خطر غفلت از مشکلات مزمن جشنواره فیلم فجر

اما فارغ از حواشی مربوط به بحث تحریم و میزان مشارکت هنرمندان، آنچه بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد، ضرورت تقویت جایگاه جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی و یکی از مهم‌ترین اتفاقات فرهنگی  تقویم فرهنگی کشور است.

در کنار حواشی مرسوم که همه ساله در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر رخ می‌دهد و شاید امسال پررنگ‌تر هم باشد نباید از ضرورت رفع مشکلات مزمن این رویداد هنری و برگزاری باکیفیت آن غافل شد.

اسماعیلی چند روز بعد هم در گفت‌وگو با رسانه‌ها  درباره تحریم جشنواره فجر گفت که ‌ این حرف‌ها مربوط به چند رسانه مزدور و و خارج‌نشین است که حیات و مماتش در این کارهاست و هنرمندان ما با شور و شوق در صحنه هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، اگرچه هنوز و در فاصله دو هفته مانده به آغاز چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، فهرست آثار منتخب این دوره از جشنواره اعلام نشده است اما خبرهای حاکی از این است که دبیرخانه جشنواره روزهای پرکاری را دنبال می‌کند. در چند روز گذشته  دو فراخوان «بخش تجلی اراده ملی» و «کارگاه‌های تخصصی»  منتشر شد تا تعدادی از بخش های جنبی جشنواره نیز وارد فاز اجرایی شود.

هفته گذشته بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دبیرخانه این جشنواره با اشاره به این که جشنواره فیلم فجر قله فعالیت‌های هنری کشور و آلبوم خاطرات هنرمندان سرزمین ماست از همه هنرمندان درخواست کرد که در این رویداد هنری مشارکت جدی داشته باشند.

برای جلوگیری از این وضعیت نامطلوب و انرژی و هزینه‌ای که از برگزارکنندگان می‌گرفت متولیان برگزاری شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت که از بیستم تا بیست و پنجم آذرماه برگزار می‌شد تصمیم گرفتند، اعلام اسامی آثار برگزیده این جشنواره را تا یک روز پیش از برگزاری جشنواره به تأخیر بیندازند. با این تدبیر تا حد زیادی از فشارهای سنگین و ناجوانمردانه‌ای که طرفداران ایده تحریم نسبت به صاحبان آثار داشتند کاسته شد. به نظر می‌رسد این رویکرد توسط دبیرخانه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر هم دنبال شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا

در همان زمان اعلام شد که پس از بررسی آثار تا ۱۵ دی اسامی فیلم‌های منتخب برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران اعلام خواهد شد. اتفاقی که تا امروز و در بیست و ششمین روز دی ماه هنوز رخ نداده است.

البته این تاخیر با توجه به دو تجربه پیشین یعنی جشنواره فیلم کوتاه تهران شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت که به ترتیب در اواخر مهر و آذر ماه امسال برگزار شده بود، تا حدی قابل درک بود. مهرماه امسال در جریان برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران هر چه به زمان برگزاری جشنواره نزدیک می‌شد فضاسازی رسانه‌ای و فشار روی فیلمسازان جوان شرکت کننده دراین رویداد افزایش یافت. روندی که با ناآرامی‌های شکل گرفته در آن روزها جوانه زد و به آتش افروزی‌های رسانه‌ای در فضای مجازی و رسانه‌های معاند پررنگ‌تر شد. این فشارها با هدف برگزار نشدن این رویداد هنری و با اسم رمز تحریم جشنواره شکل گرفت که البته با تدابیر برگزارکنندگان جشنواره توفیق چندانی نیافت.

** تدبیر سکوت در مواجهه با جنجال ناجوانمردانه

اوایل آذرماه بود که اعلام شد پس از پایان یک ماهه ثبت نام آثار، تهیه کنندگان ۷۵ اثر درخواست خود را برای حضور در بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) جشنواره چهل و یکم ثبت کرده‌اند.

این نگرش کلان و اصلاح‌گر نباید قربانی اتفاقات روزمره و جنجال‌های این چند ماه شود. پیگیری مداوم این مشکلات و مطالبات از مدیران می‌تواند پیله خبری مرسوم این روزها که همه اخبار جشنواره را درقالب تحریم و عدم تحریم، واکنش دبیرخانه و اظهارات جنجالی طرفین محدود کرده است بشکند.این اتفاقی است که باید اهالی رسانه و دلسوزان سینما بانی آن شوند تا جشنواره فیلم فجر درآغاز دهه پنجم حیات خویش با قوت هر چه بیشتر برگزار شود.

** جنجال‌ها، برگزاری باکیفیت جشنواره را به حاشیه نبرد

جشنواره باکیفیت، مطالبه‌ای که نباید فراموش شود؛

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/826381/%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%BA%D9%81%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B2%D9%85%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%81%D8%AC%D8%B1

به عبارت دیگر، این حواشی نباید مانع از آن شود که مشکلات مزمن جشنواره فجر که هر سال طبق یک سنت همیشگی تکرار می‌شود را از یاد برد. از اشکالات اجرایی گرفته تا شیوه اکران‌های مردمی و تخصصی، شیوه برگزاری نشست‌های خبری، روند بازبینی و انتخاب فیلم‌ها، نبود مرکز رسمی اکران‌های جشنواره، ترکیب هیئت داوران، ترکیب جوایز، کیفیت سالن‌ها و… از جمله مواردی است که همه ساله در آستانه برگزاری جشنواره مطرح شده و تا چند روز پس از پایان مراسم اختتامیه نیز به آن اشاره می‌شود.