عظمت نیاوران و تشنگی گردشگران/ کاخ نیاوران یک آب‌سردکن هم ندارد

۲۳۳۲۳۳


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1680291/%D8%B9%D8%B8%D9%85%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D8%B4%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D8%A2%D8%A8-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%A9%D9%86-%D9%87%D9%85-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

قدم در باغ که بگذاری، بخواهی چند متر یا چند کیلومتر از مساحت ۱۱ هزار هکتاری‌اش را گشت بزنی، خواهی نخواهی برای رفع عطش و خستگی، به نوشیدن آب نیاز داری. اما در داخل کاخ نیاوران، کاخی که روزی اقامتگاه تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بوده و گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری در آن رفت و آمد دارند، خبری از دست‌کم یک دستگاه آبسرد کن نیست. یکی از مسئولان این مجموعه درباره علت نبودن دستگاه آبسردکن در کاخ نیاوران به «خبرآنلاین» اینگونه توضیح داد: «از طرف وزارت بهداشت، به دلیل مسائل کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی آبسردکن‌ها جمع‌آوری و ممنوع شده بود. همچنان هم به دلیل همین مسائل بهداشتی تجهیزاتی از این قبیل راه‌اندازی نمی‌شود.»

اگر باز هم برای رفع تشنگی خود و در نبود دستگاه آبسردکن، ناچار به پرداخت هزینه و خرید آب معدنی از کافه یا بوفه‌ای در داخل مجموعه شوید، باز هم خبری از آن نیست. مسئول مذکور درباره علت نبود کافه و بوفه در داخل کاخ نیاوران، عنوان کرد: «کافه موجود در باغ نیاوران در مزایده وزارت میراث فرهنگی است. گروه قبلی رفتند و قرار است گروه جدید بر سر کار بیاید. به دلیل این تغییر و تحولی که قرار است رخ دهد، فعلا کافه تعطیل است. بوفه هم به زودی راه‌اندازی خواهد شد.»

گرچه بنابر گفته این مسئول شاغل در مجموعه نیاوران، «آبسردکن‌ها به دلیل دستورالعمل‌های بهداشتی جمع‌آوری شده است اما در دوران پیش از کرونا هم آبسردکن‌ها وضعیت خوبی نداشتند و برای مجموعه‌ای با این گستردگی و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، تنها دو دستگاه آبسردکن در نزدیکی در خروجی و ورودی کاخ وجود داشته است.»

با این تفاصیل با وجود پرداخت هزینه بلیت ورودی توسط بازدیدکنندگان، در نبود حتی یک دستگاه آبسردکن و عدم وجود کافه یا بوفه، اگر نتوانید تشنگی را تاب آورید، به ناچار باید به سمت در خروج از کاخ بروید که در نزدیک‌ترین حالت، پس از طی کردن ۳۰ دقیقه زمان و صرف هزینه، تشنگی خود را در خارج از کاخ نیاوران برطرف کنید.

بیشتر بخوانید:

وزیری که «هفت حوض» را هفت باغچه کرد؛ مدیریت غیرمتخصص‌ها بر میراث فرهنگی

آبسردکن‌ها به دلیل دستورالعمل‌های بهداشتی جمع‌آوری شده است اما در دوران پیش از کرونا هم آبسردکن‌ها وضعیت خوبی نداشتند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون با وجود کمتر شدن همه‌گیری ویروس کرونا، راه‌اندازی مجدد دستگاه‌های آب‌سرد کن در برنامه‌های آتی قرار دارد یا خیر، بیان کرد: «اگر کرونا کامل از بین برود و دستورالعمل جدیدی برای ما صادر شود، این کار انجام می‌شود ولی فعلا چون ممنوع است ما نمی‌توانیم مجددا راه‌اندازی کنیم.»

عظمت نیاوران و تشنگی گردشگران