باران، میهمان آخر هفته آسمان اصفهان

حاج‌بابایی آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، کاهش دید، اختلال در راه‌های روستایی به واسطه بارش را از اثرات مخاطرات فعالیت سامانه دانست و اظهار کرد: احتیاط در سفرهای داخل و برون شهری، ممنوعیت کوهنوردی، نبود اتراق دامداران و عشایر کوچ رو در حاشیه رودخانه، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه روز پنجشنبه _بیست‌وچهارم فروردین‌ماه_ در سطح استان وزش باد شدید، گاهی تندباد لحظه‌ای و در مناطق مستعد و نیمه شرقی خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود، گفت: وزش باد شدید و بارش رگباری در روز جمعه نیز در نیمه شمالی و شرق استان ادامه خواهد داشت.

معاون پیش‌بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: اوج فعالیت سامانه بارشی روی استان در روز پنجشنبه خواهد بود و شدت بارش در نیمه غربی به صورت رگبار و رعدوبرق و تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

نوید حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج ناپایداری در تراز میانی جو طی امروز دوشنبه روی استان است که می‌تواند سبب افزایش ابر، گاهی وزش باد نسبتاً شدید شود.

حاجی‌بابایی درباره هشدار هواشناسی سطح نارنجی با ورود سامانه‌ای و وزش طوفان لحظه‌ای، خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی، اظهار کرد: فعالیت این سامانه از روز چهارشنبه بیست‌وسوم آغاز و تا پایان وقت جمعه بیست‌وپنجم فروردین‌ماه در شهرستان‌های خوانسار، نائین، گلپایگان، داران، میمه، اردستان، چوپانان، خوروبیابانک، ورزنه (به واسطه کاهش دید)، انارک، فریدون‌شهر، شهرضا، دهاقان تداوم دارد.

وی افزود: اختلال و کاهش دید در جاده‌های شمال و شمال شرق و شرق به واسطه گردوخاک محلی، احتمال اختلال در سفرهای برون و درون شهری، احتمال آسیب به صنعت کشاورزی و گلخانه‌ها، آسیب به سازه‌های شهری و روستایی، احتمال شکستن درختان فرسوده، اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی اصفهان به یزد و قم و سمنان (گرد و خاک)، سقوط بنرها از اثرات مخاطرات فعالیت این سامانه است.

وی افزود: فردا و روز چهارشنبه با نزدیک شدن سامانه بارشی در استان اصفهان به تدریج به شدت ناپایداری‌های جوی افزوده می‌شود و در بیشتر مناطق افزایش ابر، گاهی وزش باد نسبتاً شدید و در مناطق غربی بارش باران پیش‌بینی می‌شود.

معاون پیش‌بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: احتیاط در سفرهای درون و برون استانی و درون و برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر، تمهیدات لازم در جهت حفظ ماشین‌آلات کشاورزی، گلخانه‌ها، آمادگی راهداری به ویژه در مسیرهای طوفان خیز و گردوخاک، توقف فعالیت‌ها در فضای باز، انجام تدابیر پیشگیرانه در جهت کاهش خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید و توقف اقدامات کوهنوردی توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق یک تا دو درجه افزایش خواهد داشت، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی درباره فعالیت سامانه بارشی، بارش رگبار باران و نوسانات دمایی در سطح استان، گفت: فعالیت سامانه از اواخر روز چهارشنبه آغاز و تا اوایل وقت جمعه با رگبار باران، رعد و برق، تگرگ و تنش‌های دمایی در فریدونشهر، بویین و میاندشت، اسلام آباد موگویی، داران و چادگان همراه است.

معاون پیش‌بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان خاطرنشان کرد: کاشان با دمای ۳۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و بوئین میاندشت با دمای صفر درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/653722/%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86