اهتمام شورای پاسداشت زبان فارسی به ممنوعیت به‌کارگیری واژگان بیگانه در کسب و کار‌ها

وی ادامه داد: در تقویم رسمی کشور بیست و هفتم شهریورماه مقارن با روز بزرگداشت استاد شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است؛ چرا که شهریار حقی بزرگ بر شعر و ادب فارسی دارد که باید برای همیشه ماندگار بماند. 

 

 

شالویی با بیان این که وضعیت زبان فارسی اندکی نگران کننده است، گفت: ایران عزیز در دنیا با شاعران و حکمای بزرگ خود شناخته می شود، از این رو شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی می کوشد با فعال کردن انجمن های ادبی سراسر کشور و راه اندازی پویش های متنوع، وظیفه صیانت از زبان فارسی و گسترش آن را به طور شایسته به انجام برساند. 

وی با اشاره به گرامیداشت شمس تبریزی در هفتم مهرماه گفت: سه برنامه در شهر خوی، قونیه و تهران با همکاری ادارات استانی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای بزرگداشت عارف نامدار ایرانی تدارک دیده شده تا از این رهگذر جریان بین المللی تازه ای برای معرفی شخصیت مولانا ساز شمس تبریزی به راه بیافتد. 

 

دستیار وزیر فرهنگ با اشاره به فعالیت شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، گفت: این شورا در راستای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درباره ممنوعیت به کارگیری واژگان خارجی تشکیل شده و با حضور دوازده دستگاه حاکمیتی می کوشد زبان فارسی را از هرگونه تطاول حفظ کند و با ترویج واژگان بیگانه در کسب و کارها مقابله کند. 

 

شالویی همچنین در پایان با اشاره به برنامه های متعدد وزارت فرهنگ و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همکاری فرهنگستان ادب و فرهنگستان هنر تا پایان سال، ابراز امیدواری کرد اهالی فرهنگ و رسانه در انعکاس این رویدادها بیش از پیش همت گمارند.

 

 

وی افزود: گسترش زبان فارسی و گویش های سرزمینی ایران رویکرد دیگر  مورد نظر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی است که با برپایی برنامه های ایجابی متعدد پیگیری می شود. 

در ادامه این نشست، محمود شالویی در پاسخ به پرسشی درباره علت نامگذاری روز بزرگداست شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی گفت: شهریار که به عنوان اسطوره زبان ما از تاثیرگذارترین شاعران معاصر ایران است، به ترکی و فارسی شعر سروده است و این نامگذاری بر اهمیت اشعار او تاکید دارد. البته روز بزرگداشت فردوسی هم روز پاسداشت زبان فارسی است تا این مقوله مبارک با نام شاعری تاریخی و شاعری معاصر گره بخورد. 

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی همچنین درباره تعامل این شورا با فرهنگستان و زبان و ادب فارسی گفت: قانون، فرهنگستان را مرجع بررسی واژگان بیگانه و معادل سازی آن در زبان فارسی قرار داده است. از این رو مبنای وزارت فرهنگ تاکید بر نگاه کارشناسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همکاری با فرهنگستان در این زمینه است. 

 

 

گفتنی است، ششمین کنگره بین‌المللی پاسداشت استاد شهریار صبح یکشنبه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1032330/%D8%A7%D9%87%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%88%D8%A7%DA%98%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%E2%80%8C%D9%87%D8%A7

به گزارش خبرگزاری دانشجو، نشست رسانه ای محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی به مناسبت بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی بیست و سوم شهریورماه در تالار وحدت برگزار شد. 

شالویی همچنین با یادآوری بیستم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت حافظ، گفت: برنامه های بزرگداشت حافظ محدود به شهر شیراز نخواهد بود. بر این اساس با همراهی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و رایزنی های فرهنگی ایران در نقاط مختلف جهان، برنامه های متعددی برای بزرگداشت حافظ برپا می شود.

شالویی در این نشست گفت: از زمان آغاز به کار دولت مردمی و با تاکید وزیر فرهنگ، بزرگداشت ادیبان زبان فارسی با هدف صیانت از زبان فارسی در دستور کار قرار گرفته است که نمونه آن برپایی بزرگداشت باشکوه حکیم نظامی در سراسر کشور طی ماه های گذشته و بزرگداشت شهریار، شمس تبریزی و حافظ در روزها و هفته های آتی است.