شانزدهمین «تجسمی فجر» به ایستگاه پایانی رسید/ معرفی برگزیدگان

در ادامه، نوبت به نکوداشت مفاخر هنر‌های تجسمی رسید و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه محمود سالاری، محمد خراسانی زاده و امیر عبدالحسینی از مفاخر هنر‌های تجسمی تجلیل کردند. بر این اساس نشان هنر‌های تجسمی ایران به افشین شاهرودی، محمدحسین صلواتیان، بهرام عظیمی، منصور نام‌سن، مهدی حیدری، رضا برانگیز و محمدمهدی روحانی اهدا شد.

طوبای زرین به انتشار کتاب آبان به مدیریت کاوه علی مردی اهدا شد.

امیر عبدالحسینی دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر در ابتدای مراسم خطاب به حاضران گفت: فجر را به نور وجودتان روشن و به عطر حضورتان گلشن کردید. رسم چنین است که از روند برگزاری جشنواره و روایت آماری و تعداد آثار و هنرمندان و بخش‌های مختلف جشنواره سخن بگویم، اما با رخصت از شما این فرصت را به انتشار در رسانه‌ها واگذار و سخن را به تصویری از جشنواره شانزدهم معطوف می‌کنم؛ اول آنکه دفتر جشنواره با سرآغاز هنر نوآور خلاق وحدت بخش و امیدآفرین به همراهی استادان آراسته و با حضور هنرمندان شریف هنر‌های تجسمی ایران گشوده شد، دفتری که برگ‌های سیمین و زرین آن به شایستگی ورق خورد و دستاورد‌های درخشان هنر‌های تجسمی معاصر را به نمایش گذاشت.

بخش علمی (دانش هنر‌های تجسمی):

سعید کریمی دبیر هنری استان فارس و پوریا جلالی مدیرکل ارشاد استان کرمانشاه اهدا شد.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1133290/%D8%B4%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D9%81%D8%AC%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86

وی تصریح کرد: این فرهنگ، فرهنگی است که از روزگار گذشته به امروز ما رسیده و از آن حکایت می‌کند که هنر‌های تجسمی همواره تاریخ ساز، فرهنگ ساز و هویت ساز است.

شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر با رویکرد هنر نوآور، خلاق، وحدت‌بخش و امیدآفرین در تهران و سایر استان‌های کشور برگزار شد.

ضمن تقدیر از ساناز باحجب قدسی و فاطمه پاکنژاد و علیرضا کریمی، طوبای زرین به پوریا طهماسبی اهدا شد.

وی افزود: بر همین اساس نیاز داریم که فضا‌های بهتری و دیوار‌های بهتری برای میزبانی از کشور‌های دیگر داشته باشیم. تا کی باید کشور‌های دیگر رویداد‌ها را برگزار کنند و ما هنوز در تهران یک دوسالانه بین المللی رسمی نداشته باشیم.

بخش ناشران کتاب‌های تخصصی:

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این جشنواره به ۲ بخش کاتبان وحی و کاتبان سوره حمد که برای اولین بار در جشنواره حضور داشت نیز اشاره کرد و افزود: در این دوره به دیوارنگاره‌های شهری که به آن‌ها توجه کمتری شده بود نیز بیشتر توجه شد.

دبیرکل جشنواره بیان کرد: در این میان تردیدی نیست که جشنواره هنر‌های تجسمی برای سال‌های پیش رو در روزگار جوانی اش به فضای معتبر نمایشگاهی نیازمند است.

بخش فیلم‌های مستند تجسمی:

خراسانی زاده در پایان یادآور شد: تشکر می‌کنم که در فضای ماده واحد شورای عالی انقلاب فرهنگی مسیری برای اکسپو فراهم شد و حتما به آن رسیدگی خواهیم کرد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر شامگاه پنج‌شنبه ۳ اسفند ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنر‌های تجسمی و هنرمندان هنر‌های تجسمی در تالار وحدت در حال برگزاری است.

در ادامه جایزه و طوبای زرین بخش «تجسم هنر» به

وی بیان کرد: در این جشنواره هر استان نیز برای هنرمندان خود دارای نمایشگاه گردان خود، فضای بومی و افتخارات خود بود؛ این‌چنین بود که فجر شانزدهم در شرایطی که دشمنان ما هر آن‌چه در توان داشتند به میدان آوردند، اثبات کرد هنرمندان تجسمی دست در دست یکدیگر برای این مرز پرگهر در کنار یکدیگر ایستادند.

افشین شاهرودی هنرمند عکاس پیشکسوت در سخنانی گفت: آقای خراسانی زاده چشم انداز خوشایندی برای هنر‌های تجسمی ترسیم کرد که خوشحال کننده است. به عنوان یک عکاس این نشان را در شرایطی گرفتم که عکاسی مستند اجتماعی شرایط دشواری دارد که باعث می‌شود بسیاری از مسایل اجتماعی را فرصت نکنیم به تصویر بکشیم و این خوب نیست، چون باعث می‌شود آینده از نظر حافظه تصویری نسبت به شرایط غنی نباشد که تحریف را در زیر دارد. هنرمندان دیگر رشته‌ها نیز دشواری‌هایی دارند که امکان فعالیت‌های صنفی برایشان فراهم نیست و این باعث کاهش تولیدات هنری می‌شود. اما امیدوارم با توجه به این نکات شرایطی فراهم شود تا هنر، شادابی را به جامعه تزریق کند.

محمد خراسانی زاده مدیرکل هنر‌های تجسمی، رییس شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر و سرپرست موزه هنر‌های معاصر تهران نیز در سخنانی گفت: جشنواره‌ای که گذشت اتفاق بزرگی بود. جشنواره تجسمی فجر اثبات کرد که حوزه هنر‌های تجسمی به عنوان دارنده گسترده‌ترین اصیل ترین، نجیب‌ترین همراه‌ترین و خوش سابقه‌ترین جامعه هنری کشور می‌تواند یک دل و هم صدا دست به دست هم دهند و برای جشن ملی وحدت ایرانیان چنین شکوهی بیافریند. اتفاق بسیار بزرگی است که ٢٢ دبیر ملی و بیش از ۶٠ داور ملی ٣٢ دبیر استانی و بیش از ١٢ هزار اثر در سطح استانی و … در کنار یکدیگر جمع شدند و رویدادی متنوع شکل گرفت.

بخش طراحی فرهنگ محور:

وی گفت: مهمترین چالش در فجر شانزدهم را کمبود دیوار مفید و زیبنده می‌دانم. چنین جشنواره مهم و قابل توجهی با گستردگی و تعدد رشته‌های زیرمجموعه هنری این رویداد با نگاه توسعه محور و آینده نگر به نگارخانه ملی نیاز دارد. همان گونه که به فضل خدا و همت متولیان سالن‌های زیبنده‌ای برای آثار سینمایی نمایشی و موسیقی مهیاست، امید می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور گسترده‌ترین رویداد هنری کشور در فضای نمایشگاهی درخور و شایسته‌ای به اجرا در آید و در پرورش هنرمندان مؤثر شود.

ضمن تقدیر از هادی آفریده، آبتین شمیلی از شیراز طوبای زرین را دریافت کرد.

خراسانی زاده همچنین گفت: از روز شنبه که جشنواره‌های فجر در سال ١۴٠٢ با این رویداد به پایان می‌رسد برای جشنواره هفدهم برنامه ریزی خواهیم کرد و آیین نامه بازنگری خواهد داشت. این جشنواره در کنار جشنواره‌های تجسمی جوانان و ان‌شاءالله جشنواره تجسمی نوجوانان و رویداد‌های بین المللی باید مجموعه‌ای یکپارچه باشند.

وی بیان کرد: فراوانی و عیار هنری آثار فجر شانزدهم در کنار مواردی از جمله درخشش استان‌ها در بخش تجسم هنر، پیوند جامعه دانشگاهی و جامعه حرفه ای، رویکرد کاربردی در دیوارنگاری شهری و طراحی فرهنگ محور، اهمیت حضور ناشران کتاب‌های تجسمی، توجه به جنبه‌های ترویجی این هنر با نمایش فیلم‌های مستند تجسمی، معرفی آثار برتر از نگاه مخاطبان و فراز‌های بسیار دیگری از این دست فجر شانزدهم را به جوانی خلاق و پرانرژی بدل کرد که آرزو‌های درخشانی را برای روزگار ۲۰ سالگی‌اش در اندیشه دارد.

طوبای زرین به سیدهادی امامی و فاطمه حامدی از اصفهان تعلق گرفت.

رییس شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر با اشاره به جای خالی ایران در دوسالانه هنر‌های تجسمی ونیز بیان کرد: در دوسالانه ونیز جای ایران گاه خالی بوده است؛ مردم ما عادت دارند اگر در یک رویداد المپیک پرچم ایران را نبینند، گلایه می‌کنند، اما کسی گلایه نمی‌کند که چرا فقط ٩ بار در دوسالانه‌های ونیز شرکت کردیم. ما باید هر سال آنجا باشیم و هنرمندان ما خود را به دنیا برسانند و ایران را رویان کنند و بگویند ایران ما، ایران هنرمندان است. نگارخانه‌های ما نیز نیازمند همراهی و حمایت بیشتر هستند. باید به این فکر کنیم که سرمایه گذاری در عرصه تجسمی که حتی می‌تواند به عنوان پشتوانه پول ملی تلقی شود باید در سبد فرهنگی خانواده ایرانی جا باز کند.

پس از پخش کلیپ موسیقایی از فیلم سینمایی «قدمگاه» که آهنگسازی آن برعهده امیر عبدالحسینی و خوانندگی آن برعهده محمد معتمدی بود، برگزیدگان بخش‌هایی از جشنواره به شرح زیر اعلام شدند.

خراسانی زاده گفت: جامعه هنر‌های تجسمی یک دریا ظرفیت است، اجازه دهید این ظرفیت را در جزییات بیش از این تکرار نکنم، اما از مقامات عالی رتبه این جمع، حضار و بینندگان می‌خواهم که بیایید کمک کنیم این عرصه هنری پر افتخار بهتر دیده شود و افکار عمومی هنر‌های تجسمی را بشناسد. حیف است وقتی از مردم می‌پرسیم هنر تجسمی چیست فقط چند واژه را به یاد می‌آورند؛ هنر‌های تجسمی یک دنیاست و پشتیبانی ما محدود بوده است. کمک کنید تا پرچم جمهوری اسلامی ایران را در رویداد‌های بین المللی برافراشته کنیم.

در ادامه، پیام محمود سالاری پخش شد. وی در این پیام تصویری گفت: توفیق یافتیم به اختتامیه جشنواره تجسمی برسیم که تجربیات ما را اضافه کرد. شاهد اتفاقی نو بودیم. حضور اساتید در جشنواره هنر‌های تجسمی فجر، گستره فعالیت این جشنواره را افزایش داده بود.

عبدالحسینی عنوان کرد: تصویر دوم سخن را به اهمیت ارتقای فرهنگی و نگاه آینده پژوهانه در عرصه هنر اختصاص می‌دهم. استادان علوم ارتباطات گفته اند که کودکان پیام‌های زنده‌ای هستند که برای آیندگان می‌فرستیم؛ آیندگانی که هرگز آن‌ها را نمی‌بینیم. این عبارت علاوه بر زیبایی و شاعرانگی در هنر‌های تجسمی به تمامی درست و ارزشمند است چرا که عصاره اندیشه و خیال و ادراک آدمی در قالب این هنر به آیندگان می‌رسد.

اجرای این مراسم برعهده مژده لواسانی بود.

سالاری در پایان ضمن تشکر از دست اندرکاران جشنواره گفت: امیدوارم هنرمندان این عرصه روز به روز بیشتر بدرخشند و بمانند و بپایند.