شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ + آخرین وضعیتجمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _شنبه یازدهم فروردین_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۳۰ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آلودگی سنجش کیفیت هوا در ایستگاه خیابان کاوه با شاخص ۱۶۳ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های کردآباد و فرشادی با شاخص ۱۵۷، فیض با شاخص ۱۵۵، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۵۳ و زینبیه با شاخص ۱۵۱ در موقعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های ولدان با شاخص ۱۱۷، انقلاب با شاخص ۱۱۶ و پارک زمزم با شاخص ۱۱۰ ناسالم (نارنجی)، میرزاطاهر با شاخص ۹۱، رهنان با شاخص ۸۶، دانشگاه صنعتی با شاخص ۶۸ و سپاهان‌شهر با شاخص ۵۹ در موقعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۳۰ در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۸۱ و پروین با شاخص ۱۷۹ ناسالم (قرمز) و خرازی با شاخص ۱۳۳ در موقعیت هوای ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۷۲، مبارکه با شاخص ۵۴ و خمینی‌شهر با شاخص ۸۵ سالم (زرد)، شاهین‌شهر با شاخص ۳۲ پاک (سبز) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، زرین‌شهر، سجزی، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر جوی پایدار بر روی استان است، بر این اساس آسمان در بیشتر مناطق صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود، از فردا تا روز چهارشنبه شرایط افزایش ناپایداری‌های جوی بهاری به صورت بارش رگباری، گاهی وزش باد شدید موقتی در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در نواحی غربی و جنوب استان مورد انتظار است که شدت آن طی روز دوشنبه پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن ( CO) ، اُزن ( O ۳)، دی‌اکسید نیتروژن ( NO ۲)، دی‌اکسید گوگرد ( SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون ( PM ۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌


منبع: https://www.imna.ir/news/740442/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B1-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B3-%D8%A2%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA