توسعه گردشگری کشاورزی از برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی است

۹۸ درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود و ۵۰ هزار خانوار مستقیم و غیرمستقیم از این محل امرار معاش می‌کنند.

جشنواره ملی زرشک با شعار “زرشک خراسان جنوبی، برای همه مردم ایران” از ۲۱ تا ۲۷ مهر امسال در پنج شهرستان استان خراسان جنوبی شامل زیرکوه، قاینات، درمیان، سربیشه و بیرجند برگزار خواهد شد.

وی گفت: امیدواریم به مناسبت فصل برداشت این محصول و برگزاری جشنواره زرشک زمینه آشنایی بیشتر گردشگران و مردم با محصولات کشاورزی و فرهنگ غنی این استان فراهم شود که مسلما رونق گردشگری را در پی دارد.

شالبافیان با بیان اینکه جشنواره زرشک قابلیت ثبت در تقویم ملی را دارد افزود: زمانی که این رویداد در تقویم رویدادهای ملی ثبت شود حمایت‌های ما به این حوزه به عنوان یک مقیاس ملی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مراسم افتتاح این جشنواره امروز – پنجشنبه ۲۱ مهر – در روستای هدف گردشگری افین شهرستان زیرکوه با حضور جمعی از مسوولان کشوری، صاحبنظران و تولیدکنندگان برگزار می‌شود.

جشن برداشت زرشک در باغی از روستای هدف گردشگری افین و با برش شاخه‌های پوشیده از زرشک توسط مسوولان و حاضران کلید خورد.

وی گفت: یکی از راه‌هایی که می‌توان گردشگری کشاورزی و طبیعت را توسعه داد، ایجاد مزرعه‌های کشاورزی گردشگری است که در خراسان جنوبی با توجه به قابلیت ممتازی که بخصوص در زمینه مزارع زرشک وجود دارد، قدم‌های خوبی برداشته و مجوزهایی نیز اخذ شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا علی‌اصغر شالبافیان روز پنجشنبه در حاشیه آیین برداشت زرشک که همزمان با آغاز به کار جشنواره ملی زرشک در روستای افین شهرستان زیرکوه برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: گردشگری کشاورزی یکی از ظرفیت‌های ویژه در خراسان جنوبی است که باید مورد حمایت قرار گیرد.

مسوولان و میهمانان حاضر از نمایشگاه تولیدات و دستاوردهای روستایی منطقه نیز دیدن کردند.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: برای جذب گردشگران باید بر تعریف رویدادهایی با محوریت کشاورزی تمرکز کرد که برگزاری جشنواره زرشک از جمله آنهاست.

خراسان جنوبی پایتخت انحصاری زرشک بی‌دانه جهان به شمار می‌رود و معرفی این محصول در سطح ملی و فراملی از اهداف برگزاری جشنواره زرشک است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84911064/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

آیین برداشت زرشک همزمان با افتتاح اولین جشنواره ملی زرشک صبح امروز (پنجشنبه) با حضور معاونان وزرای جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم قاینات و زیرکوه و نماینده مردم فردوس، طبس، بشروبه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسوولان استانی و محلی برگزار شد.