عفاف و حجاب سنگر حفظ خانواده در جامعه ایرانی است

اسماعیلی افزود: اکثریت جامعه ایرانی پایبند به آداب و هنجارهای دینی است. این پایبندی را انقلاب اسلامی ایجاد نکرد، بلکه در جامعه ایرانی وجود داشت و انقلاب اسلامی آن را ظهور و بروز اجتماعی و بین‌المللی داده است.

وی تصریح کرد: دشمن می‌خواهد با موضوع عفاف و حجاب این اسطوره‌ها را از حافظه تاریخی ایران حذف کند. امروز دشمن با همه توان به میدان آمده تا عنصر عفاف و حجاب را از جامعه ایرانی بگیرد. در اغتشاشات اخیر نیز وقتی از موضوع اقتصادی به موضوع فرهنگی تغییر جهت دادند، این مسئله ثابت شد.

اسماعیلی به نقش بی‌بدیل امام خمینی(ره) در شناخت استعداد زنان ایرانی اشاره کرد و گفت: در عصر انقلاب اسلامی زنان عفیف میدان‌دار اصلی مبارزه بودند. نوشته‌ای از شهید حاج حسین همدانی موجود است که در آن آمده: «امام(ره) در مقابل دشمن بعثی یک جبهه بزرگ را ایجاد کرد. از آن رزمنده دلاور که در اطلاعات عملیات لشگر در عمق خاک دشمن نفوذ می‌کرد تا آن زنی که در روستاها و شهرها پشتیبانی از جنگ را با پختن نان انجام می‌داد. این مادران شهدا بودند که افتخار دفاع مقدس را برای ما آفریدند. افسران شهدا بودند. این همسران جانبازان هستند که هنوز هم مقاومت می‌کنند و با جانبازان زندگی می‌کنند. این‌ها اسطوره‌های عزت و افتخار ایران اسلامی هستند.»

وزیر فرهنگ به نقش روشنفکران غربی در جامعه ایرانی و رواج فرهنگ غربی در این جامعه اشاره کرد و گفت: نویسندگان غرب‌مآب چند مسئله را عامل عقب‌ماندگی عنوان می‌کردند که نخستین آن‌ها موضوع عفاف و حجاب بود.

اسماعیلی تصریح کرد: در مقابل این تمدن اصیل، تمدن غربی قرار گرفته که در ذات خودش برهنگی و ترویج آن را دارد. به طوری که در دوره انقلاب صنعتی و پس از آن یکی از مهم‌ترین کارکردهای جامعه فرهنگی‌شان آماده کردن زنان برای حضور در اجتماع و پشت‌سر گذاشتن مسائل مربوط به پوشش بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای علیه حجاب ایجاد شده است، تصریح کرد: همین امروز هم هر گاه زنان عفیف ما افتخار می‌‌آفرینند، مورد سانسور قرار می‌گیرند. همه افتخارات حوزه زنان با عظمت ما را سانسور می‌کنند تا الگو و اسوه نشوند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: ما وظیفه داریم در مقابل نقشه‌های دشمن با آگاهی و برنامه‌ریزی وارد شویم و نباید اجازه دهیم نقشه دشمن در ایجاد انشقاق در جامعه نتیجه دهد. با شیوه‌ای که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند باید پیش برویم. هر جا با این شیوه پیش رفتیم و جنبه رحمانی و لطیف پوشش و عفاف را عرضه کردیم نگاه‌های متفاوت را جذب کردیم.

وی با بیان این‌که خانواده مهم‌ترین نهاد در ساخت جامعه اسلامی و حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی است اظهار کرد: نقطه قوت ما حوزه فرهنگی و خانواده است و دشمن هم نقطه قوت ما را هدف گرفته است. به همین دلیل ما هم در تمام اجتماعات اعلام می‌کنیم دست از صیانت کانون خانواده‌ها برنمی‌داریم.

وزیر فرهنگ در هشتمین همایش ملی «چادرهای آسمانی» که روز سه‌شنبه -۲۰ تیر- به همت معاونت فرهنگی اجتماعی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: امروز دشمن با همه توان به میدان آمده تا عنصر عفاف و حجاب که سنگر حفظ خانواده در جامعه ایرانی است را از این جامعه بگیرد.

وی با بیان این‌که جامعه ایرانی به برکت اسلام در دوره طلایی‌ خود قرار دارد، گفت: در نمایشگاه کتاب امسال با ۷ میلیون بازدیدکننده کمترین حاشیه در مورد عفاف و حجاب را داشتیم. خود زنان عفیف جامعه میدان‌دار بودند و با حضور و تذکر جلوی مشکل احتمالی را می‌گرفتند. همه زنان و کودکان و جوانان با قوت به صحنه آمدند. این عمق جامعه ایرانی است که مردم با انواع سلیقه‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: در تمام دوره پهلوی اول و دوم هر آنچه در شعر شعرا، نوشته نویسنده‌ها و فیلم فیلمسازان ترویج شد، تحقیر عفاف و حجاب و معرفی پوشش به عنوان عامل تحجر و عقب‌ماندگی بود. به همین دلیل است وقتی غرب یک سرباز خشن خود را در جایگاه حکمرانی ایران قرار داد، یکی از ماموریت‌های اولیه‌اش هدف قرار دادن حجاب جامعه ایران و کشف حجاب بود. ولی آنچه ما می‌بینیم در صدر بودن زنان عفیف در پاسداری از استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: دشمنان انقلاب با جنگ ترکیبی تمام عیار به دنبال ایجاد انشقاق در جامعه هستند و می‌خواهند مردم را مقابل هم قرار دهند و در این مسیر نیز خانواده‌ها را هدف قرار داده‌اند. عفاف و حجاب سنگر حفظ خانواده در جامعه ایرانی است و دشمن هم تمام تلاش خود را برای فرو ریختن این حصر و قلعه به کار گرفته‌ است.

اسماعیلی تصریح کرد: وقتی از نگاه اندیشمندان خارجی به این تحولات نگاه کنیم، بهتر می‌توان این عمق را درک کرد. این درخشش انقلاب اسلامی در منطقه و نظام بین‌المللی و جایگاه بالای جمهوری اسلامی در صحنه‌های خارجی با همین هنجارها و حفظ ارزش‌ها به دست آمده است و ما مستحکم پشت این آرمان‌ها ایستادیم. 


منبع: https://ana.press/fa/news/857608/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B9%D9%81%D8%A7%D9%81-%D9%88-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

اسماعیلی افزود: در همین ۲۰۰ سال در اوج همه تهاجم‌های فرهنگی غرب و افسران پیاده‌نظام این تفکر، زنان عفیف ایرانی در صحنه حاضر بودند. نخستین اجتماع بزرگ تهران در دوره ناصری را همین زنان چادری ما در اعتراض به قرارداد ننگین تنباکو برگزار کردند. زنان در زمان مشروطه در صدر این قیام عدالت‌خواهانه بودند. اما مورخان و روایت‌گران تاریخ عمدا این صحنه‌های غیرت و حضور باشکوه زنان را در صحنه‌های اجتماعی سانسور کردند تا به نسل‌های بعدی منتقل نشود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فی آنا، محمدمهدی اسماعیلی در ادامه با اشاره به پیشینه چندهزار ساله‌ عفاف و حجاب در فرهنگ ایرانی و زندگی عفیفانه زنان کشور افزود: اگرچه اسلام عزیز مناسک و شیوه‌های تکاملی و آسمانی را به عناصر فرهنگی کشورمان اضافه کرد، ولی همه مستندات تاریخی نشان می‌دهد هرآنچه در ایران بزرگ و باعظمت در طول هزاره‌های گذشته به یادگار رسیده است، نشان از تاریخی بودن و اصیل بودن انتخاب حجاب برای زنان ایرانی است.

جنگ ترکیبی علیه خانواده ایرانی

سانسور اثرگذاری زنان ایرانی توسط غرب

وی با بیان این‌که غرب داستان غمناکی را طی کرده است، گفت: وقتی غرب و تجدد غربی وارد جوامع اسلامی شد، در نخستین مواجهه موضوع عفاف و حجاب را مورد تهاجم قرار داد. به همین دلیل نیز در تاریخ ادبیات سیاسی و فرهنگی کشورمان در مواجهه با تهاجم غرب یک پیشینه حداقل ۲۰۰ ساله به ساحت عفاف و حجاب را می‌بینیم.

وی ادامه داد: پس از ورود دین مبین اسلام به ایران نیز فرهنگ ایرانی مناسک و شیوه‌های آسمانی به خودش گرفت و زنان جامعه اسلامی در کنار مردان به ایفای نقش و وظایف خود پرداختند. در هر دوره تاریخی زنان شاخصی را می‌بینید که نقش اثرگذار و ماندگاری از خودشان به یادگار گذاشتند.

دوره طلایی جامعه ایرانی