ثبت ملی ۷۵ آیین عاشورایی استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شهرام امیری با بیان اینکه اصفهان از نظر تعداد آیین‌های عاشورایی ثبت ملی شده در کشور بیشترین عملکرد را دارد، افزود: از بیش از ۲۰۰ آیین و آداب و رسوم استان که در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده، حدود یک سوم از آن‌ها مربوط به عزاداری امام حسین (ع) و ماه مُحرم است.

امیری با اشاره به اینکه این آیین‌ها از شهرستان‌های مختلف استان اصفهان به ثبت ملی رسیده است، گفت: آیین‌های عاشورایی ثبت شده، مُتنوع و شامل انواع سوگواری، برگزاری دسته‌های عزاداری، نخل‌برداری، تعزیه، سقایی و پخت غذای نذری است.

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان به ثبت ملی چهار آیین ماه مُحرم استان از سال گذشته تا سه ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این آیین‌ها شامل “نخل گردانی حسینیه محله سرشک باغشهر تاریخی نطنز”، “ذوالجناح گردانی شهر بادرود”، “مرثیه‌خوانی برای امام حسین (ع) به سبک بحر طویل” و “مرثیه‌خوانی در سوگ شهادت امام حسین (ع) بر اساس اشعار محتشم کاشانی” است.
از آیین‌های عاشورایی ثبت ملی شده در استان اصفهان می‌توان به نخل‌گردانی کاشان و تعزیه خیمه‌برداری در شهر نوش‌آباد اشاره کرد.

همچنین تاکنون حدود ۴۷۰ اثر از جاذبه‌های گردشگری مذهبی مانند مسجد‌های تاریخی، امامزاده‌ها، حسینیه‌ها، آرامگاه‌ها، بُقاع متبرکه، زیارتگاه‌ها و کلیسا‌ها در این استان شناسایی شده و به ثبت ملی رسیده است.
­


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3927650/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DB%B7%DB%B5-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

ثبت ملی ۷۵ آیین عاشورایی استان اصفهان

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: تاکنون حدود ۷۵ آیین عاشورایی این استان به ثبت ملی رسیده و مستندنگاری پرونده ثبت تعداد دیگری از آیین‌ها نیز در دست اقدام است.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار مورد آن از جمله میدان امام، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.