شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز پنجشنبه ۳ اسفند + آخرین وضعیت

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۲۵ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۵۵ ناسالم (قرمز)، پروین با شاخص ۱۳۸ و خرازی با شاخص ۱۱۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۹۵ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شده است، افزود: ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۴۴، پارک زمزم با شاخص ۱۴۰، کاوه با شاخص ۱۳۶، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۳۳، رهنان با شاخص ۱۳۱، ولدان با شاخص ۱۱۲، انقلاب با شاخص ۱۰۹، فرشادی با شاخص ۱۰۸، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۰۳، در موقعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود. شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.


منبع: https://www.imna.ir/news/730178/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%DB%B3-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های سپاهان‌شهر با شاخص ۸۰ و میرزاطاهر با شاخص ۷۸ در وضعیت سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه خیابان فیض فعال نیست.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _پنجشنبه سوم اسفند_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۲۵ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر جوی پایدار از امروز تا اواخر روز جمعه بر روی استان است، از ابتدای هفته بعدی تا اواسط هفته سامانه ناپایدار بارشی بر روی استان حاکم خواهد بود، بر این اساس تا پایان روز چهارم اسفند؛ آسمان صاف، گاهی قسمتی ابری در مناطق مرکزی و صنعتی غبار محلی گاهی در ساعات بعدازظهر وزش باد لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود، از بعدازظهر شنبه به تدریج آغاز بارش‌ها را خواهیم داشت. این سامانه از اواخر وقت شنبه تا پایان روز دوشنبه بیشتر مناطق را در بر خواهد گرفت که اوج فعالیت آن در غرب و شمال استان است، آسمان شهر اصفهان نیز امروز صاف، گاهی کمی ابری و وزش باد ملایم خواهد بود.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، سجزی، مبارکه، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۷۵ و سجزی با شاخص ۱۵۵ ناسالم (قرمز)، زرین‌شهر با شاخص ۱۲۳ و خمینی‌شهر با شاخص ۱۲۰ ناسالم (نارنجی)، شاهین‌شهر با شاخص ۹۲ و مبارکه با شاخص ۸۰ سالم (زرد) است، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.