تجمل و قدرت هخامنشی در موزه بریتانیا

نمایشگاه «تجمل و قدرت: ایران تا یونان» به نمایش طیف وسیعی از اشیاء از جمله گنجینه طلای پاناگیوریشت بلغارستان متشکل از ۹ ظرف طلا، یک ریتون نقره (ظروفی که به شکل حیوانات ساخته شده است)، شیردال و حلقه قدرت از ایران، یک ریتون سفالی یونانی به شکل سر شیر و تاج گل‌های بلوط طلا از ترکیه می‌پردازد.

در توضیح این نمایشگاه آمده است: «هنگامی که سربازان یونانی خیمه فرماندهی سلطنتی پادشاه ایران را در طول جنگ‌های یونان و ایران (۴۹۹ـ۴۴۹ قبل از میلاد) تسخیر کردند، ناگهان با تجملاتی در مقیاسی غیرقابل تصور مواجه شدند. برای بسیاری از نویسندگان یونان باستان، پیروزی‌های نیروهای کوچک یونانی در برابر ایرانیان قدرتمند، پیروزی انضباط و خویشتنداری بر امپراتوری بود که بر اثر انحطاط و افراط تضعیف شده بود.

تجمل و قدرت هخامنشی در موزه بریتانیابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این نمایشگاه رابطه بین تجمل و قدرت در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا، از ۵۵۰ تا ۳۰ سال قبل از میلاد مسیح بررسی می شود و این دوره‌ای است که امپراتوری ایران با یونان باستان، پیش از این‌که اسکندر مقدونی منطقه را فتح کند، درگیر شد.

این نمایشگاه با ارائه آثاری خیره‌کننده از افغانستان تا یونان، حرکت می‌کند تا داستان پیچیده‌تری در مورد تجمل به عنوان یک ابزار سیاسی درغرب آسیا و جنوب شرق اروپا از ۵۵۰ تا ۳۰ قبل از میلاد را بررسی کند، که نشان می‌دهد چگونه دربار سلطنتی هخامنشی ایران از اشیاء گرانبها به عنوان نشانه‌های اقتدار استفاده می‌کرد و سبکی از تجمل را تعریف می‌کرد که در سراسر امپراتوری از مصر تا هند طنین‌انداز شد».

نمایشگاه «تجمل و قدرت: ایران تا یونان» از ۱۴ اردیبهشت تا ۲۲ مرداد در گالری گریت کورت در موزه بریتانیا برپا خواهد بود.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3837905/%D8%AA%D8%AC%D9%85%D9%84-%D9%88-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%B4%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7آثار شاخص تمدن هخامنشی در کنار آثاری از یونان، افغانستان و بلغارستان در نمایشگاه «تجمل و قدرت: ایران تا یونان» در موزه بریتانیا لندن به نمایش در می آید.