علی رهبری به صحنه روسیه باز می‌گردد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا، علی رهبری، رهبر و آهنگساز بین‌المللی ایرانی اخیرا به عنوان رهبر ارکستر مارینسکی انتخاب شده و پیش‌تر نیز در ارکسترهای فیلهارمونیک رادیو تلویزیون چک، بلگراد سمت رهبر دائم میهمان را داشته و مدیریت هنری ارکستر‌های سمفونیک شهر‌های بروکسل، مالاگا، زاگرب، و مالاگا را نیز عهده دار بوده است.

به پیشنهاد والری گرگیف مقرر شد در هر فصل هنری ۱۲ کنسرت مختلف برگزار شود و در آن‌ها علاوه بر آهنگسازان غربی از بعضی آثار آهنگسازان شرقی نیز استفاده شود.

از انتهای اردیبهشت

رهبری در روزهای  ۲۹ اردیبهشت و ۵ خرداد با دو برنامه مختلف بار دیگر به مدت ۲ هفته رهبری ارکستر سمفونیک اپرای مارینسکی را به عهده خواهد داشت.

در اردیبهشت ۱۴۰۱ ، علی رهبری توسط والری گرگیف رهبر مشهور روس و مدیر مجموعه اپرای مارینسکی برای یک کنسرت به سنت پترسبورک دعوت شد تا ۲ اثر مشهور روسی را رهبری کند. قطعه اول، سمفونی شماره ۵ از شوستاکوویچ و قطعه دوم، شهرزاد اثر کورساکوف.

بعد از این کنسرت والری گرگیف و ارکستر سمفونیک مارینسکی تصمیم گرفتند جایگاه پر اهمیت رهبری دایم میهمان ارکستر سمفونیک اپرای مارینسکی را به علی رهبری واگذار کنند.

در اولین سالگرد دعوت والری گرگیف از علی‌ رهبری به مجموعه مارینسکی، کنسرت‌های این هنرمند آغاز می‌شود.

کل آثار انتخاب شده در این مجموعه عبارت‌ند از: شوستاکوویچ: سمفونی‌های شماره ۵ و ۱۰ کورساکوف: شهرزاد، چایکوفسکی: سرناد برای ارکستر زهی، سمفونی‌های شماره ۴ و ۵ و سمفونی مانفرد و اورتور رومئو و ژولیت، ریشارد شتراووس: چنین گفت زرتشت
دبوسی: بعد از ظهر یک دیوف علی رهبری: چنین گفت زرتشت به زبان فارسی، خواننده تنور: رضا فکری، دورژاک: سمفونی‌های شماره ۷و۸و۹، باباجانیان: بالاد برای پیانو و ارکستر، برلیوز: سمفونی فانتاستیک،‌فازیل سای: هزارو یکشب در حرمسرا، طالب خان شهیدی: تخت جمشید، استراوینسکی: سوییت شماره ۱و ۲، سوییت پرنده اتشین و پتروشکا، خاچاطوریان: سویت باله گایانه، اراتونیان: کنسرتو برای ترومپت
مارتین خایمه: سوییت فلامنکو، راول: سوییت دافنیس و کلوعه و کاتایف: لیلی و مجنون


منبع: https://ana.press/fa/news/844864/%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D8%AD%D9%86%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%AF