توسعه روابط فرهنگی تهران – دوشنبه پس از ۱۴ سال وقفه

وزیرفرهنگ جمهوری تاجیکستان نیز دراین دیدار دو جانبه با قدردانی از میزبانی و مهمان نوازی مردم ایران، گفت: به نمایندگی از مردم شریف تاجیکستان و فرهنگیان این کشور خدمت یکایک شما برادران و خواهران عزیزم در ایران درود و سلام می‌فرستم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به گفت و گوی دو جانبه با همتای تاجیکستانی خود، از اعلام آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران برای همکاریهای همه جانبه در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری و رسانه ای از جمله سینما، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، کتاب و ادبیات ، چاپ و نشر و … خبر داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان اینکه ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ همراه با تاریخ، فرهنگ و مدنیت مشترک هستند، اظهار داشت: ملت ایران و تاجیک‌ یکدیگر را مانند ملت واحد می‌ دانند، چرا که دارای تاریخ مشترک بوده و نسبت به هم علقه وعاطفه خاصی دارند.

تاکید بر اجرایی شدن قراردادهای همکاری فرهنگی

تاکید بر ادامه سیاست همگرایی ملی و منطقه‌ای دولت مردمی

توسعه روابط فرهنگی تهران دوشنبه پس از ۱۴ سال وقفه

ملت ایران و تاجیکستان‌ یکدیگر را مانند ملت واحد می‌ دانند

اسماعیلی همچنین هدف از این سفر و دیدارهای دوجانبه را در دستور کار قرار دادن گسترش تعاملات فرهنگی میان ایران و تاجیکستان بویژه در حوزه‌های سینما، موسیقی، تجسمی، کتاب و دیگر حوزه های فرهنگی و هنری دانست و تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره در دولت سیزدهم، هیچ منعی برای گسترش تعاملات فرهنگی با کشور دوست و برادر تاجیکستان ندارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به اشتراکات فراوان تمدنی، فرهنگی، تاریخی و … ایرانیان با ملت تاجیکستان اشاره کرد و گفت: براساس این مشترکات و درادامه سیاست همگرایی ملی و منطقه‌ای دولت مردمی، میزبان دیدار دوجانبه با وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان هستیم از این رو افتتاح هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران نیز در همین راستا در حال انجام است.

وی از اشتراک زبان فارسی به عنوان عاملی مهم پیوند دو ملت یاد کرد و گفت: ایران و تاجیکستان همچنین از تاریخ ادبیات مشترکی بهره مند هستند که این مهم باعث توسعه این زمینه میان دو ملت خواهد شد.

توسعه روابط فرهنگی تهران دوشنبه پس از ۱۴ سال وقفه

در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تاجیکستان بنا است هفته فرهنگی ایران در این کشور افتتاح شود. همچنین در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری که با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر ایران زمین برگزار خواهد شد، برخی از ظرفیت ها، تولیدات، دستاوردها و توانمندیها و خلاقیت های  هنرمندان ایران اسلامی در عرصه های مختلف هنری تجسمی، موسیقی و … به نمایش در خواهد آمد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84926943/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%DB%B1%DB%B4-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%88%D9%82%D9%81%D9%87

تاکید بر همکاری های سینمایی، کتاب، موسیقی و تجسمی

توسعه روابط فرهنگی تهران دوشنبه پس از ۱۴ سال وقفه

اینک و در هفته دوم آبان ماه ۱۴۰۱، کمتر از یکماه از سفر وزیر فرهنگ کشور دوست و برادر تاجیکستان و برپایی هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در سه نقطه ایران (تهران، تبریز و شیراز) می گذرد که دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به دعوت رسمی وزیر فرهنگ تاجیکستان عازم این کشور می شود.

در دیدار ۱۲ مهرماه ۱۴۰۱ – خانم زلفیه دولت زاده وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان و محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران برای نخستین بار در دولت مردمی پای میز مذاکره نشسته و پس از گفت و گوی مفصل در نهایت دو طرف بر توسعه روابط و تعاملات فرهنگی در همه عرصه ها و حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه تاکید کردند.

وی از تفاهم برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان با حضور خودش خبر داد و گفت: با افتخار مهمان همکارم سرکار خانم زلفیه دولت زاده در شهر زیبای دوشنبه خواهم بود.

اسماعیلی با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی، گفت: طی یکسال اخیر بیش از هشت وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف منطقه در تهران حضور پیدا کرده‌ و در قالب چندین سفر با وزرای فرهنگ سایر کشورها دیدار و مذاکراتی صورت گرفته است که در راستای این دیدارهای مشترک، تفاهم‌نامه های فرهنگی و هنری خوبی به امضای طرفین رسید.

دیدار با حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر برنامه های زلفیه دولت زاده در مدت اقامت وی در ایران بود. 

برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عزم و اراده روئسای جمهور اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان برای گسترش روابط  دو کشور اشاره کرد و افزود: این مهم نشانگر این است که هدف دو کشور گسترش مناسبات و ارتباطات در زمینه ای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ،فرهنگی، هنری و ادبی در سطحی عالی است.

به گفته وی، قراردادهای همکاری فرهنگی را در نظر داریم که در مرحله اجرایی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، وزرای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان پس از ۱۴ سال وقفه در روابط فرهنگی و هنری، در نخستین دیدار، تهران- دوشنبه در مهرماه سال جاری طی برگزاری هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران بر همکاری‌های دوجانبه و همچنین توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری در همه عرصه ها تاکید کردند.

ابلاغ سلام مردم تاجیکستان به مردم ایران