دومین ژئوپارک ایران ثبت جهانی شد

مجید کیانی روز چهارشنبه، ۳۱ خرداد، در جشن بین المللی ثبت ژئوپارک ارس، افزود: آذربایجان شرقی ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و رینگ گردشگری استان نیز در منطقه ارس قرار گرفته و در این راستا تعاملات خوبی با مسئولان‌ استانی انجام شده است.

وی تاکید کرد: ظرفیت‌های این منطقه با معرفی بهتر و بیشتر، منجر به جذب گردشگران بیشتری از کشور و خارج از کشور خواهد شد.

وی گفت: ارس تفاوت مهمی با سایر مناطق آزاد کشور دارد و آن این است که سیر توسعه اقتصادی در آن، متنوع بوده و طی ۱۸ سال توانسته تولیدات و صادرات خوبی در حوزه صنعت داشته است.

بر اساس این گزارش، ژئوپارک‌ها منطقه‌ای را شامل می‌شوند که چندین پدیده بارز زمین‌شناختی در آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و مستمر، حفظ و نگهداری می‌شود. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع محلی خود نقش مؤثری ایفا نماید.

ثبت و حفظ ژئوپارک‌ها در فهرست یونسکو کاری دشوار و طولانی بوده و یک ژئوپارک در صورت موفقیت، می‌تواند باعث فقرزدایی منطقه‌ای با رونق مشاغل مرتبط با گردشگری، حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی و علمی افراد محلی و گردشگران شود.

وی، تکمیل زیرساخت‌ها، تکمیل زنجیره خدمات و برندینگ ارس را از جمله برنامه‌های منطقه آزاد ارس عنوان کرد و افزود: پروژه ژئوپارک ارس نیز در راستای برندینگ این منطقه بوده است.

وی ادامه داد: این اتفاق، شروع ماجرا بوده و مهم این است که مردمِ محلی در تعامل با ژئوسایت‌های طراحی شده، برای اقتصاد محلی و بین المللی کمک کنند.

۴۷۲۳۶


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1780260/%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%98%D8%A6%D9%88%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

کیانی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی و گلخانه‌های هیدروپونیک، تجارت، ترانزیت و قرارگیری در جاده ابریشم، افزود: ارس در حوزه گردشگری نیز طی سال‌های گذشته با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، مهمترین مقصد گردشگری شمالغرب ایران شده است.

پدیده «پرمین ـ تریاس» که گذر ۲۵۰ میلیون ساله زمین را در یک سنگ نشان می‌دهد مهمترین ویژگی ژئوپارک ارس است که جزو آثار کم نظیر در جهان است.

ژئوپارک ارس در شمال غربی ایران، در استان آذربایجان شرقی و در منتهی الیه شمالی در محدوده منطقه آزاد ارس واقع شده و محدوده آن بر گستره شهرستان جلفا منطبق است.