جبلی پیگیر رونق تئاتر در تلویزیون است/ از فعالیت‌های دانشگاهی حمایت می‌کنیم


مدیرکل هنر‌های نمایشی در گفت‌وگو با آنا:

مدیرکل هنر‌های نمایشی گفت: به منظور فعال شدن دانشجویان و رونق فضای دانشگاهی امسال بخش تئاتر دانشگاهی را در جشنواره تئاتر فجر راه انداختیم که امیدواریم اثرگذار باشد.

کاظم نظری مدیرکل هنر‌های نمایشی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره مواردی که برای ممیزی آثار نمایشی این روز‌ها مطرح می‌شود، عنوان کرد: ما جلوی هیچ اثر نمایشی را در حین اجرا نگرفتیم، اگر قرار باشد جلوی اجرایی گرفته شود خودمان قبلش اطلاع رسانی رسانه‌ای می‌کنیم که تبعات منفی نداشته باشد.

برخی برای فضاسازی ادعای توقیف کار می‌کنند

وی در ادامه افزود: اگر گروهی ادعا کرده باشد که ما جلوی کاری حین اجرا را گرفتیمدروغ محض است و قطعا دنبال فضاسازی رسانه‌ای برای فروش بیشتر یا مطرح شدن بوده است؛ بنابراین من تا زمانی که مسئولیت داشته باشم اجازه نمی‌دهم تئاتری تعطیل بشود مگر اینکه ضد قوانین جمهوری اسلامی، کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

نظری درباره فعالیت‌های دانشگاهی و دانشجویان تئاتر نیز گفت: ما از تمامی این فعالیت‌ها حمایت می‌کنیم حتی بعد از چهل و اندی سال از انقلاب اسلامی برای نخستین بار بخش تئاتر دانشجویی و دانشگاهی را نیز به فجر اضافه کردیم که انشالا با فعالیت انجمن‌ها و کانون‌ها این بخش به خوبی فعال شود.

بخش دانشجویی فجر راه اندازی شد

وی یادآور شد: بخش دانشجویی با همراهی همه دانشجویان کشور، کانون‌ها و انجمن‌های علمی تئاتر و دانشجویان غیر تئاتری در فجر راه اندازی می‌شود. بهرحال ما هر سال دو سه گزیده کار از برگزیده‌های دانشجویی را به فجر می‌آوردیم، اما امسال دیگر خود بخش را اضافه کردیم.

نظری با تأکید بر اهمیت کارآفرینی هنرمندان گفت: بهرحال بحث اشتغال و فعالیت دانشجویان پس از فارغ التحصیلیشان خیلی مهم است اینکه در کمپانی‌ها، گروه‌ها و شرکت‌های تولید فیلم، نمایش و هر فعالیت دیگری جذب شوند. این خیلی مهم است که در فجر هم هنرمندان شاخص ما در کنار کار‌های حرفه‌ای، کار‌های دانشجویی هم ببینند و با آن‌ها ارتباط بگیرند.

وی توضیح داد: به نظرم با یک برنامه ریزی صحیح با دبیر جشنواره و همکاری کانون‌های تئاتر و انجمن‌های تئاتر کشور و همیاری معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم بتواند جشنواره خوبی در بخش دانشجویی داشت تا این چند سالی که جشنواره تئاتر دانشجویی برگزار شد، بتواند آن را هم پرفروغ کند و زمینه‌ای بشود که چراغ آن جشنواره هم روشن شود. ما هم می‌خواهیم مطرح کنیم که این داشته‌های ناب و بزرگ در تئاتر دانشجویی وجود دارد.

تقویت تئاتر در رسانه ملی

نظری در پاسخ به این سوال که چه تلاشی برای راه‌اندازی تئاتر در سیما داشته‌اند، گفت: یک مرکزی به نام سیمرغ در سیما فیلم راه اندازی شده که تمرکزش بر تولید تئاتر است، خود آقای جبلی شخصا پیگیر هستند که حوزه تئاتر در تلویزیون و رسانه ملی رونق بگیرد بنابراین این اتفاق خوبی است که امیدوارم بسترش مهیا شود و این در کنار نمایش‌های رادیویی فعال شود و بخش تلویزیونی هم راه بیافتد. طبق این برنامه قرار است که آثار بچه‌های تئاتر که در سطح کشور تولید می‌شود، در پلتفرم‌ها قرار بگیرد و به روز شود.


منبع: https://ana.press/fa/news/868405/%D8%AC%D8%A8%D9%84%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85