سلام بر محمد (ص) / صلوات بر محمد (ص)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :إنَّ أبخَلَ الناسِ مَن بَخِلَ بِالسلامِ. بخيل ترين مردم، كسى است كه در سلام كردن بخل ورزد.( الأمالي للطوسي : ۸۹/۱۳۶ )

در معجزه سلام همین بس که این واژه مهم و «کلمه» استراتژیک را در هر جای جهان به هر مسلمان با هر زبانی بگویی حتما به دستور پیامبر رحمت آن را بی درنگ پاسخ خواهد گفت؟ در زمانه هشتگ سازی و دیکته کلمات از طریق امپریالیسم جهانی و رسانه‌های فراگیر یک طرف و یک کلمه از پیامبر ما یک طرف «سلام» چیزی فراتر از یک کلمه است «سلام» معجزه است.

سلام بر محمد و صلوات بر محمد…

 

 

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله: إنَّ مِن مُوجِباتِ المَغفِرَةِ بَذلَ السلامِ و حُسنَ الكلامِ. يكى از موجبات مغفرت، سلام كردن و سخن نيكو گفتن است. ( جامع الأخبار:۲۳۰/۵۹۱ )

امشب شبی است که همه کائنات بر کسی سلام می‌کنند که خود این واژه مهم را تبدیل به مهم‌ترین کلمه جهان هستی برای سلم و امنیت، صلح و امنیت قرار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : إذا تَلاقَيتُم فَتَلاقَوا بِالتَّسليمِ و التّصافُحِ، و إذا تَفَرَّقتُم فَتَفَرَّقُوا بِالاستِغفارِ. هرگاه به هم برخورديد، با سلام كردن و دست دادن برخورد كنيد و چون جدا شديد ، با آمرزش خواهى [براى يكديگر] از هم جدا شويد .(  الأمالي للطوسي : ۲۱۵/۳۷۴)

امشب در شب میلاد پیامبر همین یک کلمه را یادآور شویم و با صلوات بر محمد آل محمد (ص) به یک هدف، یک نگاه و یک نگرش فکر کنیم، هر چند کوتاه و آن موضوعی اصولی به نام «وحدت» اصولی فراتر از همه آنچه ما امواجش امروز ما را می‌برد و راهش ساده‌تر از این همه پیچیدگی‌هایی است که روزمره امروزه ما را فراگرفته است.

یادداشت:

 


منبع: https://snn.ir/fa/news/1036862/%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B5-%D8%B5%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B5