شالبافیان: تجربیات آموزشی پیشکسوتان و صاحبنظران گردشگری مدون می‌شود

شالبافیان افزود: پیرو تجربه مطلوب حاصل در بخش محتوای گردشگری موضوعی، این اقدام می‌تواند به طرق مختلف از جمله مدون کردن تجربیات افراد پیشکسوت، صاحب‌نظر و موفق در زمینه‌های مختلف حوزه گردشگری و انتقال اطلاعات به گستره وسیع خانواده این صنعت اعم از دولتی و خصوصی با همکاری مستمر دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری، بخش دانشگاهی و مراکز آموزشی خصوصی در دستور کار قرار گیرد.

معاون گردشگری در ادامه تاکید کرد: با تعریف پروژه‌های آموزشی متنوع باید در کنار آموزش‌های عمومی و مرسوم، روزنه‌های جدید برای ورود نگاه متفاوت و کاربردی به این حوزه باز کنیم و از آموزش برای دمیدن به مشعل پویای گردشگری بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: بر این اساس تجربیات افراد پیشکسوت در حوزه گردشگری همانند جلال نصیریان، افرادی  که صاحب مدل‌های تجاری موفق در این صنعت هستند، جوانان فعال و یا افراد صاحب نظر علمی و یا غیرآکادمیک، در قالب تاریخی شفاهی، گردآوری، ثبت و سپس به جامعه مخاطب علاقه‌مند انتقال داده شود.

شالبافیان تاکید کرد: باید پل قابل فهمی میان منابع و سرفصل‌های آموزشی ایجاد تا مکانیسم انتقال مفاهیم را عینی کنیم. خوشبختانه ابزارش را نیز در اختیار داریم. آموزش را باید از ستاد و استان‌ها آغاز کنیم. اولین گروهی که نیاز به آموزش دارند خود ما هستیم. وقتی بپذیریم که ما نیاز به آموزش داریم همین انگیزه یادگیری را افزایش می‌دهد.

شالبافیان: تجربیات آموزشی پیشکسوتان و صاحبنظران گردشگری مدون می‌شود

شالبافیان: تجربیات آموزشی پیشکسوتان و صاحبنظران گردشگری مدون می‌شود


منبع: https://www.irna.ir/news/84904584/%D8%B4%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D9%88%D9%86

در پایان این نشست معاون گردشگری از فعالین این حوزه که در یک سال اخیر بیشترین همکاری و اثربخشی را در صنعت گردشگری به ارمغان آورده‌اند با اهدای لوح، تشکر و قدردانی کرد.

شالبافیان نخستین پروژه ثبت تجربیات آموزشی را بر مبنای انتقال تجربیات شخص جلال نصیریان، پیشکسوت صنعت گردشگری قرار داد و گفت: بهره‌مندی و انتقال دانش بیش از ۵۰ ساله نصریان رسالتی بر گردن ماست. تجربه عزیزانی همانند ایشان که سال‌ها در این حوزه تجربه کسب کرده اند باید ثبت شود. این اقدام پروژه‎ای ذی‌قیمت است چرا که تا قبل از اینکه اساتید این حوزه به دلیل کهولت، بیمار و قدرت تکلم خود را از دست بدهند، سبب مستند شدن تجربیات ارزشمند موجود شده و می‌تواند به عنوان محل رجوع در اختیار نسل جوان و مخاطبان این حوزه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا از روابط‌عمومی معاونت گردشگری علی‌اصغر شالبافیان در جمع اساتید و فعالین حوزه آموزش گردشگری که به بهانه برپایی مدرسه پاییزی گردشگری در سالن خلیج‌فارس این معاونت گرد هم جمع شده بودند، گفت: تلاش ما این است که آموزش‌های حوزه گردشگری، کاربردی و مرتفع‌کننده نیاز این صنعت از ابعاد و زوایای مختلف باشد. از این رو تولید محتوای آموزشی خلاق و کاربردی از مهم‌ترین وظایف دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری به شمار می‌آید که با همکاری مستمر و پویای بخش خصوصی، دانشگاه و مراکز آموزشی قابل تحقق است.

معاون گردشگری با اشاره به یکی از پروژه‌های آموزشی در دست انجام در بخش گردشگری موضوعی افزود: در حال حاضر یکی از اقدامات در راستای تولید محتوای خلاق و کاربردی، تبدیل کتاب بین‌المللی موضوعات و مسیرهای گردشگری فراملی، تهیه شده توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیسیون سفر اتحادیه اروپا (ETC) به اطلاعات مصور و ویدئویی است که پس از اتمام و گردآوری کامل علاوه بر استفاده در سرفصل‌های دروس آموزشی مختلف به استان‌های کشور نیز ابلاغ و به عنوان یکی از ملاک‌های ارزیابی همکاران استانی با هدف به روزرسانی اطلاعات و دانش مورد نیاز، به کار گرفته خواهد شد.

او همچنین برپایی دوره‌های آموزشی ویژه فعالین گردشگری در قالب مدارس تابستانه و هم‌اکنون به صورت مدرسه پاییزه را نیز اقدامی شایسته از سوی دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری عنوان کرد و گفت: هدف این است که با ارائه محتوا، تدریس و واگذاری مسئولیت اجرایی مدارس آموزشی گردشگری به بخش خصوصی و تشکل حرفه‌ای مرتبط و از سویی تسهیل‌گری توسط معاونت گردشگری به عنوان بخش دولتی، این فرصت ویژه را برای خانواده گردشگری فراهم آوریم و با تداوم آن و بهره‌گیری از فضای مجازی در سطح وسیع، اطلاع‌رسانی و زمینه ارتباط با مخاطبان علاقه‌مند این حوزه برقرار شود.