش من او را می‌دیدم، وی با امیرالمؤمنین (ع) همنام است».

گفتم: این کنیز زاهریه خیلى مورد علاقه من است و او را بسیار دوست می‌دارم، هیچ کدام از کنیزانم را بر او مقدم نمی‌دارم، چندین مرتبه حامله شده، باز سقط جنین کرد. اکنون نیز حامله است مرا راهنمایى بفرمایید علاجى بکنم تا فرزند او سالم بماند. فرمود از سقط جنین او نترس بچه‏‌اش سالم می‌ماند پسر بچه‌‏اى می‌زاید که خیلى شبیه به مادرش هست، در دست راست یک انگشت کوچک اضافه دارد که چسبیده است، همچنین در پاى چپ نیز یک انگشت کوچک اضافه دارد که آویزان نیست چسبیده. با خود گفتم گواهى می‌دهم که خدا بر هر چیزى قادر است آن کنیز فرزندى زائید کاملا شبیه به مادرش که در دست راست و پاى چپ همان طور که حضرت رضا (ع) فرموده بود انگشت کوچکى اضافه داشت و چسبیده بود.

** رحمت ویژه و خاص

هر چند همه ائمه عالم به علوم پیامبری و امامت هستند. در نقل‌هایی نیز وجود دارد که مردم از اهل بیت و ائمه به عالم و عالم آل محمد نام می‌بردند.

اما در مورد امام رضا (ع) به طور ویژه از سوی امامی دیگر، ایشان عالم آل محمد نام گرفته‌اند. امام کاظم (ع) به فرزندش، اسحاق فرمود: «برادر شما علی بن موسی (ع) عالم آل محمد (ص) است، مسائل خود را از وی بپرسید، و مطالب او را نگهداری کنید.

به مناسبت ولادت ضامن آهو؛

** رحمت حتی بدون درخواست

امام رضا (ع)، ولی خداوند است. همانگونه که لطف الهی در دنیا شامل مؤمن و کافر است، لطف، ولی او شامل مؤمن و غیر مؤمن است. نقل می‌کنند: عبدالله بن محمد هاشمى گفت: روزى پیش مأمون رفتم مرا نشاند هر کس آنجا بود خارج کرد…. بعد از غذا خوردن گفت: اکنون برایت جریانى نقل کنم تعجب کنى روزى خدمت ایشان رسیده گفتم فدایت شوم آباء گرامت موسى بن جعفر و حضرت صادق و حضرت باقر و علی بن الحسین اطلاع از گذشته و آینده تا روز قیامت داشتند شما نیز وصى و وارث علم آنهائى قطعا علم ایشان نزد شما هست من از خدمت شما درخواستى دارم، فرمود: بگو چیست؟