با رفع مشکلات، جذب نخبگان در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد

سرکار، دانشگاه صنعتی شریف را بالاترین امتیاز و ۲۵ سرآمد در این رویداد عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه‌های تربیت مدرس، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی،   دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تربیت دبیر شهید رجایی و شیراز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

علوم پایه را احیا کنیم
محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، با بیان ایتکه سرآمدان علمی مرجعیت علمی کشور را در دست دارند، گفت:  این افراد در عرصه فراملی به اسطوره‌های ملی ایران بدل شده اند..

با رفع مشکلات، جذب نخبگان در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هفتمین دوره انتخاب سرآمدان علمی ایران به همت معاونت علمی برگزار شد و منتخبان آن معرفی شدند. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست، گفت: خیلی خوشحالم که مدل مدنظر معاونت علمی و فناوری در معرفی سرآمدان علمی ایران به هفتمین دوره خود رسیده و توسعه یافته است و به زودی طرح‌ها و مدل‌های جدیدی هم ارائه خواهد شد.

ستاری در پنجمین نشست سرآمدان علمی ایران:

دبیر ستاد نانو  معاونت علمی به توزیع سرآمدان انتخاب شده در ۷ دوره معرفی سرآمدان اشاره کرد و با بیان اینکه از ۲۵ استان کشور سرآمدان انتخاب شده‌اند، خاطر نشان کرد: تاکنون از سوی معاونت علمی ۵۱.۵ میلیارد تومان از ۱۱۹۲ سرآمد علمی از ۱۱۹ موسسه حمایت شده است.

وی با بیان اینکه امروز شاهد پنجمین دوره برگزاری این نشست و هفتمین دوره معرفی سرآمدان علمی کشور هستیم، افزود: در طی ۷ دوره برگزاری این رویداد ۳۰۶ نفر سرآمد معرفی شده است و برخی از این سرآمدان در دوره‌های قبلی نیز حضور داشته‌اند.

ستاری با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان تابع دانشگاه ها است، اظهار کرد: ما در بنیاد یک خطی را طی می‌کنیم که بر اساس آن افراد نخبه را شناسایی و به دانشگاه‌ها معرفی می‌کنیم و بنیاد در تصمیم گیری این افراد در دانشگاه ها نقش ندارد، بلکه این دانشگاه ها هستند که در این زمینه تصمیم گیری می‌کنند.

زلفی گل، رفع مشکلات استخدامی و جذب این افراد را وظیفه وزارت علوم عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با استفاده از همه ظرفیت‌های خود این موانع و مشکلات را مرتفع کنیم.

وی افزود: علاوه بر آن اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، ۱۰ درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3565586/%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%D9%86%D8%AE%D8%A8%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

وی افزود: تعداد دانشگاه‌هایی که با صنعت همکاری نزدیکی را آعاز کرده اند رو به افزایش است و باید تلاش کنیم تعداد آن‌ها را بیشتر هم کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه بر ایجاد فدراسیون سرآمدان فناوری و نوآوری و سرآمدان دیپلماسی علمی در کشور با همکاری نهاد‌های دیربط تاکید کرد.  

زلفی گل ادامه داد: باید تلاش کنیم جذب دانشجویان در رشته‌های علوم پایه را افزایش دهیم. متاسفانه هنوز برخی از رشته‌های علوم پایه مغفول مانده است.

وی گفت: همچنین  ۲۳ میلیارد تومان برای ۴۸۳ پژوهشگر پسا دکتری، ۱۸ میلیارد تومان از ۲۵۳ سرامد علمی در قالب گرنت پژوهانه، ۲.۸ میلیارد تومان از ۲۳۰ فرصت مطالعاتی و ۳ میلیارد تومان از ۲۷۰ مقاله برتر حمایت شده است. دانشگاه صنعتی شریف با ۸.۲ میلیارد تومان بیشترین میزان حمایت را در حوزه سرآمدان داشته است و بعد از آن پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با ۴.۴ میلیارد تومان،   تربیت مدرس با ۴.۳ میلیارد تومان،   دانشگاه تهران با ۴ میلیارد تومان،   دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با ۳.۴ میلیارد تومان و شهید بهشتی با ۲.۳ میلیارد تومان در رده‌های بعدی جذب حمایت قرار دارند.

وی ادامه داد: یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه لرستان به نام دکتر محسن عادلی در ۷ دوره این رویداد حضور داشته و هم اکنون اقدامات انتقال وی به دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام است.

سرکار با بیان اینکه دانشگاه صنعتی شریف، برنامه خاصی برای افراد سرامد دارد، افزود: علاوه بر آن ۱۱ نفر از سرامدان در ۶ دوره و ۱۵ نفر در ۵ دوره سرامدان علمی کشور حضور داشتند. این آمار نشان از استمرار این افراد در حوزه‌های علمی  و فناورانه است.

سورنا ستاری با تاکید بر رفع موانع جذب و استفاده ار ظرفیت سرآمدان علمی کشور گفت: خوشبختانه دانشگاه‌ها برای جذب سرآمدان علمی که بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌کند، همکاری خوبی دارند.

اختصاص امتیاز ویژه برای اساتید سرآمد 
سعید سرکاردبیر ستاد  نانو  معاونت علمی هم در این نشست اعلام کرد: اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، ۱۰ درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد.

وی سرآمدان علمی کشور را سرمایه‌های انسانی و ملی خواند و رفع مشکلات آن‌ها درهر زمینه‌ای را ضروری دانست و بر همکاری معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیفات و فناوری در رفع این مشکلات تاکید کرد.