صدور هشدار نارنجی همراه با رگبار باران و صاعقه پی‌درپی در اصفهان

رفیعی خاطرنشان کرد: ورزنه با دمای ۳۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و بویین میاندشت با دمای سه درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان اصفهان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/665954/%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AC%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%DA%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B5%D8%A7%D8%B9%D9%82%D9%87-%D9%BE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%BE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

وی درباره بیشترین بارندگی شهرستان‌های استان اصفهان طی ۲۴ ساعته گذشته تا صبح امروز، گفت: طی این مدت بیشترین بارندگی‌ها به ترتیب در شهرستان کبوترآباد ۷.۹ دهم میلی‌متر، اردستان ۴.۱ میلی‌متر، بوئین ۳ میلی‌متر، میمه ۲.۷ دهم میلی‌متر، زواره ۱.۴ دهم میلی‌متر، نطنز یک میلی‌متر، مبارکه ۹ دهم میلی‌متر، ورزنه ۷ دهم، فرودگاه ۶ دهم، مورچه خورت و مهاباد ۳ دهم، گلپایگان و کاشان انارک اصفهان ۲ دهم و نجف‌آباد یک دهم میلی‌متر ثبت و گزارش شده است.

وی درباره هشدار هواشناسی سطح زرد با فعالیت سامانه بارشی در استان، گفت: فعالیت این سامانه از روز گذشته آغاز و تا پایان روز جمعه _نوزدهم خردادماه_ با رگبار باران بهاری گاهی با رعد و برق، احتمال تگرگ و وقوع صاعقه همراه است.

وی با بیان اینکه شدت ناپایداری‌ها بیشتر در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و امروز مورد انتظار است، افزود: در نیمه شرقی و شمال استان نیز تا روز جمعه شرایط وقوع طوفان لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک و کاهش دید پیش‌بینی می‌شود. کلانشهر اصفهان نیز امروز بعدازظهر تا اوایل شب درگیر ناپایداری‌های شدید همرفتی خواهد بود.

رفیعی اظهار کرد: اجتناب از هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان‌های در دست ساخت یا نیمه کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ انجام تمهیدات در صنعت کشاورزی، اتخاذ تمهیدات لازم توسط دستگاه‌های اجرایی و امدادی توصیه می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره هشدار هواشناسی سطح نارنجی با فعالیت سامانه تشدید ناپایداری محلی و رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در استان، تصریح کرد: فعالیت این سامانه از امروز آغاز و تا پایان روزجاری در بیشتر مناطق با رگبار، رعدوبرق، صاعقه پیاپی، تگرگ، وزش باد شدید و توفان موقت، در نقاط مستعد گردوخاک و کاهش دید همراه خواهد بود.

وی افزود: لغزندگی سطح جاده‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌های فصلی، کاهش دید در جاده‌ها، احتمال اختلال در راه‌های روستایی به واسطه رگبار باران از اثرات مخاطرات فعالیت این سامانه است.

رفیعی ادامه داد: احتیاط در سفرهای برون و درون شهری، اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آگاهی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و اتخاذ تدابیر در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌شود.

وی گفت: آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، سقوط از ارتفاع، کاهش دید به واسطه توفان و گردوخاک از اثرات مخاطرات این سامانه است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه اثرات فعالیت سامانه بارشی روز گذشته در شهرستان میمه، مبارکه، چادگان، دهق، خوانسار، گلپایگان و نطنز دور از انتظار نیست، اظهار کرد: فعالیت این سامانه طی فردا در بیشتر مناطق و در روز جمعه در شهرستان مهاباد، اردستان، نطنز، دهق، شهرضا، ورزنه و نائین همراه خواهد بود.

وی با اشاره به کاهش دمای هوا بین سه تا پنج درجه طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان، افزود: بیشینه دمای هوای کلانشهر اصفهان در گرم‌ترین ساعت‌های امروز به ۳۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا، به ۱۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین شدت سرعت وزش باد در روز گذشته با ۱۰۴ کیلومتر بر ساعت ثبت و گزارش شده است، اظهار کرد: طی این مدت وزش باد در کلانشهر اصفهان ۷۶ کیلومتر بر ساعت بوده است.

محمدرضا رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: براساس بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی، امروز تا اوایل هفته آینده شرایط برای ایجاد ناپایداری‌های همرفتی به صورت افزایش ابر، رگبار و رعدوبرق، تگرگ، تنش دمایی، گاهی وزش باد شدید و توفان لحظه‌ای بر روی کل استان پیش‌بینی شده است.