جزئیات دومین جشنواره موسیقی نوای مهر تشریح شد

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست خبری دومین جشنواره بین المللی موسیقی نوای مهر (ایثار)، ظهر امروز ، دهم مهر ماه با سخنرانی محمدصادق هاشمی معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این ساختمان برگزار شد.

هاشمی در ابتدای نشست با اشاره به اینکه اولویت فعالیتشان در عرصه موسیقی تولیدی و بخشی از برون سپاری آثار است، گفت: گاه پیش می‌آید با موضوعاتی خاص سفارش به گروه‌های شاخص مردمی می‌دهیم به عنوان معاونت فرهنگی به برون سپاری با گروه‌های فعال مشغولیم، مسیر دیگر حمایت ما هم جشنواره‌هاست که الان در برخی استان‌ها درخواست شده است. بنابراین اعتقاد داریم اگر قرار است حمایتی بشود باید طبق اهداف تشویقی و ترغیبی باشد.

جشنواره نوای مهر 11 تا 13 مهر برگزار می‌شود

هاشمی یادآور شد: حتما هنرمندان شاخص در عرصه‌های مدنظر ما اگر کاری تولید کنند، مورد حمایت قرار می‌گیرند اما این امر این نیازمند خواستن آنهاست، ما هم از این موضوع استقبال می‌کنیم ضمن اینکه یکی دیگر از ماموریت‌ها ما این است که به معرفی جوانان خودجوش در روستاها بپردازیم که فعالانه گروه‌های سرود و موسیقی راه اندازی می‌کنند. بعضا این هنرمندان نتیجه فعالیت‌هایشان مثل «سرود سلام فرمانده» می تواند اثرگذار باشد و وظیفه ما شناسایی این گروه‌هاست.

این مقام مسئول در بنیاد شهید درباره جشنواره موسیقی نوای مهر توضیح داد: این جشنواره در عرصه شعر، ترانه، موسیقی و سرود است که به عنوان ثروت ملی و ایجاد انگیزه با نگاه به فرهنگ مهروری، ایثار و از خودگذشتگی، بسط، تعمیق و ترویج هنر ارزشمند موسیقی، تحکیم ارتباطات و مبادلات فرهنگی، ایجاد آرشیو دراین عرصه و گسترش زمینه‌های فکری و فرهنگی در راستای تولید آثار فاخر راه اندازی شده است. موضوعات جشنواره نیز ایران سربلند، ایران مقتدر، ایثار، شهادت، مهربانی،‌همدلی، عطوفت، آموزه‌های دینی و تأثیر آن در ترویج فرهنگ ایثار است. بخش‌های مختلف جشنواره مسابقه ایران(سبک آزاد، گروه‌های کر و گروه‌های سرود) و بین المللی (آواز جمعی) است. داوران نیز بهرام دهقانیار، علی تفرشی، امیر بکان، مجید اخشابی و بهزاد عبدی هستند.

هاشمی درباره اجرای آثار گفت: در ایام جشنواره در سه سالن جهاد کشاورزی، بانک صادرات و تالار شهید آوینی آثار داخلی و خارجی اجرا می‌شوند.

معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، جزئیات دومین جشنواره موسیقی نوای مهر (ایثار)‌ را تشریح کرد.

وی در ادامه افزود: سال گذشته بیش از شصت تولید ملی و بین المللی داشتیم که خودمان آن را سفارش داده یا تولید کردیم و امسال نیز این میزان افزایش پیدا می‌کند، اما عددی نمی‌دهیم که بدقول نشویم!

هاشمی اظهار داشت: جشنواره در استان لرستان از یازدهم مهر تا سیزدهم برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه عصر سیزده مهر در خرم آباد با حضور 23 گروه از 14 استان و حضور شش گروه از کشورهای حوزه مقاومت لبنان، سوریه، عراق و افغانستان برگزار خواهد شد. ما از لحاظ قومیت‌های موسیقی در ایران بسیار غنی هستیم از شمال تا جنوب و شرق و غرب موسیقی‌های جذابی داریم که البته حوزه لرستان بسیار حماسی است.

وی در پایان درباره دیگر اولویت‌های موسیقیایی بنیاد شهید گفت: کار و برنامه زیاد است، آلبوم‌هایی سفارش داده شده که تدارک رونمایی داریم، درعرصه پاپ، سرود و سنتی کارهایی داریم که به زودی درباره آنها خواهیم گفت.


منبع: https://ana.press/fa/news/871105/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD-%D8%B4%D8%AF

حمایت از جوانان در استان و شهرستان‌ها

در یک نشست خبری؛

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «آنا» درباره حمایت از هنرمندان نواحی در سراسر کشور و اولویت بنیاد شهید در این رابطه گفت: ما قرار نیست همه بار انقلاب را بردوش بکشیم، ماموریت ما فرهنگ ایثار و شهادت و ترویج آن است، در این حوزه هم جدی ورود کردیم و معتقد هستیم که سال‌ها بعد از جنگ به دلیل عدم حمایت به فراموشی سپرده شده و چند سالی است که به طور جدی دنبال این موضوع هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جوایز جشنواره گفت: در ده گروه ده جایزه تدارک دیده شده که جزئیات بعدا اعلام خواهد شد.

رونمایی از آلبوم‌های تولید شده موسیقی