بارش‌ها در اصفهان تا جمعه ادامه دارد/افزایش غلظت آلاینده‌های از اوایل هفته

وی اظهار کرد: افزایش شاخص کیفیت هوا، کاهش دید و کیفیت هوا، کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در بعضی از ساعت‌ها در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها از اثرات مخاطرات فعالیت این سامانه پایدار جوی است.

وی با اشاره به اینکه از اواسط روز گذشته چهاردهم دی‌ماه با نفوذ سامانه بارشی به استان اصفهان با افزایش ابر، در مناطق جنوبی و غربی اصفهان بارش برف و باران آغاز شده است، افزود: پیامد استقرار این سامانه ابرناکی، مه آلودگی و بارش در بیشتر مناطق اصفهان تا اواخر وقت، در مناطق جنوبی و غربی استان بارش برف است که به‌تدریج با حرکت سامانه به سمت شرق، تا اوایل روز جمعه از استان خارج خواهد شد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار نارنجی و زرد به دلیل تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی، گفت: بارش برف و باران، کولاک، مه‌آلودگی و کاهش محسوس دما در اواخر هفته، مناطق غرب و جنوب استان را در برمی‌گیرد.

آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف‌زدایی

وی درباره هشدار هواشناسی سطح نارنجی از دوازدهم دی‌ماه با تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی، تصریح کرد: فعالیت این سامانه از اوایل روز پنجشنبه پانزدهم تا جمعه شانزدهم دی‌ماه در مناطق غرب و جنوب استان با بارش برف، گاهی وزش باد موقتی، رخداد مه، کاهش دید و کاهش محسوس دما و کولاک برف همراه است.

امینی ادامه داد: لغزندگی و یخبندان سطح جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری، مسدود شدن محورهای روستاهای سردسیر، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد در محورهای مواصلاتی استان اصفهان به استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، لرستان و کهگیلویه‌وبویراحمد از اثرات مخاطرات این سامانه سرد بارشی است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و بوئین‌میاندشت با دمای منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد زیر صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان اصفهان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/631624/%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%BA%D9%84%D8%B8%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8Cامینی افزود: احتیاط در تردد، اجتناب از هرگونه فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به قله‌ها، استفاده از امکانات و وسایل ایمنی در خودروها، جمع‌آوری دام‌ها در مراتع و مناطق کوهستانی، آمادگی ارگان‌های امدادی جهت کاهش خطرات احتمالی، مدیریت حامل انرژی، کنترل دما گلخانه‌ها و مراغداری‌ها توصیه می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار هواشناسی سطح زرد امروز با سامانه پایداری جوی، گفت: فعالیت این سامانه از شنبه هفدهم آغاز و تا اواخر روز دوشنبه نوزدهم دی‌ماه با سکون نسبی و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در کلان‌شهر اصفهان و مناطق صنعتی تداوم دارد.

وی با بیان اینکه بیشینه دما در ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان اصفهان دو تا چهار درجه کاهش خواهد داشت، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعت‌های امروز به هفت درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا، به دو درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد.

وی افزود: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، نبود فعالیت کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی در ناوگان حمل‌ونقل و راهداری‌ها، آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف‌زدایی و برف‌روبی توصیه می‌شود.

امینی افزود: مدیریت بهینه در استفاده از سوخت‌های فسیلی، کاهش تردد غیر ضروری و حرکات ورزشی در فضای باز، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه می‌شود.

وی بارش باران، بارش برف (مناطق سردسیر و مرتفع)، کولاک برف در گردنه‌ها، کاهش دید و مه آلودگی، وزش باد موقتی و کاهش دما از اثرات مخاطرات فعالیت این سامانه بارشی است، اظهار کرد: لغزندگی سطح جاده‌ها، اختلال و کاهش دید در جاده‌ها، افزایش مصرف حامل‌های انرژی و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نیست.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار هواشناسی سطح زرد از دوازدهم دی‌ماه با فعالیت سامانه بارشی، گفت: فعالیت این سامانه از اواسط فردا آغاز و تا روز جمعه شانزدهم دی‌ماه در مناطق غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات شمال غرب ادامه دارد به نحوی که طی روز پنجشنبه بیشتر نقاط استان و روز جمعه نیز بخشی از مناطق جنوبی، غربی و شرق استان را در بر می‌گیرد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: تحلیل نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار سامانه بارشی در استان تا اوایل فردا است، که به‌تدریج از سمت شمال و شمال شرق خارج خواهد شد.

وی در خصوص بیشترین بارندگی حاصل از ذوب برف شهرستان‌های استان اصفهان تا صبح امروز، تصریح کرد: طی این مدت بیشترین بارش‌ها به ترتیب در شهرستان سمیرم با ۳۰ میلی‌متر، فریدون‌شهر با ۲۰.۳ دهم میلی‌متر، داران با ۱۵.۸ دهم میلی‌متر، خوانسار با ۱۳ میلی‌متر، اسلام‌آباد موگوئی ۱۲.۱ دهم میلی‌متر و پادناعلیا با ۱۱.۳ دهم میلی‌متر ثبت و گزارش شده است.

فعالیت سامانه پایدار جوی و افزایش غلظت آلاینده‌های از اوایل هفته