روزهای تلخی را سپری می‌کنیم/ کشف حجاب بازیگران تنش‌زاست

** روزهای تلخی که سپری می‌کنیم

وی افزود: بعد از این که برای نقش «عموغلام» در «پس از باران» انتخاب شدم، خیلی برای رسیدن به این شخصیت زحمت کشیدم. از جمله برای لحن و لهجه با توجه به این که خودم مازندرانی بودم تمرین زیادی کردم. خدا را هم شکر می‌کنم که هم کلیت آن مجموعه تلویزیونی و هم نقش من برای مردم ماندگار شد و پس از ۲۰ سال از پخش «پس از باران» هنوز هم این سریال را به یاد دارند.

وی گفت: در این دو ماه تعدادی از خانم‌های بازیگر ما حجابشان را برداشتند و در فضای مجازی تصاویرش را منتشر کردند. خوب من تعدادی از این همکاران عزیز را سال‌هاست که می‌شناسم و با آن‌ها هم در تلویزیون و هم در صحنه تئاتر کارکرده‌ام. این‌ها بازیگرانی هستند که مردم با آن‌ها خاطره دارند، اما با این کار‌ها خاطره سوزی می‌کنند. این اقدامات بیش از آن‌که آرامش ایجاد کند، تنش‌زاست و به شکاف‌های اجتماعی دامن میزند. شاید الان و برای مدت کوتاهی این کارشان بر سرزبان‌ها بیفتند و همه از آن‌ها بگویند، اما بعد از مدتی همین کارشان هم فراموش می‌شود و فقط پیامد‌های منفی آن دامن‌گیر خودشان خواهد شد.

روزهای تلخی را سپری می‌کنیم/ کشف حجاب بازیگران تنش‌زاست

وی افزود: در نهایت این برداشت شکل گرفت که امیر آتشانی متخصص نقش‌های منفی است، در حالی که من در تئاتر تجربه بازی در نقش‌های متنوعی را داشتم. «قهرمان» در«پایتخت یک» هم با این که فقط در یک قسمت بود، اما مورد توجه قرار گرفت و حتی این توقع وجود داشت که در فصل‌های بعدی هم شاهد بازگشت این شخصیت باشیم، اما این اتفاق هم نیفتاد.

آتشانی عنوان کرد: شاید بعد از این سریال که سال ۱۳۸۰ روی آنتن رفت، باید یک وقفه درکارم ایجاد می‌شد و تأمل می‌کردم، اما بلافاصله در سریال «شب دهم» در نقش «شکرریز» که مخبر اداره تأمینات بود بازی کردم که بازهم یک نقش منفی بود. بعد از آن هم سریال «خانه‌ای در تاریکی» و… این وضعیت ادامه پیدا کرد. تا این که به «باخانمان» رسید که آن جا هم نقشم منفی بود. هرچند در صحبت‌های اولیه‌ای که برزو نیک‌نژاد داشتم، اندازه آن نقش خیلی بیشتر از آن چیزی بود که دیدیم.

آتشانی گفت: وقتی وقایع این دو ماه اخیر را مرور می‌کنم، واقعاً برایم سخت است که بین آن دوران و الان ارتباطی بر قرار کنم. خیلی تأسف می‌خورم که چرا زمانی جوانان و نوجوانان ما جانشان را کف دست می‌گذاشتند و برای همین نظام و مردم  به جبهه می‌رفتند و حالا تعدادی از آن‌ها در کف خیایان به تعارض با نظام و مردم رسیده‌اند. فراموش نکنیم که آن‌ها هم بچه‌های همین مرز و بوم هستند و نباید از مسئولیت شانه خالی کرد. باید ببینیم که ما در این سال‌ها برای آن‌ها چه کرده‌ایم که حالا انتظار دستاورد‌های ویژه‌ای داریم.

** چرا کم کار شدم؟

بازیگر سریال «پس از باران» عنوان کرد: واقعیت این است که خیلی از مواردی که در سال‌های نوجوانی و جوانی ما در دهه شصت ارزش بود، به این نسل‌های جدید منتقل نشده و یا به شکل ناقص منتقل شده است. ما فقط به چند فیلم و سریال و رمان دل خوش کردیم و این نسل را به خوبی نشناختیم. این فرهنگ باید سینه به سینه منتقل می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد.

بازیگر سریال‌های «پس از باران» و «شب دهم» معتقد است که کشف حجاب برخی از بازیگران بر تنش‌ها و شکاف‌های اجتماعی می‌افزاید.

** پیامدهای منفی کشف حجاب بازیگران

آتشانی درباره کم‌کار بودن خود در سال‌های اخیر نیز گفت: من در سال ۱۳۹۶ درگیر بیماری قلبی شدم و این کسالت مرا مدتی از فضای هنری دور کرد. البته فراتر از این اتفاق باید به انتخاب‌های خودم نیز اشاره کنم. من در کلاس‌ها همیشه به هنرجویانم می‌گویم در اولین کار برای بازیگری شما انتخاب می‌شوید، اما از کار‌های دوم به بعد شما هستید که انتخاب می‌کنید که چه نقشی را بازی کنید.

امیر آتشانی در گفت‌و‌گو با آنا؛

در گفت و گو با آنا

وی افزود: متأسفانه روز‌های خوبی را تجربه نمی‌کنیم و هر روز خبر‌های بد کاممان را تلخ می‌کند. من سال‌هاست که کار بازیگری انجام می‌دهم. اغلب کارهایم در تئاتر (نویسندگی، بازیگری، کارگردانی) برخلاف کار‌های تصویری‌ام، درباره دفاع مقدس است. این موضوع را جای دیگری نگفته‌ام، اما پانزده سالم بود که به جبهه رفتم؛ حتی پدر و مادرم هم اطلاع نداشتند و بعد متوجه شدند. این را مایه افتخار می‌دانم که برای مردم و کشورم این کار را انجام دادم. در آن جا بود که شهادت تعدادی از دوستان نزدیک و همرزمان خودم را دیدم که تا پایان عمرم فراموش نمی‌کنم.

بازیگر سریال «شب دهم» عنوان کرد: از طرف دیگر شکاف عجیب و غریبی هم بین هنرمندان و حاکمیت ایجاد شده است. اگر همان ابتدا چهره‌های دولتی به گفتگوی سازنده با هنرمندان می‌پرداختند، این وضعیت ایجاد نمی‌شد. از سوی دیگر، بزرگان و پیشکسوتان سینما و تئاتر هم به نوعی کنار کشیدند و منفعل بودند. درحالی که انتظار می‌رفت این عزیزان وارد میدان شوند و این  قضایا را مدیریت کنند.

امیر آتشانی که برای مخاطبان تلویزیون با حضور در سریال‌هایی همچون «پس از باران»، «شب دهم» و «پایتخت۱» شناخته می‌شود در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه فرهنگ خبرگزاری آنا درباره فعالیت‌های فعلی خود گفت: بعد از سریال «باخانمان» که در زمستان سال ۱۳۹۹ روی آنتن رفت، کار تصویری نداشتم. اکنون هم به عنوان کارشناس در مرکز هنر‌های نمایشی مشغول به کار هستم. علاوه بر این، به صورت پاره‌وقت تدریس بازیگری در برخی مراکز آموزش عالی و آموزشگاه‌های بازیگری را نیز دنبال می‌کنم.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/815648/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%84%D8%AE%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%B3%D9%BE%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%86%D8%B4%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی اظهارداشت: قصد داشتم نمایشی را روی صحنه ببرم، چراکه هم علاقه و هم تخصص من نویسندگی و کارگردانی تئاتر است. اما شرایط فعلی را مناسب نمی‌بینم. یکی دو پیشنهاد تلویزیونی هم دارم که مشغول بررسی آن‌ها نیز هستم.