دانشمندان راه آسانی برای تولید هیدروژن از آب یافتند

در این حال یک مطالعه جدید گام امیدوارکننده دیگری در این مسیر ارائه داده است، اما در صورتی که بتوان از منابع موجود آلومینیوم و گالیوم استفاده کرد.

در این تحقیق جدید، محققان دانشگاه سانتا کروز کالیفرنیا در آمریکا یک شیوه به نسبت ساده و آسان را توصیف کردند که با استفاده از نانوذرات آلومینیوم می‌توان اکسیژن را از مولکول‌های آب جدا کرد و به گاز هیدروژن دست یافت.

 


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3564258/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%87%DB%8C%D8%AF%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%A8-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%86%D8%AF

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سوخت هیدروژن می‌تواند یک منبع پاک و فراوان تولید انرژی در آینده باشد، اما به شرطی که دانشمندان بتوانند راهی برای تولید عملی و ارزان سوخت هیدروژن بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی پیدا کنند. 

محققان روشی برای تولید سوخت هیدروژن با استفاده از ترکیب فلزات آلومینیوم و گالیوم و آب در دمای معمولی اتاق پیدا کردند که نیازی به مصرف انرژی ندارد و می‌تواند راهی برای تولید ارزان هیدروژن باشد.

محققان می‌گویند که برای رساندن این فرآیند از آزمایشگاه به مقیاس صنعتی هنوز کار‌هایی باید انجام شود، اما نشانه‌های اولیه حاکی است که این شیوه ظرفیت بالایی برای تولید سوخت هیدروژن دارد.

با این فرآیند مقادیر زیادی گاز هیدروژن و آن هم در دمای اتاق به دست می‌آید، به این ترتیب یکی از موانع بزرگ بر سر راه تولید سوخت هیدروژن با شیوه‌های موجود یعنی مصرف بالای انرژی برای تولید انرژی از سر راه برداشته می‌شود. این تکنیک همچنین با هر نوع آبی از جمله پساب و آب اقیانوس قابل اجرا است.

نتایج این تحقیق در نشریه Applied Nano Materials منتشر شد.

اسکات الیور محقق مواد از دانشگاه سانتا کروز کالیفرنیا در مورد این تحقیق گفت: ما برای این فرآیند به هیچ ورودی انرژی نیازی نداریم و حباب‌های هیدروژن دیوانه‌وار تولید می‌شود.

دسترسی به آلومینیوم نسبت به گالیوم آسان‌تر است، زیرا از طریق مواد پسا-مصرفی مانند قوطی‌ها و فویل‌های رها شده قابل حصول است، اما گالیوم کمیاب‌تر و گران‌تر است، اما در این فرآیند این فلز قابل بازیابی و استفاده مکرر است، بدون اینکه تاثیر خود را از دست بدهد. 

این محققان با استفاده از تکنیک‌های اسکن الکترون و شکست اشعه ایکس (X-ray diffraction) قادر شدند بهترین ترکیب آلومینیوم و گالیوم را برای تولید هیدروژن با بالاترین بهره‌وری به دست آورند.

وی افزود: کلید این فرآیند استفاده از فلز گالیوم برای ایجاد یک واکنش مداوم با آب است. این واکنش آلومینیوم-گالیوم- آب از دهه‌ها پیش شناخته شده بود، اما اکنون محققان این فرآیند را از چند جهت بهینه‌سازی کرده و ارتفا داده‌اند.