به مناسبت سالگرد ارتحال استاد حاج شیخ على سعادت پرور (پهلوانى تهرانى)

مرحوم آیت الله سعادت پرور(قدّس سرّه) پس از سالیان دراز توجه تام به ذات اقدس الهى، ریاضت علمى و عملى، سحرخیزى و گریه هاى عارفانه، طهارت نفس و زهد، سوز و گداز عاشقانه و همت گماشتن به تألیف و تربیت نفوس، در موعد قرار با محبوب و معشوق ازلى، یعنى سحرگاه پنجشنبه 12 شوال 1425 مطابق با 5 آذر 1383، نداى حق تعالى را لبیک گفت و آنگاه مرغ ملکوتى جانش، مسندنشین صدره طوبى گشته، با اولیاى الهى همنشین شد؛ «سَلامٌ عَلیه يَوم وُلدَ وَيَومَ يَموت وَيَوم يُبعث حيّا».

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، عالم ربّانى و عارف زاهد، حضرت آیت الله حاج شیخ على سعادت پرور (پهلوانى تهرانى) (قدّس سرّه)، در سال 1305ش مصادف با سالروز میلاد مولى الموحدین، امیر المؤمنین(علیه السلام) (1346ق)، در خانواده‌اى متديّن متولد شدند. با توجه به نامناسب بودن فضاى تربیتى و اخلاقى مدارس جدید التأسیس آن زمان تهران، ایشان به مسجد امین الدوله رفته، خدمت مرحوم آقا میرزا ابوالقاسم مکتب دار، به فراگیرى کتب رایج آن دوران، همچون: فرائد الأدب، گلستان سعدى و… پرداختند. همچنین در همین مسجد، قرائت و تجوید قرآن و مقدارى از علم هندسه را فراگرفتند. افزون بر موارد یادشده، ادبیات عرب و کتابهاى: معالم، قوانین و لمعه را در محضر مرحوم آیت الله حاج شیخ على اکبر برهان(قدّس سرّه) آموختند.

 بزرگداشت علامه ربانی آیت الله سعادت‌‎پرور معروف به پهلوانی تهرانی به مناسبت سالگرد ارتحال این عالم ربانی آیین بزرگداشت وی روز چهارشنبه ۹ آذرماه، بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین شیرازی (از شاگردان علامه طباطبایی و استاد سعادت‌پرور(ره) و داماد معظم‌له)، استاد محمدتقی فیاض‌بخش و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی (ریاست سازمان تبلیغات اسلامی) در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، سالن سوره برگزار خواهد شد. 

(بسم الله الرحمن الرحیم)
جناب مستطاب حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ حسن آقاى پهلوانى تهرانى (دامت برکاته)
با تأسف و تأثر، خبر رحلت برادر بزرگوارتان عالم عامل و عارف پارسا و پرهیزکار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ على آقا پهلوانى تهرانى را دریافت کردم.
آن بزرگوار، عمر طيّب و طاهر و همراه با تلاش مبارکى را، در تعلیم و ترویج معارف الهى و توحیدى گذراندند، و نمونه اى از صفا و اخلاص بودند.
امید است، لطف و فضلِ الهى، و مغفرت و رحمتى که به بندگان صالح خود وعده فرموده است، شامل حال این بنده پاک و بى آلایش باشد.
اینجانب به جنابعالى و خانواده محترم و مکرم ایشان صمیمانه تسلیت عرض مى کنم.
والسلام علیکم ورحمة الله‌
سید على خامنه‌اى‌
7/9/1383

قرار است در این مراسم از کتاب های تصحیح و ترجمه «رساله النبوات والمنامات»؛ اثر استاد علامه طباطبایی(ره) و «یاد استاد»؛ مجموعه مصاحباتی با شاگردان مرحوم استاد سعادت‌پرور(ره) پیرامون سیره علمی و عملی ایشان رونمایی شود. 

به مناسبت سالگرد ارتحال استاد حاج شیخ على سعادت پرور (پهلوانى تهرانى)


منبع: https://snn.ir/fa/news/1045916/%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D8%A7%D8%AC-%D8%B4%DB%8C%D8%AE-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%B3%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D9%87%D9%84%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%89-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%89نقطه عطف و سرنوشت ساز معنوى و روحانى ایشان، در آشنایى و ارتباط با عارف کامل و جامع منقول، معقول و مشهود، حضرت علامه طباطبایى(قدّس سرّه) بود. پس از آشنایى و ارتباط با مرحوم علامه(قدّس سرّه)، آمال و آرزوهاى دیرینه معنوى و توحیدى خود را در این شخصیت کم نظیر دیدند. شوق و اشتیاق و جدّیت ایشان باعث شد، علامه طباطبایى(قدّس سرّه)، بالاخره ایشان را به شاگردى معنوى و روحانى بپذیرند. بدین ترتیب، نفس زکيّه، جان شیفته و قلب طاهر آیت الله پهلوانى تهرانى(قدّس سرّه) تقدیم به این عالم ربّانى، پیر معنوى و مرشد روحانى شد تا جایى که نفَس کیمیاگر حضرت علامه(قدّس سرّه)، پله به پله این شاگرد مستعد را به منازل توحیدى رهنمون گشته، باعث شد قله‌هایى از معارف حقّه اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) را فتح کند. در واقع، باید گفت، شاکله و شخصیت معنوى و سلوک توحیدى استاد سعادت پرور(قدّس سرّه) به طور عمیقى تحت تأثیر سلوک توحیدى و نظام تربیتى و معرفتى حضرت علامه(قدّس سرّه) و بر مبناى قرآن و سنت شکل گرفته است. آیت الله پهلوانى تهرانى(قدّس سرّه) بعد از سالیان طولانى تهذیب نفس و اشتغال به ریاضتهاى علمى و عملى، و استفاده از محضر حضرت علامه(قدّس سرّه)، خود از مشعل داران مکتب تربیتى و تهذیبى این سلسله جلیله شد؛ سلسله‌اى که در نهایت به مرحوم، عارف کامل و جامع علم و عمل و شهود، مرحوم آخوند ملا حسینقلى همدانى(قدّس سرّه) منتهى گشته، بزرگانى چون حضرات آیات: آقا میرزا جواد ملکى، آقا شیخ محمد بهارى، آقا سید احمد کربلایى، آقا سید على قاضى(رضوان الله تعالى علیهم)، که با تفقّه و تعمّق جامع در معارف اهل بیت(علیهم السلام) توانستند یک جریان توحیدى و هدایتى بسیار عمیق را در حوزه‌هاى علمیه نجف و قم به یادگار بگذارند؛ به طورى که هر یک، از درخشانترین و نام آورترین افراد این سلسله جلیله توحیدى و تهذیبى مى باشند.

 متن پیام مقام معظم رهبرى(مدّ ظلّه العالى) به مناسبت رحلت حضرت آیت الله حاج شیخ على سعادت پرور (قدّس سرّه)