ثبت دمای ۵ درجه زیر صفر در اصفهان/ بارش باران، برف و کاهش دما استان را در برمی‌گیرد

وی با بیان اینکه اثرات مخاطرات سامانه مذکور طی روز سه‌شنبه چهاردهم فروردین در مناطق غرب و جنوب استان تأثیرگذار است، گفت: فعالیت این سامانه در وقت چهارشنبه در نیمه غربی، جنوبی و مرکزی اصفهان، بویین میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، شهرضا، فریدون‌شهر، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مورچه‌خورت، شاهین‌شهر و میمه، نجف‌آباد، نطنز، مورد انتظار است.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج ضعیف از لایه میانی جو از امروز تا پایان وقت چهارشنبه استان است.

وی خاطرنشان کرد: بادرود با بیشینه دمای ۲۵ درجه و بویین میاندشت با کمینه دمای ۵- درجه به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/740882/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DB%B5-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%AF%D9%85%D8%A7

وی افزود: بر این اساس شرایط به نسبت ناپایدار به صورت افزایش ابر، در ساعات بعدازظهر و اوایل شب وزش باد به نسبت شدید و موقتی در بیشتر نواحی استان مورد انتظار است. شدت ناپایداری‌ها طی روز چهارشنبه و در قسمت‌هایی از مناطق غربی و جنوبی احتمال بارش پراکنده رگبار بهاری و احتمال رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره هشدار سطح زرد با ورود سامانه ناپایداری‌های جوی از بعدازظهر امروز تا پایان شب وقت چهارشنبه در استان، تصریح کرد: این سامانه با رگبار باران، رعدوبرق، احتمال وقوع صاعقه، در ارتفاعات و نواحی سردسیر رگبار برف، وزش باد شدید موقت در نقاط مستعد احتمال تگرگ، شدت ناپایداری‌های بهاری در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ها در روز چهارشنبه همراه است.

امینی اظهار کرد: در پی فعالیت سامانه ناپایدار؛ احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه، وزش باد به نسبت شدید، لغزندگی و کاهش دید به ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها و محصولات کشاورزی در مناطق تحت تأثیر وجود دارد.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه کمینه دما هوا در بیشتر مناطق استان بامداد سه‌شنبه یک تا دو درجه کاهش خواهد داشت، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۴ درجه و کمینه آن بامداد فردا به هفت درجه می‌رسد.

وی ضمن هشدار درباره مخاطرات جوی احتمالی، احتیاط در سفرهای درون و برون استانی، تجهیزات لازم زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، لزوم پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط برف‌گیر، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، کنترل دمایی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و گردنه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها تاکید کرده است.