غرب مازندران چشم‌انتظار بررسی و تکمیل ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام گردشگری

این سرمایه گذار با بیان آنکه در دیگر کشورها به ویژه ترکیه حدود پنج هزار هتل ساخته شده که از این تعداد حدود ۵۰۰ باب آن هتل پنج ستاره است ، افزود : در ایران و مازندران فردی که سرمایه گذاری می کند به خاطر عشق و علاقه به وطن است و غیر از آن در فرآیند دریافت مجوزها خیلی اذیت می شود به طوری که برخی از سرمایه گذاران در مسیر دریافت مجوزها پیشیمان و منصرف می شوند. 

 همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران تصریح کرد: با وجود ظرفیت های بالای گردشگری در غرب این استان، میزان سرمایه گذاری بسیار اندک است و باید تلاش های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

 غرب مازندران از دیرباز تاکنون به علت برخورداری از موقعیت های ممتاز جنگل های سرسبز منطقه هیرکانی، دریای خزر، آثار تاریخی و طبیعی مانند قلعه مارکوه ، کاخ موزه، مجموعه آبگرم معدنی در رامسر، تپه کلار کلاردشت، حمام های تاریخی در عباس آباد و وجود ۲ فرودگاه نوشهر و رامسر و صدها مورد جاذبه های گردشگری، خاستگاه  مسافران داخلی و خارجی به ویژه شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس بوده است. 

این سرمایه گذار تصریح کرد : برای دریافت مجوز ساخت این هتل حدود پنج سال دوندگی کردم و با اینکه هیچگونه نیازی مانند وام و زمین نداشتم متاسفانه در پاسخ به استعلام ها برای دریافت مجوز هر دستگاه اجرایی ساز خودش را می زد به طوری که آن زمان ماهی ۱۰ روز مسیر طولانی نوشهر – ساری یا تهران – ساری برای دریافت مجوز طی می کردم و پرونده حامل تقاضاها روز به روز قطورتر می شد.

شهرستان های نور، نوشهر ، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن، رامسر با افزون بر یک میلیون نفر جمعیت در غرب مازندران واقع شده است، این منطقه به خاطر قرار گرفتن در موقعیت خاص جنگلی، کوهستانی و ساحلی یکی از مناطق بی نظیر گردشگری ایران و جهان محسوب می شود که به همین خاطر مجذوب سرمایه گذاران هست.

سیدعزت الله صرغامی در حاشیه بازدید از منطقه گردشگری چشمه کیله تنکابن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مازندران و بویژه غرب استان از ظرفیت های خوبی در بسیاری از حوزه ها بویژه گردشگری برخوردار است که باید به نحو مطلوبی از آنها استفاده شود.

حمید کبیری سرمایه گذار یکی از این طرح ها و مالک هتل ۳۰ طبقه در نوشهر است که از نداشتن برق مورد نظر به عنوان مهم ترین دغدغه این طرح بزرگ گردشگری کشور گلایه کرد.

وی با اظهار آنکه از این میزان هزینه بر آورد شده، حدود سه میلیارد و ۸۰۰ میلیارد تومان آن صرف خرید تجهیزات و بقیه برای احداث ساختمان پست برق صرف شد ، افزود : در خرداد ماه سال گذشته طبق صورت جلسه استانداری، قرار بود برق این هتل تامین شود متاسفانه تا امروز این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش ایرنا، تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت دولت سیزدهم برای آبادانی و پیشرفت ایران اسلامی است که بارها از سوی رییس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است؛ آیت الله رییسی رییس جمهور بویژه در سفرهای استانی ضمن موافقت با تخصیص اعتبارات و منابع لازم برای تکمیل طرح های نیمه تمام اعلام کرده است” بنای ما این است که در استان‌ها کارهای نیمه تمام را به سرانجام برسانیم.”

این هتل از سال ۱۳۹۴ با پیش بینی اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد ریال در زمینی به گستره بیش از پنجاه هزار متر مربع و زیربنای حدود ۹۱ هزار متر مربع در بیش از ۳۰ طبقه ساخته شده است ، ۴۵۰ اتاق اقامتی ، ۵۷باب سوئیت ، تالار ، سالن های همایش ، رستوران ، فضاهای ورزشی مجزا برای بانوان و آقایان و پت هلی کوپتر از بخش های پیش بینی این هتل محسوب می شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه در شش ماه دوم امسال، دست کم ۶۸ میلیون نفر اقامت در شب در این استان ثبت شد، یادآور شد : با بهره برداری طرح گردشگری تحول چشمگیری در ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگری در این استان ایجاد می شود.

در همین پیوند ، پژوهشگر و فعال حوزه گردشگری در غرب مازندران گفت : صنعت گردشگری به عنوان صنعت خدمات رسان مطرح می شود و نقش این صنعت اکنون و در آینده نیز بسیار پر اهمیت است که باید از ظرفیت های موجود آن در این منطقه بهره برداری علمی بشود.

به منظور بررسی وضعیت گردشگری غرب مازندران، وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی سفری به این منطقه داشت که در این بازدیدها یادآور شد : دولت سیزدهم تلاش دارد تا عقب ماندگی‌های غرب مازندران در حوزه گردشگری را جبران کند.

غرب مازندران چشم‌انتظار بررسی و تکمیل ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام گردشگری

ارائه تسهیلات بانکی با نرخ سود مناسب و کمک های بلاعوض از جمله مشوق ها و بسته های حمایتی دولت برای تشویق سرمایه گذاران در مناطق نمونه گردشگری است که دستور کار  نهادهای ذیربط قرار گرفته است.

صنعت گردشگری غرب مازندران در مجموع با بهره برداری این تعداد طرح ها رونق می یابد اما آنها پس از سالها به دلایلی گوناگون از جمله مشکلات کارشناسی نشدن و مباحث اداری گرفته تا کمبود اعتبار ،کاغذبازی اداری، نداشتن چشم انداز روشن و نقشه راه، نبود حمایت ها و محدودیت زیست محیطی مواجه هستند که نیاز ضروری است متولیان امر در استان مازندران برای جلوگیری از اتلاف سرمایه بررسی و ساماندهی کنند.   

 سید محمود حسینی پور استاندار مازندران با بیان این که باتمام وجود و توان برای گره‌گشایی از مشکلات مردم تلاش خواهیم کرد، گفت: مدیران استان باید تقاضاهای به حق و در چارچوب قانون شهروندان مازندرانی را بررسی و حل کنند و در صورتی که کارشکنی در مسیر خدمت به مردم ایجاد شد باید مدیر مربوطه در پیشگاه قانون پاسخگوی عملکردش باشد.

اورمزدی خاطرنشان کرد : وزارت میراث فرهنگی در این ارتباط سردرگم چند ساله ای است چون طرح جامع گردشگری ندارد تا سرمایه گذار را در مسیر واقعی خودش هدایت  و معرفی کند.

طرح های گردشگری نباید با مشکلات مواجه شوند

غرب مازندران چشم‌انتظار بررسی و تکمیل ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام گردشگری

محمدرضا اورمزدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باید برای سرمایه گذار برنامه ریزی کوتاه مدت ؛ میان مدت و بلندمدت پیش بینی بشود و مهمتر این که طرح جامع گردشگری در مازندران و غرب این استان داشته باشیم تا همه موارد از صفر تا صد مباحث گردشگری نیز دقیق ساماندهی و اجرایی بشود.

نکته دیگر این که ظرفیت های بالقوه ای در غرب مازندران برای توسعه صنعت گردشگری وجود دارد که به تاکید کارشناسان با تهیه نقشه جامع گردشگری و با ارایه طرح های بدیع و خلاقانه ، این طرح های نیمه کاره گردشگری با این رویکرد ، باردیگر بازنگری قرار گیرند.   

دولت سیزدهم با درک اهمیت گریزناپذیر صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی و توسعه پایدار، عزم خود را برای شکوفایی بیش از پیش این صنعت در راستای ایفای سهم واقعی در اقتصاد کشور جزم کرده است، بر این اساس، رویکردها و اقدامات متعددی برای افزایش رقابت پذیری صنعت گردشگری ایران در دستور کار و اجرا قرار گرفته است؛ امید که با بهره برداری طرح های نیمه کاره گردشگری در کشور از جمله غرب مازندران شاهد شکوفایی صنعت گردشگری باشیم.

اعتبارات زیادی نیاز است

برزگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری غرب مازندران می تواند در رونق اقتصادی این منطقه تاثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه اکنون سرمایه گذار حوزه گردشگری در مازندران وجود دارد، اظهارداشت: سرمایه گذار نیاز به امنیت دارد و دستگاه های مربوطه باید با تقویت زیرساخت ها بستر لازم را فراهم نمایند.

صادق برزگر افزود : زیبنده نیست در روند اجرای طرح گردشگری در این استان و غرب مازندران مشکلاتی مواجه شوند.

به تاکید کارشناسان با بهره برداری طرح های نیمه کاره زیرساخت های گردشگری منطقه غرب مازندران برای پذیرش واقعی انبوه مسافران داخلی و  خارجی مهیا خواهد شد که انتظار است که این مهم در دولت سیزدهم اتفاق بیفتد.

غرب مازندران چشم‌انتظار بررسی و تکمیل ۲۰۰ طرح نیمه‌تمام گردشگری


منبع: https://www.irna.ir/news/84919263/%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C

نداشتن نقشه راه موانع طرح های نیمه کاره گردشگری

در همین ارتباط ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران معتقد است که  فراهم نبودن زیر ساخت ها در بخش های مختلف مهم ترین چالش صنعت گردشگری این استان شمالی است که باید به این دغدغه توجه اساسی بشود.

وی ادامه داد : علت افزایش شمار طرح های گردشگری در غرب مازندران از جمله می تواند این باشد که در مقطعی از دوره های گذشته تبلیغات فراوانی برای این منطقه گردشگری  شده و سرمایه گذاران زیادی برای طرح های گردشگری به این منطقه هجوم بردند اما آنچه مورد انتظار بوده حجم سرمایه گذاری مورد نظر اتفاق نیفتاده است.

غرب مازندران با برخوردی ۲ فرودگاه یکی در رامسر و دیگری در نوشهر با صدور مجوز مرز هوایی این قابلیت را دارند که صنعت گردشگری با بهره برداری شمار طرح های نیمه تمام  در این خطه گردشگرپذیر متحول شود. 

به اعتقاد کارشناسان غرب مازندران دارای ظرفیت های بی بدیل در حوزه گردشگری، میراث طبیعی و ساحلی و حتی کشاورزی است که متاسفانه از ادوار مختلف تاکنون برای شکوفایی آن به معنای واقعی برنامه ریزی اصولی نشده است.

این فعال گردشگری عدم زمانبندی مناسب را از دیگر موانع بهره برداری این طرح های نیمه تمام گردشگری برشمرد و  اضافه کرد : سرمایه گذار این بخش می آیند چون زمانبندی مناسب برای انجام طرح ها ندارد وقتی با تاخیر طرحهش را اجرایی کند می بیند قیمت مصالح افزایش می یابد و با تورم مواجه می شود آنگاه پروژه را نیمه تمام رها می کند.

کبیری گفت : در زمان حاضر این هتل حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ، سال ۱۳۹۸ طی  صورت جلسه ای در استانداری مازندران و توافقی که با شرکت توزیع برق غرب مازندران  و شرکت برق منطقه ای استان انجام گرفت بنا بود برای تامین برق این هتل ، پیشنهاد شد که حدود ۱۴ میلیارد تومان باید سرمایه گذار هتل بپردازد.

ضرغامی با بیان اینکه دولت در سفر به مازندران اعتبارات خوبی در حوزه گردشگری در نطر گرفته است ، خاطرنشان کرد : باید این عقب ماندگی تاریخی در بلند مدت جبران شود و ما در تلاش هستیم تا این اتفاق مهم بیفتد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران اظهارداشت : برای تقویت زیرساخت های حوزه گردشگری تعامل بین دستگاه ها ضروری است و باید این اتفاق رقم بخورد.
به گفته برزگر تلاش داریم تا با ایجاد زیرساخت های لازم بویژه در حوزه اقامتی و همچنین تسهیل گری در اخذ مجوزها این امکان فراهم گردد تا منطقه روی توسعه و تحول را در ابعاد مختلف ببیند.
به گفته وی در آینده ای نزدیک با بهره برداری طرح های نیمه تمام و ساماندهی امور مربوط در این بخش شاهد تحولات خوبی در حوزه گردشگری غرب مازندران خواهیم بود.

تحولات خوبی در حوزه گردشگری غرب مازندران خواهیم بود 

وی اظهارداشت : حدود ۲۰۰ پروژه نیمه تمام در حوزه گردشگری غرب مازندران وجود دارد که برای اتمام آن به اعتبارات زیادی نیاز است.

به تاکید این استاد دانشگاه پروژه ها باید چشم انداز و دولت و نهادهای مربوط هم برنامه مشخص داشته باشد تا طرح ها سالها نیمه تمام نماند.

لزوم تهیه طرح جامع گردشگری

به تاکید دست اندرکاران امر ایجاد سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری غرب مازندران می تواند در رونق اقتصادی این منطقه تاثیرگذار باشد چراکه این منطقه شمال ایران به خاطر برخورداری از مناطق طبیعی دریا، جنگل و کوهستان یکی از نقاط مهم گردشگری کشورمان محسوب می شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد : در برخی از موارد مشاهده می شود که یک طرح گردشگری بعد از ماهها اجرا شده اما به دلایلی مانع ادامه ساخت آن می شوند چون نقشه از پیش اندیشیده ندارند و یا مکان سنجی نشده که فلان طرح گردشگری در کدام منطقه ایجاد شود مشکلات فرارو بعد از اجرا نمود پیدا می کند که در واقع سرمایه گذار طرح را دلسرد می کند.

وی اظهارداشت: با داشتن طرح جامع گردشگری به طور قطع سرمایه گذار می داند در کدام مکان طرحش را ایجاد کند و  باید بداند که سرمایه اش را در کجا هزینه می کند اکنون سرمایه اش نه تنها هدایت نمی شود بلکه به بطالت می رود این نکته ای است که برنامه ریزان باید به آن توجه کنند. 

خبرنگار ایرنا برای تکمیل این گزارش از مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران درخواست مصاحبه تلفنی کرد که آقای برزگر پیامک داد که اطلاعات مورد نظر را از معاون او اخذ شود و بعد از برقراری ارتباط تلفنی به معاون مدیرکل و مطرح کردن درخواست، سرانجام به خاطر حضور در جلسات و مشغله کاری، مصاحبه انجام نشد.

لزوم ارایه خدمات مطلوب به گردشگران 

حسین کرمانیان افزود : امروز با توجه حضور چشمگیر سالانه مسافران، گردشگران داخلی و خارجی به مازندران و جمعیت پنهان ساکن دایم در استان متاسفانه در هیچ بخشی از لحاظ زیرساختی امکان ارائه خدمات مطلوب به مسافران فراهم نیست.

گردشگری امروز به اعتقاد کارشناسان بزرگترین صنعت درآمدزایی در جهان شناخته شده است و تنوع حوزه ها و لایه های کسب و کار در این صنعت متناسب با مناطق جغرافیایی، زمینه های ویژه ای را برای برنامه ریزی و مدیریت گردشگری می طلبد.

یک نکته مهم در ارتباط با پاسخگویی مدیران نهادها و ادارات به رسانه ها پیشنهاد می شود یک خط تلفنی و حتی زمان مشخص را به رسانه ها اعلام کنند تا ارتباط آسان و زمان مصاحبه ها زودهنگام برقرار شود چراکه در این مصاحبه ها مطالبات جامعه مطرح می شود و خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و مسوولان هستند و خروجی گزارشها و اخبار برای تصمیم گیری و تصمیم سازی مسوولان در رفع زودهنگام مشکلات بسیار تاثیرگذار است.

این تعداد طرح های نیمه تمام گردشگری منطقه غرب مازندران مربوط به بیش از  ۲ دهه گذشته است که انتظار است بعد از بررسی آنها در دولت سیزدهم و بر اساس اولویت بندی طرح ها با هدف رونق صنعت گردشگری منطقه به بهره برداری برسد.