راه نجات ما از رفتارهای هیجانی کنونی، کتابخوانی است

نویسنده کتاب «عطر خسته بنفش» با اشاره به بحران به وجود آمده در جامعه، گفت: راه نجات ما کتابخوانی است، چون آنچه از جامعه در تمام اقشار می‌بینیم، مربوط به رفتارهای هیجانی بی‌مطالعه است.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به در پیش بودن روز نوجوان و دانش آموز چه پیشنهادی برای ترویج کتابخوانی بین این قشر دارید، گفت: اول خانواده و بعد معلم باید تشویق کننده باشند، اما متأسفانه درحال حاضر رقابت بر سر مسائل دیگر است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: کتابخوانی موضوعی بنیادی در خانواده است و زمانی که مطالعه ارزش باشد این مسائل پیش نمی‌آید.

این نویسنده با اشاره به اینکه محیط الکترونیک چندان در ایجاد این شرایط بی‌تأثیر نبوده؛ گفت: کنترل محیط الکترونیک هم به خانواده، مدرسه و دولت بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: دوسالی که کرونا بود و بچه‌ها به دلیل تحصیل مجبور به استفاده از محیط الکترونیک بودند سر سفره‌ای نشستند که همه نوع غذایی بر سر آن بود و کنترل آن به ناچار کمتر شد و نوساناتی در تربیت بچه‌ها پیش آمد که با باز شدن مدرسه‌ها و آگاهی خانواده‌ها شرایط بهتر خواهد شد.

راه نجات ما از رفتارهای هیجانی کنونی، کتابخوانی است

 

خمسه یادآوری کرد: وقتی ورودی فرهنگی ما نازل باشد، خروجی‌ چیزی که اکنون می‌بینیم خواهد شد و در ایجاد این شرایط هم خانواده‌ها، آموزش و پرورش و هم خود افراد مقصرند. اگر قرار باشد هرچیزی را که تجربه کردیم، دوباره تجربه کنیم تا بفهمیم خوب است یا بد، وحشناک است.

نویسنده کتاب «عطر خسته بنفش» در گفت‌وگو با آنا؛

آرزو خمسه، نویسنده کتاب «عطر خسته بنفش» درگفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و کتاب گروه فرهنگ خبرگزاری آنا؛ با اشاره به بحران به وجود آمده در جامعه، گفت: راه نجات ما کتابخوانی است، چون آنچه از جامعه در تمام اقشار می‌بینیم، مربوط به رفتارهای هیجانی بی‌مطالعه است. آنچه باعث عقلانیت در هر بحرانی اعم از خانوادگی و غیره می‌شود، مربوط به مطالعه خوب، دقیق و این است که آگاه باشیم در هیچ بخشی بازیچه نباشیم.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/811165/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی در پایان درباره آخرین فعالیت‌های این روزهایش گفت: چند مجموعه داستان دارم، اما به دلیل گرفتاری‌های رومزه، موفق به چاپ آن نشدم.