تحویل اف -۱۶‌های ایران به اسرائیل و اشتباه استراتژیک بازرگان

** اعضای حزب خلق مسلمان تعیین شدند

وی گفت: دولت اکثر خواست‌های مردم کردستان را تائید کرده است، مسئله کردستان یکی از مسائل حاد و قابل توجه کشور است.

حزب جمهوری خلق مسلمان ایران طی اطلاعیه‌ای اعضای موسس این حزب را معرفی کرد. در اطلاعیه خلق مسلمان آمده است: در آخرین جلسه مشورتی شخصیت‌های سرشناس اسلامی و ملی زیر به عنوان موسسین اصلی معرفی شدند، سید صدرالدین بلاغی، سید غلامرضا سعیدی، رضا گلسرخی، سید هادی خسروشاهی، شهاب فردوس، امیرتیمورکلولی، علی اشرف مهاجر، دکتر احمد علیزاده، هاشم شبستری زاده، موسی شیخ زادگان

معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: لوایح بسیاری در مورد رفع مشکل مردم بخصوص طبقه کم درآمد از تصویب هیئت وزیران گذشته است و برای تصویب به شورای عالی انقلاب ارسال شده است، یکی از این لوایح مربوط به بخشودگی بهای آب و برق است که امیدوارم روز پنج شنبه عین تصویب نامه را با سایر لوایح تصویب شده اعلام کنم.

هفت تن از وزرای دولت‌های گذشته از جمله دکتر نهاوندی، دکتر مجیدی، دکتر تسلیمی، دکتر مهدوی، داریوش همایون، رضا صدقیانی، رحیم علی خرم و همچنین مقامات دیگری، چون حسن رسولی، قاسم ساربانها، رسول رحیمی، حسین فولادی، بهائی، منوچهر پیروز، دکتر نیلی آرام، دکتر نقابت، دکتر عاقلی و هژبر یزدانی از فراری‌ها هستند.

میخواستند با پول نفت جزیره کیش را بخرند

گفته می‌شود این عده بعد از پیروزی انقلاب و زمانی که مردم درب زندان‌ها را برای آزادی زندانیان سیاسی بازکرده بودند موفق به فرار شده اند.

** ۱۸ زندانی عالیرتبه متواری شدند

مکری ادامه داد: مردم کردستان با شعار «تجزیه طلبی محکوم است» در مهاباد و سنندج طرح‌های دشمنان ایران را نقش برآب کردند.

امیر انتظام در پاسخ به سوالی درباره اوضاع کردستان نیز گفت: اوضاع کردستان نگران کننده نیست.

حقوق ۳۰ میلیونی فرح از محل صادرات نفت

** معرفی ۵ استاندار جدید

** حمله هوایی عراق به دهکده‌های مرزی ایران

حسن نزیه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در محل کارگاه مرکزی پالایشگاه نفت آبادان ضمن اعلام این خبر که صادرات نفت از هفته آینده آغاز خواهد شد گفت: چند صد نفر از کارکنان شرکت نفت با حقوق‌های کلان از محل دسترنج شما استخدام شده بودند که تصفیه خواهند شد.

** اعتراض کرد‌ها به قطب زاده

گفته می‌شود در بمباران سیرین ۷ هلیکوپتر و هواپیمای عراقی شرکت داشتند.

از خبر‌های دیگری که روزنامه‌ها توجه داشتند، سخنان رحمت الله مقدم مراغه‌ای بود که به تازگی از سوی دولت موقت به سمت استانداری آذربایجان شرقی منصوب شده است، او که تائید آیت الله شریعتمداری را به همراه دارد امروز گفت: برنامه‌ای برای اداره استان ندارد و می‌خواهد این استان را با نظرات مردم اداره کند نه با دستورات دولت مرکزی.

** دانشجویان و معلمان کرد تجزیه طلبی را محکوم کردند

** رئیس ساواک رضائیه به دنبال تجزیه طلبی

** معافیت دختر‌ها از خدمت نظام وظیفه

یک مقام وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت کارتر احتمال تحویل جنگنده‌های اف – ۱۶ به اسرائیل را که شاه به ایالات متحده سفارش داده بود مورد بررسی قرار داده است.

** مقدم مراغه‌ای: برنامه‌ای برای اداره آذربایجان شرقی ندارم

** رئیس جدید بانک مرکزی منصوب شد

به سفارش شاه قرار بود از سال ۱۹۸۰ تحویل ۱۶ جنگنده اف-۱۶ به ایران آغاز شود، اما این سفارش از سوی دولت موقت بازرگان لغو شد.

در این راهپیمایی که بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم کردستان حضور داشتند ضمن محکومیت شایعاتی نظیر تجزیه طلبی بر حقوق کرد‌ها تاکید شد.

نزیه گفت: در سیاست جدید ما ۴۰۰ نفر از کسانی که راه میروند و حقوق میگیرند باید کنار گذاشته شوند.

** آب و برق کم درآمد‌ها رایگان می‌شود

تیمسار دکتر مدنی وزیر دفاع ملی که قبلا از طرف کادر آموزشی دانشگاه کرمان به سمت ریاست این دانشگاه انتخاب شده بود به منظور رفع اختلاف و سامان دادن به وضع دانشگاه به کرمان رفته است. وی در اجتماع استادان دانشگاه کرمان گفت: دستور داده‌ام دختر‌ها از خدمت نظام وظیفه معاف شوند.

استانداران نصب شده عبارتند از دکتر نصرالله گرجی استاندار هرمزگان، مهندس اصغر معنوی سرپرست استانداری سیستان و بلوچستان، دکتر اسماعیل اردلان سرپرست استانداری آذربایجان غربی، دکتر حمید بهرامی سرپرست استانداری کرمان، عبدالحمید ایرانی نژاد سرپرست استانداری کرمانشاهان.

اعضای شورا ادامه دادند: ما درباره اینکه سانسور در سازمان وجود دارد یا نه حرفی نمی‌زنیم، چون که می‌دانیم مردم آگاه هستند و خود ایشان قضاوت خواهند کرد.

گروهی از کرد‌های مقیم تهران به سخنان قطب زاده که در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود بسیاری از افراد نقشبندی‌ها وابستگان سالارجاف هستند که در وقایع پاوه و خونریزی‌های سنندج و مریوان دخالت مستقیم داشتند اعتراض کردند.

** امیر انتظام: ایده انتخاب مدیران توسط کارکنان مخرب است

** موسوی گرمارودی مدیر انتشارات فرانکلین شد

امیر انتظام گفت: در مورد انتخاب افراد، داریم این است که افراد ضد انقلاب در تمام اقشار مملکت به هر طریقی می‌خواهند کارشکنی کنند و این ایده را که هر گروه باید مدیران و روسایشان را انتخاب و اداره کنند اشاعه داده‌اند که این ایده عاملی مخرب و ضد انقلابی و برای خراب کردن انقلاب ما است که با تمام موازین جهانی مغایر است و ما با آن مبارزه خواهیم کرد.

در تظاهرات و راهپیمایی بزرگی که از سوی دانشجویان و معلمان دانشسرای راهنمای تحصیلی سنندج ترتیب یافته بود اعلام شد: وجود اختلافات مذهبی در منطقه و شایعه تجزیه طلبی توطئه امپریالیسم است و ما این دسیسه‌ها را محکوم می‌کنیم.

به دنبال دستگیری تیمسار صیادیان رئیس سابق ساواک آذربایجان غربی به همراه امیرعشایری نماینده سابق پیرانشهر و سردشت در مجلس رستاخیزی در قریه سیلوه پیرانشهر گروهی از اعضای انجمن کرد‌های رضائیه اعلام کردند وی قصد داشته است گروهی را تحت عنوان تجزیه طلبان مناطق کردنشین سازمان دهد.

امروز روزنامه‌ها از فرار ۱۸ تن از مقامات سابق که زندانی بوده‌اند خبر دادند.

گزارش‌های رسیده حاکی است هلی کوپتر‌های مسلح و هواپیما‌های عراقی منطقه مرزی سیرین را که بین شهر مرزی بانه در ایران و آبادی شورطه واقع شده است بمباران کرده اند.

وی درباره شایعه استعفای خود نیز گفت: من تاکنون استعفا نداده ام و خیال استعفا نیز ندارم.

صادق قطب زاده سرپرست رادیو و تلویزیون نیز در این باره گفت: تا به حال کسی از اعتصاب سخنی نگفته است و گزارش بی بی سی دروغ محض است.

امروز با حکم احمد صدر حاج سید جوادی وزیر کشور ۵ استاندار دیگر نیز معرفی و سرپرست سازمان ثبت احوال کشور، مشاور مخصوص وزیر کشور و فرماندار آمل نیز منصوب شدند.

امیر انتظام در مورد آزاد شدن زندانیان و توزیع بی حساب اسلحه بین مردم و خطراتی که مردم را تهدید می‌کند، اظهار داشت: با پیروزی ملت ایران و سقوط پادگان‌ها، تعدادی اسلحه به دست مردم افتاد و از طرفی هم در زندان‌ها گشوده شد، شاید هدف آزاد کردن زندانیان سیاسی بود، اما در این زندان‌ها عده‌ای از جانیان و تبهکاران نیز آزاد شدند و اسلحه گرفتند. دولت این مشکل را می‌داند و سریعا در فکر چاره اندیشی است و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب بزودی رافع این مشکلات خواهد بود.

دکتر مکری که به اتفاق چند نفر دیگر به کردستان رفته بود در یک مصاحبه گفت: در حال حاضر هیچ دولتی در کردستان نه سودی دارد و نه نیرویی، ولی مردم ستم کشیده خواست‌های برحقی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.

بدنبال حمله هلیکوپتر‌های عراقی به یک منطقه مرزی در کردستان ۱۵ نفر کشته شدند.  

وی در مورد آمریکایی‌های حاضر در کشور نیز گفت: در حال حاضر فقط ۹۲۰ آمریکایی در ایران حضور دارند.

مکری گفت: این روز‌ها اسلحه پرستی مانند پول پرستی و شاه پرستی در گذشته مد شده است، اسلحه در دست کسانی باید باشد که مسئولیت داشته باشند.

وی ادامه داد: در چهارچوب انجمن‌های ایالتی  و ولایتی باید به مردم کردستان اختیارات بیشتری در اداره سرزمینشان داد، ولی به هیچ وجه مصلحت مردم کردستان نیست که خواست‌های طبیعی خود را مسلحانه مطرح کنند.

اعضای شورای موسس کارکنان سازمان رادیو و تلویزیون با بیان این که شورا چنین نظری ندارد به رویه قطب زاده در اداره این سازمان انتقاد کردند.

استاندار جدید آذربایجان شرقی که با موافقت آیت الله شریعتمداری منصوب شده است گفت: هیچ برنامه تنظیم شده‌ای برای مردم آذربایجان شرقی ندارم.

این منطقه در ۱۵ کیلومتری مرز ایران قرار دارد، در این حمله یک موشک نیز به سوی پاسگاه مرزی ایران شلیک شد که به این پاسگاه صدمه‌ای وارد نشد. ایرانیانی که از منطقه بازگشته‌اند می‌گویند سیرین پیش از این نیز توسط نیرو‌های عراقی بمباران شده بود و اخیرا روستائیان مناطق مرزی ایران و عراق برای مبادله کالا در آن گرد می‌آمدند.

** تحویل اف -۱۶‌های ایران به اسرائیل

وی گفت: در آخر امسال به همه کارکنان نفت پاداش خواهیم داد و صدور نفت نیز از چهارده اسفند شروع خواهد شد.

امروز دکتر محمد علی مولوی به سمت رئیس کل بانک مرکزی ایران منصوب شد. دکتر مولوی سال‌ها در مقام ریاست هیئت نمایندگی اقتصادی ایران در بازار مشترک در بروکسل انجام وظیفه کرده و قبل از آن مشاغل دولتی را تا مقام معاونت وزارتخانه احراز کرده است.

مصاحبه سخنگوی دولت و وعده آب و برق رایگان برای افراد کم درآمد که برای اولین بار بعد از انقلاب مطرح می‌شود نیز از دیگر اخبار امروز بود، امیر انتظام در مصاحبه امروز خود ایده انتخاب مدیران توسط کارکنان را یک ایده انحرافی و ضد انقلابی دانست.

وی ادامه داد: گفته می‌شود ۹۰ میلیون دلار از بودجه شرکت نفت خرج جشن‌های شاهنشاهی شده است و از این بودجه ماهیانه ۳۰ میلیون تومان هم به فرح پهلوی داده می‌شده است.

سید علی موسوی گرمارودی از سوی نخست وزیر دولت موقت به سرپرستی انتشارات فرانکلین منصوب شد. بر اساس تصویب‌نامه هیئت وزیران اموال موسسه انتشارات فرانکلین متعلق به دولت شده است.

** واکنش‌ها درباره گزارش بی بی سی درباره رادیو و تلویزیون

مهندس رحمت الله مقدم مراغه‌ای گفت: من برای تحمیل دستورات دولت به آذربایجان نمی‌روم بلکه ابتدا در محل خواسته‌های مردم را بدست می‌آورم و بر اساس این نظرات برنامه‌ای را تدوین میکنم.

نقش‌بندی یکی از کسانی که در مصاحبه شرکت کرده بود گفت: تجزیه طلبان نوکران استثمار هستند و عده شان هم خیلی کم است، بزودی این عده سر خجلت بزیر می‌اندازند و فرار می‌کنند و یا به نهضت برحق اسلام می‌پیوندند.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/834406/%D8%AA%D8%AD%D9%88%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D9%81-%DB%B1%DB%B6%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86

نزیه ادامه داد: میخواستند با پول شرکت نفت جزیره کیش را بخرند، اما این نیت پلید با سقوط شاه انجام نشد، ما بر خلاف شاه سابق که در خالی کردن چاه‌های نفت شتاب داشت بخاطر این کار تن به قرارداد‌های استعماری نخواهیم داد.

سپهبد صیادیان قبلا رابط رژیم شاه با ملا مصطفی بارزانی و گروه او در کردستان بود. وی قبل از پیروزی انقلاب تصمیم داشت با تقسیم مردم به دو طیف شیعه و سنی از حضور آنان در راهپیمایی‌های ضد حکومتی جلوگیری کند.

** مصلحت مردم کردستان در استفاده از اسلحه نیست

بی بی سی طی گزارشی مدعی شد که کارمندان رادیو و تلویزیون تهدید کرده اند در صورتی که قطب زاده از سانسور خود داری نکند اعتصاب خواهند کرد.

این گروه از کرد‌ها گفتند: بهتر بود آقای قطب زاده قبل از چنین اظهار نظری با جامعه کرد‌های مقیم تهران تماس می‌گرفت و واقعیت حوادث را از زبان آن‌ها می‌شنید.

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری آنا، روزشمار ۸ اسفند ۱۳۵۷: روزنامه‌های اسفند ۱۳۵۷ را ورق بزنید هر روز خبری از تحولات کردستان مشاهده می‌کنید، هر چند عده زیادی در تجمعات و سخنرانی‌ها گرایشات تجزیه طلبی را شایعه‌ای بیش نمی‌دانند، ولی نگرانی نمایندگان اعزامی از سوی دولت موقت مبنی بر این که استفاده از زور و اسلحه به نفع کرد‌ها نیست به خوبی مسیر تحولات کردستان را نشان می‌دهد، باید منتظر ماند و دید که حوادث در این منطقه مهم کشور چگونه رقم خواهد خورد. از دیگر مسایل که با آن مواجه می‌شوید حمله هواپیما‌های عراقی  به یک منطقه مرزی در ۱۵ کیلومتری مرز ایران است، که در این حمله ۱۵ کشته بر جای گذاشته شد.