تعرفه فرهنگی برای کتاب‌فروشی‌ها تصویب شد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در پاسخ به خبرنگار آنا در حاشیه رونمایی از سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها و مجتمع فرهنگی بنفشه درباره اینکه به جز رونمایی از سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها، دولت چه اقداماتی برای حمایت از کتاب‌فروشان و ناشران قرار داده است، گفت: این هفته آیین‌نامه را قرار است در دولت به تصویب برسانیم که امکان تعرفه فرهنگی برای کتاب‌فروشی‌ها فراهم شود، به رغم اینکه اختلاف‌نظرهایی در این زمینه وجود داشت، بالاخره دولت رأی داد بتوانیم همان‌طور که برای پزشکان و وکلا از مجتمع‌های مسکونی استفاده می‌کنید، این اجازه را در حوزه ناشران و کتاب‌فروشان هم داده شود و این اقدام مهمی در راستای اجرای بند ج ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه خواهد بود و این کار کتاب‌فروشی‌ها را تسهیل می‌کند.

اسماعیلی گفت: باز هم همکارانم در وزارتخانه و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روی طرح جدیدی کار می‌کنند که اگر ابعاد آن مشخص شود، می‌تواند گام مؤثری باشد. همیشه دغدغه‌ام این است که کتاب‌فروشی‌ها تضعیف نشوند. کتاب‌فروشی نماد فرهنگی هویت یک شهر است و اگر ویترین کتابفروشی‌ در شهرها و روستاهای ما افزایش یابد به هویت فرهنگی کشور، جامعه و شهروندان ما کمک می‌کند و به همین دلیل سیاست دولت حمایت از حلقه پایانی و کتافروشی‌هاست.

وی در ادامه افزود: به هرحال این یک اقدام حمایتی است که تعرفه‌های آب برق گاز و تلفن را که به طور عمده هزینه ایجاد می‌کند با تعرفه فرهنگی کم‌تر کنیم و دولت از آنها حمایت جدی داشته باشد. ما یک بسته کاملی را برای حمایت از کتاب‌فروشی‌ها داریم که در این هفته دو سه مورد  آن رونمایی شده و این کار را با قوت ادامه می دهیم و از تمام ظرفیت‌های که دولت در حوزه‌های گوناگون به خصوص بخش اماکن دولتی در اختیار دارد، استفاده می‌کنیم و مصوبه‌ای را تهیه می‌کنیم که به تأیید رئیس‌جمهور رسیده که بتوانیم در استان‌های مختلف از بخش‌های دولتی برای تأسیس کتاب‌فروشی استفاده کنیم و این را گسترش بدهیم. 

وزیر ارشاد در پاسخ به خبرنگار آنا:

وزیر ارشاد در پاسخ به خبرنگار آنا گفت: این هفته آیین‌نامه را قرار است در دولت به تصویب برسانیم که امکان تعرفه فرهنگی برای کتاب‌فروشی‌ها فراهم شود.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/815175/%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%D8%B4%D8%AF