رسیدن پرونده «منظر فرهنگی الموت» به یونسکو

مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت درباره آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی «منظر فرهنگی الموت»، گفت: سال گذشته پیش‌نویس پرونده آن را ارسال کردیم و باید اصلاحاتی روی آن انجام دهیم. در حال حاضر با دستور دارابی معاون میراث‌فرهنگی کشور این پرونده در اولویت است که امسال تکمیل و برای ارسال به یونسکو آماده می‌شود تا ارزیابان یونسکو هم برای بازدید از آن بیایند.

او همچنین درباره تعرض‌ها و ساخت‌ساز‌های غیرمجازی که در حریم الموت انجام شده است، گفت: ساخت‌وساز‌هایی در روستا‌های «کارندچال» و «خشکچال» انجام شده که باید اصلاح شوند. همچنین با دستور اکید استانداری ضوابط ساخت‌وساز در قالب طرح هادی لحاظ شده تا دیگر مشکلی برای ثبت جهانی اثر در یونسکو نداشته باشیم.

رسیدن پرونده «منظر فرهنگی الموت» به یونسکوبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، حمیده چوبک با بیان این مطلب گفت: «قلعه الموت» اوایل دهه ۸۰ در فهرست میراث ملی ایران ثبت شد و از سال ۱۳۹۳ پرونده آن برای ثبت جهانی به یونسکو رفت، اما کارشناسان و ارزیابان یونسکو که به ایران آمدند، پس از مشاهده شرایط ساخت‌وساز‌ها و درخت‌کاری‌ها در محوطه تاریحی الموت، جهانی شدن این اثر را رد کردند. از همین رو، این پرونده با عنوان «منظر فرهنگی الموت» در نوبت بررسی یونسکو قرار گرفت.

او گفت: در این منطقه تاکنون ۱۴ فصل کاوش انجام شده است که فصل بعدی آن هم از همین ماه آغاز می‌شود. این کاوش‌ها موجب شده که به شناسایی آثار و دوره‌های تاریخی آن‌ها اشراف داشته باشیم. یافته‌های معماری هم که تاکنون به‌دست آمده مرمت و حفاظت می‌شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت با اشاره به وضعیت حفاظت و نگهداری این محوطه باستانی گفت: در این محوطه پایگاه میراث فرهنگی وجود دارد و با حضور دائمی پایگاه تمام اصول مدیریتی برای ثبت جهانی یک اثر رعایت می‌شود؛ پایش مداوم، حفاظت، مرمت و کاوش از جمله اقداماتی است که برای الموت انجام می‌شود.

چوبک افزود: قدمت یافته‌های معماری الموت به دوران حسن صباح (قرن پنجم هجری)، ایلخانی، صفوی و قاجاری مربوط می‌شود.

چوبک در ادامه گفت: سالانه بودجه‌ای برای حفاظت، مرمت و کاوش الموت در نظر گرفته می‌شود که این بودجه کافی نیست.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3911620/%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%88%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%B3%DA%A9%D9%88

مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت از ارائه پرونده «منظر فرهنگی الموت» به یونسکو در سال ۱۴۰۲ برای ثبت جهانی خبر داد.