شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی (بخش اول)

 

داستان کوتاه موش‌ها و آدم‌ها توسط برنده جایزه نوبل ادبیات، جان اشتاین بک در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. نویسنده در این کتاب از داستان غم انگیز جورج میلتون و لنی اسمال که دو کشاورز مهاجری بودند که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا تغییر مکان داده بودند می‌گوید. مبنای این داستان از تجربیات اشتاین بک که زندگی بی‌خانمان را به تصویر می‌کشیده برگرفته‌است. عنوان این کتاب  نیز از شعر رابرت برن برگرفته شده‌است.

نشر ماهی

ادعا می شود که ایالات متحدة آمریکا یکی از آزادترین جوامع جهان است و از سوی دیگر نظام سیاسی و جامعة مدنی این کشور به عنوان الگو، به دیگر کشورها نشان داده می شود. ولی واقعیت این است که طبق گفتة بسیاری از روشنفکران برجسته، نظام سیاسی این کشور از خلاء دموکراتیک عمیقی رنج می برد. ساختارهای قدرت نهادهای عقیدتی، موسسات تجاری و غول های رسانه ای و تبلیغاتی، نهادهای دموکراتیک این کشور را به شدت فرسوده ساخته اند و پیگیری منافع زورمندان و اغنیاء، به قیمت جنایات هولناک و نقض قوانین و معاهدات بین المللی در پس ادعای متعالی و خیرخواهانه، پنهان نگه داشته می شوند.

آخرین پدر خوانده

ظاهرا سال‌های بسیاری است که امریکا با کشور جمهوری اسلامی ایران دشمنی دارد و به گواه تاریخ، انواع و اقسام توطئه‌ها و سیاست‌های خصمانه ای را در این چند ساله علیه مان به کار برده است. البته منظور از امریکا رژیم آن است و نه مردمانش. اما این دشمنی ها به چه علت است؟ آیا امریکا تنها با یک کشوری مثلا به اسم ایران مشکل دارد؟ و یا شکل امریکا با یک نوع اندیشه و یا به عبارتی دیگر نوعی نگاه به عالم است؟ و یا سوالی از این دست که استکبار امریکا به چه معناست و آیا دم از حقوق بشر زدن آنها قابل تقدیر نیست را از چه کسی می‌توان پاسخ گرفت؟ رابطه ما با امریکا چکونه باید باشد و آینده امریکا چه می‌شود؟

حمید مولانا

آمریکا از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

پروفسور حمید مولانا استاد علوم ارتباطات اجتماعی در دانشگاه جرج واشنگتن ایالات متحده آمریکا، با توجه به تجربه پنجاه ساله اي که از زندگي در آمريکا دارد، تلاش دارد تا مخاطب کتاب خود را به شناخت واقع بينانه اي نسبت به ايالات متحده آمريکا برساند. و در اين مسير به مراحل اوج و فرود اين سرزمين و تفاوت بين آمريکا و آمريکايي‌ها نظر دارد.

گریس هالسل/ ترجمه قبس زعفرانی

 

 در واقع  این کتاب داستاني است در مورد يك خانواده فقير آمريكايي كه در پي يافتن كار راهي ايالت كاليفرنيا شده‌اند . خانواده اي كه با وجود پدربزرگ و مادربزرگ ، يك زن حامله و دو بچه كوچك احتياج زيادي به سرپناه و غذا دارند و حاضرند براي هر مزدي كار كنند تا شكمشان سير شود . آنها فكر مي‌كنند در كاليفرنيا كار زياد است اما متوجه مي‌شوند كه تعداد كارگرها چندين برابر كارهاي موجود است و كارفرمايان مرتب مزدها را كم مي‌كنند.

براندازی

یدالله

 

امیرکبیر

موسسه انقلاب اسلامی

نشر ثالث

 

«آنها خداي پيشين را مي‌پرستند كه فقط به دو ملت توجه دارد: يهوديان و مسيحيان . آن‌ها مي‌گويند پنج ميليارد انسان باقي‌مانده در محاسبات الهي جايي ندارند، به همين دليل خداوند از ايشان مي‌خواهد براي قرباني شدن در آتش آرماگدون پيش بيايند. آن‌ها مي‌گويند خداوند از ما نمي‌خواهد براي صلح گام برداريم، بلكه خواهان آغاز جنگي هسته‌اي است كه كرة زمين را تخريب و نابود كند…»

این کتاب ترجمه گفت وگوی دنیس رابرت و ورونیکا زاراکویز با نوام چامسکی است. دنیس رابرت درباره این کتاب نوشته است: متن این گفتگوها که باید آن را مدرک مستندی دانست، حاصل مصاحبه ای است که در نوامبر 1999 در ساختمان زیبای صومعه ای قدیمی انجام شد؛ صومعه ای بر بالای تپه ای در نزدیکی سی ین.

جان اشتاین بک/  ترجمه عبدالحسین شریفیان

استفن کینزر / ترجمه محمد حسین آهویی

ایالات شکست خورده

نگاهی انتقادی به سیاست امریکا

 

موسسه انتشارات نگاه

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

 

گریس هالسل، نویسنده سخنرانی‌‌های رؤسای جمهور آمریکا و روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، در کتاب خود مسائلی را بیان می‌کند که برای هر کارشناس یا محقق مسائل سیاسی و مذهبی از اهمیت بسزایی برخوردار است. وی در کتابش، از نقش بنیادگرایی مسیحی در ایالات متحده می‌گوید و از تاثیر آن بر حکومت و جامعه آمریکا می‌نویسد. هالس، از دوران کودکی خود که چگونه یک بنیادگرای مسیحی می‌شود می‌نویسد و در ادامه از سفرش به  سرزمین‌‌های مقدس با سرپرستی جری فالول (مبشر مشهور انجیلی) می‌گوید و در کنار آن‌ها، به تحلیل و بررسی مطالب مرتبط با‌ اندیشه مسیحیت صهیونیستی می‌پردازد.

جان اشتاین بک /  ترجمه سروش حبیبی

موعود

روایت سریع تاریخی از کودتاها، انقلاب ها و حمله و اشغال کشورها که آمریکا از طریق آنها چهارده دولت را سرنگون کرده، همیشه به سودش تمام نشده است. سیاست تغییر رژیم با دولت جورج دبلیو بوش شروع نشد، بلکه بیش از صد سال بخش مهمی از سیاست خارجی ایالات متحده بوده است. درآغاز با سرنگون کردن نظام پادشاهی هاوایی در ۱۸۹۳ و در ادامه با جنگ اسپانیا ـ آمریکا و سپس جنگ سرد تاکنون، ایالات متحده در سرنگونی دولت هایی که سر راه اهداف سیاسی و اقتصادی اش قرارگرفته و مقاومت کرده اند، کوچکترین تردیدی به خود راه نداده است. حمله به عراق و اشغال آن در سال ۲۰۰۳، هرچند تازه ترین نمونه این گونه عملیات است اما احتمالا آخرین آنها نیست. درکتاب براندازی، استیون کینزر، داستان سیاستمداران، جاسوسان، فرماندهان نظامی و مدیران کمپانی ها و سوداگران ماجراجو و جسوری را روایت می کند که خودسرانه و به تشخیص خود اقدام به سرنگونی و تغییر رژیم ها کرده اند.

جام جم

نويسنده در مقدمه اين اثر مي نويسد:

آورام نوآم چامسکی، استاد بازنشسته دپارتمان فلسفه و زبان‌شناسی موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا است. وی کتاب، مقالات و سخنرانی های بسیاری در نقد سیاستهای ایالات متحده امریکا دارد. وی معتقد است که آمریکا و هم‌پیمانانش هرگز برقراری دموکراسی و آزادی برای کشورهای خاورمیانه و عربی را خواستار نیستند.

فصل دوم کتاب که با هدف شناخت نظام حاکم بر آمریکا نگاشته شده‌ است، شامل عناوین فرعی دولت و حکومت، احزاب سیاسی، سازمان‌های اجتماعی، جامعه مسلمانان در امریکا و دموکراسی امریکا است. به عنوان مثال در بخش جامعه مسلمانان در امریکا، مباحثی مانند نگاه آماری، مسلمانان و کشف امریکا، جامعه شیعیان، جامعه سیاه‌پوستان، سازمان و تشکل‌های مسلمانان و وضعیت اجتماعی و اقتصادی پرداخته شده است.

خوشه‌های خشم

افق

نوام چامسکی روشنفکری شناخته‌شده و منتقد سیاست‌های ایالات متحده است. این روشنفکر آمریکایی می گوید: “باید مردم را با تبلیغات سیاسی گسترده ای که محافل تجاری (که نیمی از آن آمریکایی است) تنظیم می کنند، به سوی هدف‌های بی ضرر سوق داد؛ محافلی که سرمایه و انرژی فراوانی را صرف تبدیل مردم به مصرف کنندگان منزوی ای می‌کنند که از زندگی چنان که باید باشد کاملا بی‌خبرند….”

 کتاب حاضر مجموعه بیانات مقام معظم رهبری حول موضوع امریکاست. به گفته صاحب نظران در میان رهبران دنیا در حال حاضر آیت الله خامنه‌ای دارای آگاهی بسیار بالایی در زمینه امریکاست و از این جهت سخنان ایشان می‌تواند رهگشای حل بسیاری از سوالات ذهن ما باشد.

داستان حضور مافیا در مناسبات اجتماعی و فساد دستگاه‌ها درارتباط داشتن با این گروه‌ها، یکی از بحث برانگیزترین مسائل دنیای سیاست است. ماریو پوزو نویسنده آمریکایی سیسیلی‌الاصل و خالق پدرخوانده با نوشتن این داستان به نقد جامعه آمریکا و پشت پرده های هنرآمریکایی پرداخته است. او در رمان “آخرین پدرخوانده” هم همان راه را ادامه داده است؛ با این تفاوت که نگاه پوزو در این رمان وسیع تر و واقع بینانه تر است. آخرین پدر خوانده داستان انسانهایی است که در دنیای مدرن به فضای سنتی و خانوادگی خویش وفادارند و به احترام ، کار ، سادگی و شرف ایمان دارند و بر پایه آن نظمی را بنا نهاده‌اند که هرکس از آن تخطی کند سزای خیانت خود را می بیند.

در فصل سوم کتاب، مباحث فرهنگی نخبگان، صنایع فرهنگی و رسانه‌ها، آزادی و کنترل بیان، امریکا به کجا می‌رود؟ و فراز و فرود قدرت مطح می‌شود. در بخش آزادی و کنترل بیان که در این فصل از کتاب قرار دارد، نمونه‌های از سانسور در آمریکا شمرده شده است و درباره رسانه‌ها و دیپلماسی عمومی صحبت شده است. در این بخش از کتاب، صنایع فرهنگی در آمریکا به مثابه یک سانسورچی تشبیه شده‌اند.

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

ماریو پوزو/  ترجمه حبیب الله شهبازی

به گزارش تحریریه گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو،  آمریکا کشوری تاثیرگذار در مناسبات جهانی است و البته  دشمنی آشکاری با ملت ایران دارد. تاریخ معاصر ما همیشه  تحت تاثیر این کشور قرار گرفته است لذا شناخت دقیق آمریکا برای عموم مردم و متخصصین ضروری می‌نماید. در این راستا با سلسله گزارش‌هایی سعی خواهد شد آثار مکتوب در این زمینه خدمت خوانندگان معرفی شود. در ادامه بخش اول این آثار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

منوچهر محمدی

 

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی (بخش اول)

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

موش‌ها وآدم‌ها

 

نوام چامسکی/ یعقوب نعمتی

این کتاب سال 1939 منتشر شد و  سرمایه‌داران و زمین‌داران آمریکا از انتشار آن ناخشنود بودند . این کتاب برای مدتی در آمریکا ممنوع شد ولی به دلیل حقیقت گویی و هم دردی با قشر پائین جامعه جای خودش را باز کرد و خواننده‌های زیادی داشت.نارضایتی سرمایه داران از حقیقت گویی اشتاین بک آنها را واداشت تا حرفهایی بر خلاف انچه کتاب گفته بود تحویل کشاورزان که اغلب هم بی‍‌سواد بودند،بدهند. آنها کتاب را ضد کلیسا معرفی کردند و همین طور به دروغ گفتند که تصویری که این کتاب از کشاورزان به نمایش گذاشته تصویر مردمی وحشی است. کشاورزان هم از همه جا بی خبر به کتابخانه ها رفتند و این کتاب را آتش زدند.

 

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی


منبع: https://snn.ir/fa/news/1046302/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A8%DA%A9-%D8%AA%D8%A7-%DA%86%D8%A7%D9%85%D8%B3%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%88%D9%84

در این کتاب با ذکر نکات بسیاری سعی در نقد سیاست‌های داخلی و خارجی دولت امریکا دارد. چامسکی معتقدست که نظام سیاسی آمریکا در راستایی رهبری می شود که به پایان ارزش های تاریخی برابری، آزادی و دموکراسی کارآمد منجر می شود.

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

نشر افق

 

«شما در اين کتاب مشاهده خواهيد کرد که آمريکا ساده و در عين حال پيچيده، گيج کننده، پر از تناقض و همچنين فريبنده، متنوع، يکنواخت و بزرگ است. براي مثال، ما امروز فرهنگ مصرف گرايي دنيا را به ارث برده ايم براي بسياري از مردم، زندگي در آمريکا جذاب و دلربا به نظر مي رسد، اگر برخي از عادت هاي آمريکايي ها به ديگر ملت ها سرايت کند، جهان نياز سه برابر خواهد داشت و افزون بر آن آلودگي محيط زندگي نيز چندين برابر خواهد شد.»

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی

کتاب «امریکا شناسی» در 3 بخش کلی «شناخت جامعه»، «شناخت نظام» و «شناخت فرهنگ» به معرفی جامعه آمریکا می‌پردازد.فصل ابتدایی کتاب با عنوان «شناخت جامعه»، شامل عناوین فرعی امریکاشناسی، جامعه و مردم، تاریخ و تمدن، اقتصاد سرمایه‌داری و دین و سیاست است.

نوام چامسکی/ ترجمه ابوالفضل نعمتی

آمریکا شناسی (فراز و فرود يک امپراطوري)

شناخت آمریکا؛ از اشتاین بک تا چامسکی