«شراره» در سایه تماشایی می‌شود/ تجربه‌ای زنانه در مواجهه با جنگ تحمیلی

«مرافریاد کن – ۱۳۷۳»، «شب‌های حرم- ۱۳۷۶»، «مهتابی- ۱۳۷۷»، «دورترین مرغ جهان میخواند-۱۳۷۷»، «مردی دیگر-۱۳۷۸»، «شب- ۱۳۸۰»، «سهرابی دیگر-۱۳۸۱»، «گلایه- ۱۳۸۳»، «اُپرت روزگاران- ۱۳۸۶»، «به آسمان نگاه کن -۱۳۷۸»، «عطسه بیست و یکم دسامبر-۱۳۹۰»، «سنگ بست- ۱۳۹۳»، «سه شنبه‌های لعنتی- ۱۳۹۸» آثار نمایشی بودند که این هنرمند تاکنون در مقام کارگردان روی صحنه برده است.  

نمایش «شراره» به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی از پنجم تا بیستم مهر ماه ساعت ۱۸ و ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۷۰ هزار تومان در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

نمایش «شراره» از روز پنجم مهر ماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر پیش روی مخاطبان قرار خواهد گرفت.  

سینا ییلاق‌بیگی طراح صحنه، مهدی حسنی آهنگساز، رضا خضرایی طراح نور، فرزانه عاقلی طراح لباس، مرتضی برزگرزادگان دستیار کارگردان، برنامه ریز، طراح پوستر و بروشور، امیراحسان امیری پور، امیر حسین خاتمی، ویدا منصوری، امینا خاتمی (گروه کارگردانی)، سارا بی خوش دستیار طراح لباس، امیر خدامی عکاس نیز دیگر اعضای گروه اجرایی نمایش را تشکیل می‌دهند.

محمدمهدی خاتمی درباره این نمایش نوشته است: «این اثر نمایشی  روایت‌گر داستان زنی است که در روز‌های آغازین جنگ نامزد خود را از دست می‌دهد و در طول سالیان سال با خاطرات او زندگی می‌کند. جنگ و تبعات آن به مانند بسیاری از افراد دیگر همچنان برای این شخصیت وجود دارد و بر زندگی او سایه انداخته است. بر همین اساس نمایش چند مقطع از زندگی این زن را به صورت رئالیستی به تصویر می‌کشد. تصویری که برای این زن با وجود کیلومتر‌ها فاصله از جنگ برایش ایجاد می‌شود. البته این کاراکتر به دلیل آنکه دائم با شخصیت‌های ذهنی درگیر است گاهی نمایش از فضای رئال فاصله گرفته و ذهنی‌تر می‌شود.»

 انتهای پیام/۴۱۰۴/


منبع: https://ana.press/fa/news/806399/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B4%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D8%AD%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8Cریاست انجمن نمایش مشهد، ریاست انجمن هنر‌های نمایشی خراسان رضوی، مدیرعاملی انجمن هنر‌های نمایشی ایران، مدیر همایش استان‌های سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، عضو پیوسته انجمن نمایشنامه نویسان خانه تئاتر، عضو هیات انتخاب بخش صحنه‌ای چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، داور جشنواره تئاتر استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان، نیز از جمله فعالیت‌های اجرایی محمد مهدی خاتمی در حوزه‌های اجرایی است. ضمن اینکه نویسنده برگزیده یازدهمین جشنواره تئاتر دفاع مقدس برای نگارش نمایشنامه «گلایه» و نامزد دریافت تندیس نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای نگارش نمایشنامه «سه شنبه‌های لعنتی» از جمله موفقیت‌های خاتمی در عرصه تئاتر طی سال‌های گذشته محسوب می‌شوند.  

در نمایش «شراره» که از جمله آثار نمایشی تئاتر شهر در حوزه تئاتر مقاومت است، نسرین نکیسا، تکتم اخجوانی، امینا خاتمی، مرجان علوی، مجتبی زادفر، سعید توکلی، امیر احسان امیری پور و غلامرضا عارف نژاد به عنوان بازیگر و اتابک نادری به عنوان مشاور کارگردان حضور دارند.  

در هفته دفاع مقدس؛

محمد مهدی خاتمی از جمله هنرمندان حوزه تئاتر است که تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ادبیات نمایشی به پایان رسانده است. وی علاوه بر کارگردانی در چندین اثر نمایشی به عنوان نویسنده و بازیگر نیز حضور داشته است.  

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، «شراره» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار نمایشی تئاتر شهر به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی خاتمی است که همزمان با هفته دفاع مقدس در تالار سایه این مجموعه روی صحنه خواهد رفت.