دستور محیط‌زیستی رهبر انقلاب به محسن رضایی

وی بر همین اساس به آحاد جامعه اطمینان داد که اگر کوچک‌ترین خطری برای اکوسیستم یک منطقه باشد یا تصمیم و اقدامی موجب فرار حیات وحش باشد، سازمان محیط‌زیست آن را پیگیری خواهد کرد.

وی افزود: منطقه خجیر و سرخه‌حصار در وسط پایتخت از مناطقی است که کمتر جایی در دنیا می‌توان با تنوع گیاهی و جانوری مانند آن پیدا کرد و خوشبختانه تقریبا خوب حفظ شده که یکی از علت‌های آن، در کنار اقدامات انجام‌شده توسط سازمان محیط‌زیست، نظامی بودن این منطقه است.

به گزارش ایمنا، علی سلاجقه در نشست پاسخگویی به تماس‌های مردمی که امروز چهارشنبه شانزدهم آذر در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری انجام شد، در پاسخ به اظهارات یکی از شهروندان اهل کردستان درباره برنامه سازمان محیط‌زیست برای حفظ زیستگاه‌های گونه‌های در معرض انقراض و مناطق در معرض آسیب به‌دلیل وجود پادگان‌های نظامی، اظهار کرد: تجربه نشان داده مناطق مجاور پادگان‌ها و پایگاه‌های نظامی حیات‌وحش و محیط‌زیست ما بهتر حفظ شده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه «موضوعات امنیتی از اولویت‌های اصلی کشور است»، به بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: در زمان جنگ، در یکی از جزایر جنوبی حفاظت‌شده کشور، یک سایت موشکی راه‌اندازی شده بود که سازمان‌های مربوطه نسبت‌به تخریب محیط‌زیست خدمت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ابراز نگرانی کردند و ایشان نامه‌ای به فرمانده وقت سپاه نوشتند که سند بسیار محکمی در تبیین رویکرد رهبر معظم انقلاب به مقوله محیط‌زیست است.

سلاجقه افزود: حضرت آقا در شرایط جنگ که اضطرار ایجاب می‌کند حتی خانه‌های ما پایگاه قرار گیرد، در آن نامه خطاب به سردار محسن رضایی نوشتند «جناب آقای رضایی، هرچه‌سریع‌تر نسبت‌به تخلیه منطقه حفاظت‌شده [مذکور] اقدام شود و در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد». هیچ‌جا نمی‌توان چنین حکمی را آن هم در زمان جنگ دید.

منبع: ایرنا


منبع: https://www.imna.ir/news/625192/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C