در سفر به مالت کجا بریم؟

دریاچه زریوار که دریاچه ای آب شیرین است، دارای چشمه هایی جوشان از کف بوده و مقداری از آب آن هم با بارش باران تامین می شود. با اشاره به رقابت تنگاتنگ در پی بهره گیری از مزایای بی شمار گردشگری در میان کشورهای مختلف، باید گفت در ماهیت تمام سیاست های جهانگردی توجه به یک اصل اساسی و پراهمیت تحت عنوان «توسعه پایدار»، به عنوان هدفی دراز مدت در تمام سطوح چه سازمان های تصمیم گیر و سیاستگذار و چه شرکت ها و واحدهای اجرایی وجود دارد و از این منظر گردشگری را باید به عنوان صنعتی فرابخشی در آیینه سیاست ها و برنامه هایی نگاه کرد که توسعه آن مستلزم تعامل و همکاری نزدیک میان تمام دست اندرکاران این صنعت است. سید رضا بهادری، مسئول کمیتة گردشگری پایدار استان، تخصیص بودجة کافی به کمیتة گردشگری مذهبی – معنوی را ضروری دانست و اظهار داشت: در قالب کارگروه ها و برنامه هایی که این کمیته برگزار می کند می توان از گردشگران خارجی به عنوان سفیران فرهنگی کشور استفاده کرد ودر صورت وجود بودجة کافی می توان برنامه های گسترده تر تدوین و برگزار کرد و به تحکیم و اشاعة مبانی هویّتی و فرهنگی کشور و استان کمک قابل توجّهی کرد.

وی افزود: با توجّه به اینکه حدود 25- 30 درصد هزینههای هر گردشگر صرف تهیّة مواد خوراکی می شود، به وضوح می توان از لحاظ اقتصادی اهمّیّت این گونه گردشگری را مشاهده کرد . ایران به دلیل گستردگی منابع طبیعی و فرهنگی از حمل و نقل زمینی بیشتر از سایر گونه های حمل و نقل بهره می برد. جالب است بدانید که ارتفاع بلند بهعنوان دومین قله بلند ایران، دلیل اصلی شهرت این کوه نیست. این در حالی است که ایران جزو ۱۰ کشور مهم گردشگری جهان است و الگوسازی مناسب و عملی موجب می شود تا سرمایه گذاران و مردم بیشتر به سمت این صنعت و سرمایه گذاری در آن ترغیب شوند. به عمل و فرایند گذران وقت در خارج از خانه که به منظور تفریح، آرامش و لذت انجام شود و هدف کسب درآمد و اشتغال در آن مطرح نباشد، گردشگری و به افراد شامل این تعریف، گردشگر گفته میشود. به گزارش کبنا، در سال های اخیر شاهد سودجوییهای عجیب و غریب در استان کهگیلویه و بویراحمد بودهایم سودجویی هایی که دیگر مستقیما زمین خواری و جنگل خواری نیست بلکه پل خواری، رودخانه خواری و کوه خواری و هر چیزی که منفعت در آن وجود داشته باشد در این استان دیده میشود.

بدین جهت، اقداماتی همچون امهال مالیاتها، بازپرداخت اقساط، قبوض حامل های انرژی و حق بیمه، ارائه تسهیلات، اجرای پروتکل های بهداشتی، راهاندازی کمیته مقابله با بیماری کرونا، نظارت بر تأسیسات گردشگری برای رعایت پروتکلها، استرداد وجوه رزرو خدمات گردشگری و غیره ازجمله اقدامات مورد پیگیری در کشور بوده است. در حال حاضر در این باغ، علاوه بر آرامگاه نادر، موزهای با نام موزه نادری نیز وجود دارد. صنعت گردشگری به سرعت در حال گسترش است و این صنعت به یکی از بزرگترین زمینه های کسب و کار در جهان مبدل شده است. تا قبل از همهگیری ویروس کرونا، صنعت گردشگری ماجراجویانه با سرعت زیادی در حال رشد بود. بنابه گزارش های سازمان جهانی جهانگردی اگرچه وضعیت گردشگری رو به بهبود است، اما میزان نرخ های رشد ثبت شده همچنان در مقایسه با وضعیت قبل از شیوع بیماری کرونا چندان چشمگیر نیست. مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه نوع گردشگری در شرایط کرونایی متفاوتتر از زمان قبل از کرونا خواهد بود، اضافه کرد: در شرایط کرونایی هر هتلی مقصد گردشگران نخواهد بود، خانههای مسافر شاید دیگر مورد وثوق مسافران نباشد و گردشگران دنبال خدمات نوینتر و بروز تر خواهند بود. این در حالی است که در قیاس شمار گردشگران سال 2021 با سال 2019 ـ یعنی زمان پیش از همهگیری ویروس کرونا ـ هنوز 72 درصد اختلاف وجود دارد.

وی اظهارداشت: به این منظور اجرای برنامه ها و رویدادهایی در ذیل جشنهای زرتشتیان که ریشه در تاریخ کهن ایرانی دارد نیز در دستورکار این کمیته قرار دارد. وی تعداد قابل توجّه زرتشتیان موجود در استان را نیز از جمله پتانسیل های بالقوه ای دانست که که می تواند به طور ویژه در گردشگری مذهبی مورد توجّه قرار گیرد. رجائی فرد افزود: گرچه آمار ارائه شده از گردشگران مذهبی استان چندان قابل توجه نیست ولی اگر درنظر داشته باشیم که این آمار صرفا مربوط به 13 روز محرم است و تمام طول سال را پوشش نمی دهد، باتوجّه به پتانسل های موجود می توان چشم انداز روشنی در این حوزه برای استان در نظر داشت. به گفته شالبافان، یکی از خواستههای بخش خصوصی از ما این است که هر چه قدر بتوانیم تعداد دفاتر خدمات فعال در حوزه گردشگری ورودی به کشور را بیشتر کنیم، امکان چانهزنی و ظرفیتسازی بیشتری در کشور وجود دارد. مسئول کمیته گردشگری خوراک یزد با تؤکید براینکه گردشگری به طورکلّی می تواند شروع کنندةزنجیره ای برای ایجاد توسعه و رونق باشد، افزود: در حال حاضر امیدواری های زیادی بین فعّالان این حوزة گردشگری به آینده وجود دارد؛ به طوریکه طبق برآوردهای انجام شده، حدود 96درصد از افرادی که در این حوزه فعّالیّت دارند، علیرغم آسیب های ناشی از کرونا همچنان به آینده امیدوار هستند.

15. جلوگیری از تعدد مراکز تصمیم گیری و تقویت بیش از گذشته سازمان اصلی متولی صنعت گردشگری در سایت jarastour کشور ایران. «مسافرت میراث» بازدید از نواحی تاریخی مثل رم، آتن، کراکو یا مراکز صنعتی مثل کانالها و راهآهنها و رزم گاههای قدیمی و غیره. به گزارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشترین میزان خسارت درخصوص مراکز اقامتی (54 درصد) بوده است. در استان های مختلف، خراسان رضوی با 46,232 میلیارد ریال بیشترین میزان خسارت در صنعت گردشگری را متحمل شده است. در ادبیات رشته حمل و نقل بیشترین توجه به گردشگری در حوزه مقوله تقاضای سفر و مهندسی ترافیک مطرح شده است.

ارتباط نزدیکی بین جهانگردی و محیط زیست وجود دارد. حمل و نقل همان چیزی است که گردشگر را به مقصد ارتباط می دهد. امروزه به لطف تکنولوژی های پیشرفته قطارهای مافوق سرعت با هواپیماها و خودرو ها رقابت می کنند. یکی از ویژگیهای عمده این گونه سفرها یا گردش ها تجربه ای است که افراد در محیط کاملاً متفاوت به دست می آورند و می بینند که شیوه زندگی افرادی که در آن مکان ها زندگی می کنند تا چه اندازه با زندگی در شهرهای امروزی متفاوت است. پیش شرط لازم برای توسعه جاذبه قابلیت دسترسی آن است. در بعضی از مواقع هم تلاشهایی برای جلب گردشگر صورت میگیرد تا با کشاندن نگاهها و توجهها به یک بخش از کرهزمین به پایداری آن و جلوگیری از تخریب و اضمحلالش کمک شود. این دریاچه با وسعت ۸۰ هکتاری که در آن ماهی قزل آلا پرورش مییابد و از لحاظ امکانات هم میتواند میزبان گردشگران باشد.

نتیجه به کارگیری و راهاندازی زیرساختهای مناسب مانند ارائه امکانات رفاهی مناسب به گردشگران، نتایج بسیار فوقالعادهای را به همراه دارد و منجر به اشتغالزایی و تولید ثروت میشود. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، گردشگری کوهستان (Mountain Tourism) را نوعی فعالیت گردشگری معرفی میکند که در فضای جغرافیایی معین با توپوگرافی و ویژگی های طبیعی مانند تپهها و کوهها انجام میشود. در این میان، راه اندازی صندوق حمایتی ـ توسعه ای گردشگری، تعریف یارانه سفر برای گردشگران داخلی، تعریف مشوق یا معافیت مالیاتی برای عرضهکنندگان داخلی، تعریف جایزه صادراتی برای آژانس های مسافرتی واردکننده گردشگر به کشور، حمایت از فعالیت های حوزه گردشگری در برابر نوسانات نرخ ارز، ارائه تسهیلات با اولویت استارت آپ ها و کسب وکارهای نوآورانه، تهیه «طرح جامع گردشگر کشور»، افزایش اعتبارات قانونی در زمینه تبلیغات گردشگری، استفاده از درآمدهای مالیاتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری و همچنین تخصیص درصدی از درآمد حاصل از روادید در کشور برای توسعه زیرساخت های گردشگری ازجمله مواردی است که می توان در قالب قانون مورد پیگیری قرار داد.

معماری فیروزآباد بهصورت کاملا دایرهای شکل است؛ این شهر تنها شهر گرد با معماری دایرهای شکل در تمام جهان به شمار میآید. طبق آمار سازمان جهانی گردشگری یکی از عوامل رشد چشمگیر گردشگری بین سال های 2005 تا 2016 و ثبت رکورد بیش از یک میلیار و سیصد میلیون گردشگر به دلیل بهبود زیرساخت های حمل و نقل و نوآوری های فناوری در این بخش است. در صورتیکه محدودیت زمانی و فاصله ای وجود نداشته باشد، بسیاری از گردشگران به دلیل صرفه اقتصادی سفر با این وسیله نقلیه را ترجیح می دهند. طی سال های اخیر، وسایل حمل و نقل مثل کشتی های کروز، قایق های سواری که مسیر رودخانه را طی می کنند، قطارهای اکسپرس و غیره علاوه بر اینکه نقش واسط بین مبدأ و مقصد را بازی می کنند، خود یک جاذبه مجزا محسوب می شوند. با استفاده از نرم افزار CRM توریسم و گردشگری، می توان از خدمات حسابداری، برنامه های مبتنی بر ابر از جمله برنامه های مختلف، پایگاه داده، ابزار فروش و همچنین ابزار تحلیلی برای افزایش سود در آژانس های مسافرتی و ایرلاین ها استفاده کرد. مهندس محمدرضا فهیمی بافقی، فعّال حوزة گردشگری با بیان اینکه گردشگری بویژه گردشگری مذهبی – معنوی توانسته در هویّت بخشی و معنا بخشی به شهروندان یزدی بسیار مؤثّر باشد، افزود: هویّت ویژة مذهبی که برای یزدی ها ایجاد شده بسیاری مؤلّفه های فرهنگی را برای آنها پررنگ تر کرده است و به عنوان مثال از آنجا که مراسم عزاداری مذهبی در یزد با ویژگی های خاصّی شناخته شده است، برای شهروندان بسیار مهم است که این مراسم بدون خشونت برگزار شود.

علاوه بر این، توجه به مقاصد آشنا و نزدیک، افزایش توجه به پایداری، فعالیت در فضای باز، افزایش هزینهکرد سفر، توجه به مسائل بهداشتی و توجه به فناوری در عرضه و تقاضای گردشگری ازجمله روندهای قابل تصور در حوزه گردشگری به اذعان سازمان های بینالمللی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم ازکیش، شیخ یعقوب شمس شب گذشته در آئین رونمایی جشنواره موج و مروارید ضمن تبریک مراسم نکوداشت پیشکسوتان کلوبهای دریایی کیش با تاکید بر اهمیت گردشگری و ارزشهای نهفته دریایی، اظهار داشت: بهترین جاذبه گردشگری در هر منطقهای دریاست و در کیش زیبا نیز آبهای نیلگون خلیجفارس بالاترین و بهترین جاذبهی گردشگری بهشمار میرود. «دخمه سکوت» یا «برج خاموشان» یکی از اسرارآمیزترین جاذبه های گردشگری یزد است. همین امر در رنگ و طعم حلوا نقش چشمگیری دارد و آن را به یکی از خوراکی های منحصر به فرد تبدیل کرده است. دهقان منشادی، با بیان اینکه کمیتة گردشگری خوراک یکی از کمیته های نوپاست که در استان شکل گرفته، افزود: باهمکاری و تعامل با کمیتة گردشگری مذهبی – معنوی در چهار حوزة کلّی تهیّة لیست ثبت خوراکی های قابل ثبت و ثبت شده، تولید محتوا، برگزاری رویدادها و نذورات برنامه های خوبی تدوین شده و دردست پیگیری و اجرا ست.

مشهد، تهران، رشت، قم، ساری، بندرانزلی، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و چالوس با بیشترین شمار سفر، ده شهرستان با بیشترین گردشگر پذیر در کشور ایران در تابستان سال هزار و سیصد و نود و دو بودهاند. شهرهای رشت، کرمانشاه، تهران، اصفهان، بوشهر، تبریز و بسیاری شهرهای دیگر گزینههای جذابی برای گردشگری خوراک در ایران محسوب میشوند. ایران از گذشتههای دور تا به امروز، یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای گشتوگذار و سیاحت محسوب میشده است. حمل و نقل با خودرو یا ماشین برای مسافت های کوتاه و ارتباط با جامعه محلی مناسب است و نسبت به سایر وسایل ارتباطی انعطاف پذیری بیشتری دارد.

روستای کره بند، یکی از روستاهای دیدنی و طبیعت بوشهر است که جاذبههای طبیعی بسیار زیبایی دارد. یکی از مشهورترین این جاذبههای تاریخی سنگ نبشته یا کتیبه سنگی اورامان است. در این بنای زیبای تاریخی میتوانید از دیدن تئاتر و فیلم و نمایشگاههای عکس و نقاشی لذت ببرید. حمام خان امروزه تبدیل به رستوران و چایخانه سنتی شده از این رو گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران و جهان فرصت تماشای این بنای تاریخی با معماری اصیل ایرانی را دارند. را نیز شامل شود، گفت: حتّی طبع و مزاج شناسی که در طبّ سنّتی و فرهنگ غذایی ایرانی و یزدی جایگاه ویژه ای دارد نیز می تواند در این حوزه قرار گیرد؛ بنابراین می توان گفت: در بخش گردشگری خوراک نیز ظرفیّت های خوبی وجود داردکه باید مورد توجّه قرار گیرد. علیاصغر شالبافیان گفت: اگر از من پرسش شود دولت چه وظایفی در حوزه گردشگری دارد، حتما میگویم بازاریابی که در رأس تمام وظایف دولت قرار دارد.

دکتر سعید عطار، دبیرکانون های تفکر دانشگاه یزد، نیز چالش های توسعة گردشگری مذهبی در استان را یادآور شد و اظهار داشت: با توجّه به اینکه تقریبا 1 درصد از گردشگران خارجی به یزد را گردشگران مذهبی تشکیل می دهند و تفسیرهای خاصّی که از اسلام صورت می گیرد، این امکان را به ما نمی دهد که کشور ما به عنوان کشوری دارای تساهل و تسامح مذهبی معرفی شود، چه چشماندازی میتوان برای گردشگری مذهبی در استان متصور بود؟ دبیر کانون های تفکر دانشگاه یزد افزود: باید توجّه داشت در خارج از کشور، یزد بیش از آنکه به عنوان مرکز تشیّع شناخته شود به عنوان یک شهرزرتشتی نشین شناخته میشود که این ذهنیّت و نگاه گرچه چالش هایی به همراه دارد ولی در برخی موارد می تواند بستری برای جذب گردشگرخارجی باشد، کمیتة گردشگری مذهبی – معنوی چه اندازه به این پتانسیل واقف است و چه جایگاهی به آن در گردشگری مذهبی می دهد؟

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار