اهتمام ویژه ارشاد برای تحقق ملی‌شدن صنعت نشر

وزیر فرهنگ با اشاره به رویکرد دولت انقلابی و مردمی به حوزه نشر و کتاب گفت: دولت تلاش می‌کند با حمایت از تولید کاغذ داخلی، ملی شدن صنعت نشر، حمایت از نویسندگان و ناشران و کتابفروشی ها و گسترش کتابخانه های عمومی، فهرست بلند مطالبات برزمین مانده این حوزه را سامان ببخشد.

آئین تجدید میثاق مسئولان فرهنگی و دست‌اندرکاران هفته کتاب، کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با آرمان‌های امام راحل (ره) با حضور «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرقد امام خمینی (ره) برگزار شد.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1042644/%D8%A7%D9%87%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%85%D9%84%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%86%D8%B4%D8%B1

وی افزود: تنها حامی برجسته و دلسوز حوزه نشر که در دهه‌های اخیر پای گسترش فرهنگ کتابخوانی ایستاده اند، رهبر حکیم انقلاب اسلامی هستند که با تقریظ کتاب‌ها، تشویق نویسندگان، ناشران و مطالبه از مسئولان یک تنه این نهضت را به پیش می‌برند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال‌های اخیر رشد مراجعه به کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی مثبت ارزیابی می‌شود که این موضوع به واسطه حضور شخصیت‌های جهادی با انگیزه‌های دینی و رویکرد فرهنگی است. امروز شاهد شکل گیری نسل جدید نویسندگان متبحر و در عین حال مقید به ارزش‌های انقلاب هستیم. از سوی دیگر از شبکه گسترده کتابخانه عمومی بهره مندیم که در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها مرکز رخدادهای فرهنگی است و ظرفیت فراوانی برای فعالیت‌های متنوع فراهم می‌کند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز شنبه ۲۱ آبان با حضور در مراسم تجدید میثاق اهالی حوزه نشر و کتاب با آرمان‌های امام (ره) با ابراز خشنودی از آغاز هفته کتاب در ملجا نورانی مرقد مطهر امام خمینی (ره) گفت: افتخار حضور فعالان عرصه کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل عظیم الشان بدون تردید موجب خیر و برکت فعالیت و اقدامات این حوزه خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: بنای دولت در یکسال گذشته گسترش کتابخانه های عمومی و حمایت از چرخه نشر از تولید داخلی کاغذ تا عرضه کتاب در بازار و حمایت از مخاطبان بوده که به یاری خداوند با قدرت ادامه پیدا می‌کند زیرا شخص آقای رئیس جمهور به حل معضلات نشر اهتمام ویژه دارند و با مدیریت ایشان تصمیمات خوبی اتخاذ شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: انقلاب ما فرهنگی است چون رهبران آن همگی از اهالی فکر و فرهنگ و کتاب بودند. انقلاب ما نظریه پردازان بزرگی دارد از سوی دیگر شهید مطهری که نام او یادآور قدرت نویسندگی و حراست از مرزهای مکتب اسلام است به همراه شهیدان بهشتی، باهنر و … همگی پیش از آن که کنشگر سیاسی باشند، کنشگر فرهنگی بودند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب هم شخصیت کاملاً فرهنگی و نویسنده توانا هستند که از دوران جوانی کتاب‌هایی را به رشته تحریر درآورده اند که همچنان محل مراجعه اصحاب فکر و فرهنگ در حوزه‌های مختلف است.

وی با اشاره رویکرد فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: اگر انقلاب‌های دیگر انگیزه‌های اقتصادی، طبقاتی یا تغییر حاکمان داشته و دارد، انقلاب امام خمینی (ره)، ذات و ماهیت فرهنگی دارد و اساساً نقطه آغازین و مسیر شصت ساله نهضت بر مبنای مطالبات فرهنگی شکل گرفت و تداوم یافت.

وزیر فرهنگ با بیان این که بررسی سیره رهبران انقلاب اسلامی، دریچه‌ای به فرهنگی بودن آن می‌گشاید، افزود: امام راحل شخصیتی علمی، فرهنگی، فقهی، جهادی و نویسنده‌ای قهار در موضوعات متنوع فرهنگی بودند. از کتاب‌های عرفانی اخلاقی چون «سرالصلاه» و «اربعین حدیث» تا پاسخ به شبهات در «کشف اسرار» تنها بخشی از تالیفات تخصصی ایشان است.