خوانندگان جوان بستری مناسب برای دیده شدن ندارند/ عامل ماندگاری هنرمند در عرصه موسیقی عشق است

چه اتفاقی باعث شد که به سمت موسیقی آمدید؟ خوانندگی را از کجا شروع کردید؟

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مهدی عالی، خواننده‌ای جوان است که از بستر علم، دانش و دانشگاه به دنیای موسیقی آمده است. او دارای مدرک دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی از دانشگاه تهران است. عضویت یازده ساله او در هیئت علمی دانشگاه ایوان‌کی و در حال حاضر داشتن سمت معاون پژوهشی این دانشگاه به او چهره‌ای آکادمیک بخشیده است. تا اینکه مریم حیدرزاده، ترانه‌سرای نام‌آشنا صدای او را کشف می‌کند و او را به دنیای موسیقی دعوت می‌کند.

از بچگی به موسیقی علاقه داشتم، مخصوصا در دورانی که خوانندگان نسل جدیدی همچون شادمهر عقیلی، خشایار اعتمادی و حسین زمان ظهور کردند. آلبوم‌های آنان را که در آن روزگار روی کاست پخش می‌شد، می‌خریدم و با خودم تکرار می‌کردم. البته از میان این خوانندگان، شادمهر عقیلی، خواننده مورد علاقه من بود . آن دوران شروع علاقه‌مندی من به موسیقی بود، بعد‌ها به چند ویدیو آموزشی سلفژ دسترسی پیدا کردم و سعی کردم با آن‌ها خواندن را تمرین کنم. همیشه دوست داشتم شرایطی فراهم شود تا بتوانم موسیقی را جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر دنبال کنم، ولی آنقدر درگیر درس، کنکور و دانشگاه شده بودم که فرصتی وجود نداشت تا این علاقه‌ام را پیگیری کنم تا اینکه در زمستان سال گذشته، در جمعی می‌خواندم و خانم حیدرزاده هم حضور داشتند و صدای مرا شنیدند و تشویقم کردند که وارد عرصه خوانندگی شوم. کمی هم گیتار می‌زدم، ولی قطعا ورود حرفه‌ای من با انتشار آهنگ‌های حرفه‌ای اتفاق افتاد که با مدیریت و کمک‌های خانم حیدرزاده منتشر شد.

آیا ممکن است خوانندگی باعث شود که دانشگاه را در آینده رها کنید؟

اگر موسیقی پلتفرم‌های اختصاصی داشت که مخاطبان آن‌ها را می‌شناختند و از طریق آن‌ها جریان موسیقی را دنبال می‌کردند، کمک بزرگی به استعداد‌های موسیقی می‌شد. متاسفانه در حال حاضر پلتفرم‌هایی که در ایران محبوب هستند و قابلیت دیده شدن را دارد فقط برای عده خاصی مجاز است و اگر دیگر خوانندگان با آن‌ها همکاری کنند دچار محرومیت و ممنوعیت می‌شوند.

خوانندگان جوان بستری مناسب برای دیده شدن ندارند/ عامل ماندگاری هنرمند در عرصه موسیقی عشق است

خواننده جوان در گفت‌وگو با آنا؛

به این موضوع تا به امروز زیاد فکر کردم، به نظرم می‌آید که موفقیت در عرصه خوانندگی به ویژه در موسیقی پاپ به چند عامل برمی‌گردد، مخاطب، شانس و توانایی خواننده. اما دو عامل تاثیرگذار دیگر هم هستند که باعث می‌شوند خوانندگان مطرح شوند؛ سیاست تهیه‌کنندگان و بازار موسیقی. مهم‌ترین راهکاری که برای ماندگاری در این عرصه برای خودم در نظر گرفتم این است که تلاش کنم همیشه به روز باشم، خودم در ابتدا از ارائه کارهایم لذت ببرم و تلاش کنم و مستمر در این کار حضور داشته باشم. بعد از آن به نظرم انتخاب‌ها و تصمیمات درست در نحوه ارائه کار بسیار موثر است.

در کل به نظرم خوانندگانی در بازار موسیقی ماندگار شدند که نه به خاطر معروف شدن و نه به خاطر کسب درآمد صرف بلکه با عشق و علاقه وارد عرصه موسیقی شدند؛ بنابراین فکر می‌کنم اگر با چنین تفکری وارد موسیقی شویم، می‌توانیم موفق و ماندگار باشیم.

فکر نمی‌کنید این روز‌ها ماندگاری در جهان موسیقی به ویژه موسیقی پاپ که خوانندگان بسیاری به آن وارد می‌شوند، سخت است؟ آیا شما برای خودتان راهکاری دارید که در این عرصه ماندگار شوید؟

خواننده جوان موسیقی ایران می‌گوید: به اعتقاد من خوانندگانی در بازار موسیقی ماندگار شدند که نه به خاطر معروف شدن و نه به خاطر کسب درآمد صرف بلکه با عشق و علاقه وارد عرصه موسیقی شدند؛ اگر با چنین تفکری وارد موسیقی شویم، می‌توانیم موفق و ماندگار باشیم.

بیشتر به موسیقی پاپ و راک علاقه دارم، ولی فکر می‌کنم موسیقی راک را باید زنده شنید و به نظرم موسیقی ضبط شده راک حال و هوایش مثل شنیدن نسخه زنده نیست.

تا به حال چهار قطعه از یک آلبوم ۱۰ قطعه‌ای منتشر کرده‌ام. البته تمام ترک‌های موسیقی به صورت تکی منتشر می‌شوند. آقای حسین قربان‌پور آهنگسازی کار‌ها را برعهده دارند و ترانه‌ها را خانم حیدرزاده و اسماعیل باشا سروده‌اند.

فکر می‌کنم بزرگ‌ترین مشکلی که در حال حاضر مانع حضور جوانان در عرصه موسیقی پاپ می‌شود، نبود بستر مناسب برای دیده شدن است. متاسفانه بستری برای انتشار موسیقی به صورت جدی وجود ندارد که بتوانید از طریق آن خودتان را معرفی کنید. اگر بخواهید وارد این عرصه شوید، باید هزینه مالی زیادی کنید که شرایطی فراهم شود تا شانس دیده شدن و رشد شما در بازار موسیقی فراهم شود.

تا به حال چند قطعه آهنگ منتشر کرده‌اید؟

مشروح گفت‌وگو با مهدی عالی خواننده جوان را در ادامه می‌خوانید:

فکر نمی‌کنم که خوانندگی باعث شود که دانشگاه و کارم را رها کنم و حتی به نظرم می‌تواند به این بخش هم کمک کند. چون به واسطه کارم همیشه با نسل جوان در ارتباط هستم و سلیقه و تفکرشان را درک می‌کنم و این موضوع به من کمک می‌کند تا بتوانم کار‌هایی با کیفیت بهتر ارائه دهم و از نظر زمانی هم این دو کار با هم تداخلی ندارند.

در انتخاب متن ترانه آهنگ‌هایتان به چه نکاتی بیشتر توجه می‌کنید؟

به نظرتان مهم‌ترین موانع حضور جوانان در عرصه موسیقی پاپ چیست؟ و چطور می‌شود به استعداد‌های این حوزه کمک کرد که راحت‌تر وارد موسیقی پاپ شوند؟

اولین چیزی که در انتخاب ترانه برایم مهم است، حس و حالی است که خودم از آن می‌گیرم. به خاطر حضور خانم حیدرزاده که یکی از بهترین ترانه‌سرا‌های ایران است، دسترسی خوبی به ترانه‌ها دارم. ولی ترجیح می‌دهم ترانه‌هایی را بخوانم که با آن‌ها همذات‌پنداری می‌کنم یا به دلم می‌نشینند. آهنگ‌های غمگین را هم بیشتر دوست دارم.


منبع: https://ana.press/fa/news/867797/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%B5%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

به چه نوع موسیقی علاقه دارید؟