انتشار مجله «نقد اندیشه» با یک گفت‌وگوی توقیفی!

نخستین شماره این مجله شامل ضمیمه‌ای ویژه با عنوان «نقشه ایران فرهنگی» است که به صورت A۳ در ابتدای مجله قرار گرفته و برای نخستین بار هویت ایرانی را در چهار محدوده جغرافیاییِ نوروز، زبان‌های ایرانی، مرز‌های طبیعی و ایران کهن ترسیم کرده است. این نقشه با همکاری نقد اندیشه و موسسه گیتاشناسی نوین در سایز بزرگ هم عرضه شده است. همچنین، بخشی از این مجله هم به پرونده‌ای ویژه درباره «بازآفرینی رویای ایرانی» که مکمل نقشه ایران فرهنگی است اختصاص دارد و با آثار و گفتار‌هایی از دکتر فتح‌الله مجتبائی، دکتر عبدالمجید ارفعی، پرفسور رادولف متی، دکتر بیژن فرهود، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر زهره زرشناس، دکتر فریدون مجلسی و… به چاپ رسیده است.
«چالش‌های وضع تفکر معاصر» پرونده دیگر مجله نقد اندیشه است که در آن بیست گفتار درباره بررسی بحران فکری جریان اسلامی، همراه گفتگو با حاتم قادری، شهیندخت خوارزمی، محمود رجبی، محمد صنعتی، علینقی مشایخی، عبدالله جوادی آملی و… منتشر شده است. «پایان کار انقلاب؟» هم عنوان میزگردی با حضور مهدی گلشنی، نجفقلی حبیبی و سیدجواد میری است.
«تفکر انتقادی در سنت اسلامی» عنوان پرونده دیگری با مقالاتی از پروفسور پیتر آدامسون، خالد ابوالفضل، عبدالمجید مبلغی، محمد امین و… است. «ارتجاع، دین و سنت» هم از دیگر پرونده‌هایی است که شامل متن کامل گفتگو با سید‌حسین نصر در آخرین برنامه شوکران و گفتگو با چارلز تیلور، فیلسوف بزرگ کانادایی و مقاله‌ای اختصاصی از اسلاوی ژیژک با تیتر «شبح دائمی ارتجاع» است.
نقد اندیشه در پرونده «آینده تفکر در جامعه شبکه‌ای» به موضوع «اندیشیدن هوش مصنوعی» پرداخته که در آن علاوه بر گفت‌و‌گویی با پروفسور مانوئل کاستلز، متفکر بزرگ اسپانیایی به چشم می‌خورد.
در پرونده «چشم‌انداز رنسانس ایرانی» هم با مروری بر خاطرات عبدالله انوار، آخرین گفتگو با این حکیم فقید ایرانی منتشر شده است.
از دیگر عناوین این مجله چهار زبانه می‌توان به «اولویت آزادی بر دین؟» شامل میزگردی با حضور رضا امیرخانی، مهدی نصیری، ناصر نقویان، شریف لکزایی و سهیل اسعد اشاره کرد.
شماره اول نقد اندیشه که عنوان «مجله تفکر انتقادی و ایده‌های متضاد» را برای خود برگزیده است، در ۲۴۸ صفحه همراه ۱۷ گفتگوی اختصاصی با متفکران داخلی و خارجی، ۲ میزگرد و ۴۰ مقاله درباب مهم‌ترین مسائل فکری ایران و جهان، از این هفته در کیوسک‌های مطبوعاتی و کتابفروشی‌های معتبر قابل تهیه است.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1084056/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%84%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D9%88%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%82%DB%8C%D9%81%DB%8C

مجله‌ای برای تفکر انتقادی و ایده‌های متضاد؛

 به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، مجله «نقد اندیشه» به مدیر مسئولی و سردبیری پیام فضلی‌نژاد، با تصویری از دکتر سیدحسین نصر در روی جلد خود و متن گفت‌و‌گوی کامل این فیلسوف سنت‌گرا در برنامه توقیف شده شوکران منتشر و توزیع شده است.