ضرغامی: سرویس‌های بهداشتی بسیاری از امامزادگان مطلوب نیست

وی افزود: متولیان امامزادگان باید شان اماکن تاریخی خود را حفظ کنند که برخی ها در این زمینه کوتاهی می کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بخشی از گردشگری در ایران هوایی است که خیلی از مردم توان مالی استقاده از ان را ندارند؛ بخشی از گردشگری در زمینه راه آهن است که اصلا وضع ما خوب نیست‌. عمده مردم از طریق جاده به گردشگری می پردازند لذا باید همه خدمات را برای استفاده مردم آماده کنند.

وی گفت: سرویس های بهداشتی بسیاری از امامزادگان مطلوب نیست؛ اکثر مساجد اهل سنت در تمام روز باز بوده و به همه مردم خدمات می دهند و اخیرا هم در تماس با مشاور اهل سنت رییس جمهور از این اقدام اهل سنت تشکر کردم اما مساجد شیعیان اینگونه نیستند و مسحد مانند خانه شخصی سرایدار و متولیان شده است در حالی که مردم باید از مسجد استفاده کرده و سرویس بهداشتی بروند و نماز را در ساعات مختلف بخوانند.

وی گفت: نباید از دستگاه ها و سازمان های نظارتی برای انجام کارهای بزرگ و تاثیرگذار ترسید و باید از تمام ظرفیت و اختیار و مسئولیت خود برای ارتقا جمهوری اسلامی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: متولیان باید زبان دهه هشتادی ها و جوانان را بشناسند و بدانند و از هنرهای سنتی استفاده بیشتری کنند.

وی گفت: اخیرا ۵۴ کاروانسرا را ثبت جهانی کردیم که کار بسیار بزرگی بود؛ بزودی به دنبال ثبت مساجد تاریخی ایران اسلامی در عرصه جهانی خواهیم رفت.

وی افزود: یک میلیون و ۱۴۵ هزار فعال صنایع دستی داریم که امامزادگان می توانند محل هایی برای عرضه صنایع دستی باشند. هیچ چیزی به اندازه صنایع دستی با فرهنگ، تمدن، تاریخ و سبک زندگی عجین نیست. ۸۷۰۰ بقعه و امامزاده وجود دارد که ۲ هزار بقعه و امامزاده ثبت ملی شده است که باید آنها ثبت و ضبط کنیم.

وزیر میراث فرهنگی افزود: بقاع متبرکه از برجسته ترین میراث فرهنگی اسلامی است زیرا انواع رشته های هنری در ان وجود دارد که میراث معنوی ملموس و ناملموس در آنها وجود دارد.

ضرغامی گفت: احتکار و محکتر فقط کسی نیست که چند کیسه برنج را نگه بدارد و زمان گرانی بفرشد بلکه کسی که مدیریت و توان و اختیار و مسئولیت لازم را داشته باشد و نتواند کاری کند و اندازه آن ظرفیت کار و تلاش کند باید در آن دنیا پاسخ بدهد.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اولین جشنواره سراسری سلاله با اشاره نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه اظهار داشت: حماسه غزه مبدا تاریخ جدیدی در تاریخ جنبش های اسلامی و آزاد دنیا است و هنوز ابعاد آن به طور کامل منتشر نشده است و به دلیل بزرگی شکست صهیونیست ها، آنها به در و دیوار زده و انواع بمب ها را بر سر زنان وکودکان فلسطینی ریخته و آنها را به شهادت می رسانند.

ضرغامی تصریح کرد: بهترین مردم بهترین بناها را که در شان امامزادگان باشد ساخته شده و وظیفه همگان آن است که این موضوع را ثبت و ضبط کنیم زیرا اثر معنوی و تاریخی بزرگی است.

برخی فناوری های نوین به دنبال سیاه کردن دنیاست و اقدامی شبیه اقدامات مردم غزه مسیر آزادمنشی دنیا را برای کسانی که راه را گم کرده اند روشن می کنند.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: فضای فیزیکی امازادگان و بقاع متبرکه را باید توسعه داد فقط باید این توسعه متناسب با آن مکان باشد؛ وزارت میراث فرهنگی برای توسعه فضای فیزیکی امامزادگان هیچ محدودیتی ندارد فقط باید منطبق با اسناد و قوانین ما باشد.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد سفر به روستایی که دیروز ثبت جهانی شد/ سفری شیرین به روستای کله‌قندی ایران

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: مدیریت بقاع متبرکه کار عظیمی در حپزه فرهنگی و اجتماعی و دینی است؛ تولیت بقاع متبرکه چند وجهی است زیرا ظرفیت بسیار بالایی برای کارهای عظیم دارد.

۴۷۲۳۶


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1830880/%D8%B6%D8%B1%D8%BA%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%88%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

وی افزود: طبق آیه های قران، ما نباید از کم فروشان باشیم و نسبت به رفتارهای خود مراقبت لازم را داشته باشیم؛ ترازوی اعمال ما در قیامت همه اقدامات ما را ثبت و ضبط و بررسی می کند.